субота, 29.10.2011, 13:43 -> 14:50
Tradicija Filološke gimnazije
Filološku gimnaziju u Beogradu za sto četrdeset godina postojanja, završili su mnogi naši znameniti naučnici, umetnici, filozofi. Tradiciju su sačuvali sadašnji učenici, talentovani za filološke nauke i jezike, ali i brojne aktivnosti.
Za sto četrdeset jednu godinu postojanja Filološka gimnazija u Beogradu je više puta menjala ime, ali je uvek bila prestižna škola. Njeni učenici su svesni prednosti koju imaju pri izboru daljeg školovanja.
Tanja Knežević, učenica četvrtog razreda na grupi za kineski jezik, kaže da je i više nego zadovoljna onim što je postigla u toj školi.
"U filološkoj gimnaziji se nauče razne stvari, filološke nauke i jezici, ali najbitnije je da naučite da postanete čovek", kaže Kneževićeva.
Svake godine, učenici gimnazije imaju smotru stvaralaštva pod nazivom "Jezik - bogova dar". To je i prilika da pokažu znanje koje su stekli tokom četiri godine.
Učenica četvrtog razreda Jovana Glišić učestvuje u organizovanom programu zajedno sa profesorkom i učenicom prvog razreda.
"Učestvujem u programu zajedno sa većinom učenica četvrte godine i pevam etno sa profesorkom Stakić i učenicom prve godine", kaže Glišićeva.
Filološka gimnazija u 28 odeljenja ima 650 učenika, a o njihovom obrazovanju stara se 100 profesora.
"Mi smo specijalizovana škola za učenike nadarene za filološke nauke. Kod nas se proučava osam živih stranih jezika i dva klasična. Nikada nismo videli svoju misiju kao ostvarenje škole u kojoj će se naglasak stavljati samo na učenje jezika", objašnjava Duško Babić, direktor Filološke gimnazije u Beogradu.
U ovoj školi posebna pažnja posvećena je dodatnim aktivnostima. Među njima su četiri školska časopisa, redovne književne tribine i sekcije za sve jezike. Ti programi svedoče o motivisanosti učenika u sticanju znanja koje daje rezultate.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар