Читај ми!

Radno mesto kao premija

Oko 735.000 radnika čeka na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje. Trećina njih je nekvalifikovana, a mnogi nemaju ni osnovnu školu. Na birou je, pak, i 12.000 fakultetski obrazovanih. Primera dobre prakse zapošljavanja je malo.

Devedeseti rođendan Nacionalna služba za zapošljavanje dočekuje sa 735.000 nezaposlenih na evidenciji. Uprkos tim brojevima i vestima da sve više firmi zbog krize otpušta radnike, u godini koja ističe bilo je i rekordera u zapošljavanju.

Rekorderi su nagrađeni – dva grada, dve kompanije i jedno malo preduzeće dobili su plakete u Klubu poslanika u Beogradu. Slavilo svako novootvoreno radno mesto. 

"Mi smo imali sreću da nas ekonomska kriza nije zahvatila. Nismo otpuštali već zapošljavali radnike. Tako ćemo nastaviti i u sledećoj godini", rekao je Lukas Nam iz "Jura korporacije".

Gradonačelnik Kruševca Dragan Jovanović ističe da su mala i srednja preduzeća motor razvoja i da bez njih neće moći da se razvija ni Kruševac.

Istovremeno, Tatjana Knežević iz "Merkatora" kaže da je ta firma zaposlila 540 novih saradnika i da u njihovom timu radi 48 osoba sa invaliditetom.

U Nacionalnoj službi za zapošljavanje na Gundulićevom vencu u Beogradu, atmosfera nije toliko svečana.

Nekvalifikovana radna snaga

Trećina nezaposlenih u Srbiji je nekvalifikovana, a mnogi nemaju ni osnovnu školu, zbog čega teže dolaze do posla.

"U proseku se tri godine čeka na posao. Međutim, ima onih koji brže dođu do posla, poput stručnjaka za informacione tehnologije, farmaceuta i lekara određenih specijalizacija", kaže direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Dejan Jovanović.

Iz Vlade obećavaju da će i sledeće godine podsticati zapošljavanje. Međutim, ovoga puta, za pomoć Nacionalnoj službi predviđeno je manje novca iz budžeta.

"Moramo da imamo bolji poslovni ambijent, kvalitetnije sudstvo, manju birokratiju, da se izborimo protiv dugih procedura, posebno u izdavanju građevinskig dozvola", ističe potpredsednica Vlade Verica Kalanović.

"Napravimo izmene u obrazovnom sistemu i dobićemo kvalitetniju radnu snagu na tržištu rada", rekla je Kalanovićeva.

Takve radne snage ima. Na birou je gotovo 12.000 fakultetski obrazovanih. To posebno zabrinjava ako se ima u vidu činjenica da je u Srbiji manje od 10 odsto stanovnika završilo fakultet ili višu školu.

Број коментара 21

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. јул 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом