Читај ми!

Sveobuhvatna borba protiv korupcije

Problem korupcije može da se reši departizacijom, ali je pre svega potrebno obratiti pažnju na one pozicije na kojima se donose odluke, rekao ministar Ivica Dačić na otvaranju konferencije o korupciji. Vensan Dežer smatra da je neophodno napasti korupciju na svim nivoima.

Srbija je protekle decenije napredovala u borbi protiv korupcije, a najveća prepreka iskorenjivanju ovog problema je to što se antikoruptivni zakoni ne sprovode u potpunosti, ocenjeno je na skupu o borbi protiv korupciji u Beogradu.

Problem korupcije u zemlji neće biti rešen ukidanjem duplih funkcija i upravnih odbora, smatra ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, uz ocenu da one nisu izvor korupcije, već samo njen prateći element.

Na skupu u organizaciji "Transparentnosti Srbija", Dačić je ocenio da se pričama o duplim funkcijama i upravnim odborima pokušava da se skrene pažnja sa pravih problema i kao primer naveo Veliku Britaniju i Nemačku, gde je dozvoljeno obavljanje duplih funkcija.

"Nije to bio izvor korupcije i ukidanje duplih funkcija ga neće rešiti. Nemojte da zatvaramo oči i da se pravimo ludi. Treba da se zapitamo koliko su pojedine stranke bile zastupljene u medijima i koliko košta održavanje skupa na Trgu Republike", rekao je Dačić otvarajući skup.

Ministar se saglasio sa ocenom da problem može da se reši profesionalizacijom i departizacijom, ali da je pre svega potrebno obratiti pažnju na one pozicije na kojima se donose odluke, jer, kako je rekao, nema korupcije bez mogućnosti donošenja odluka.

Dačić je ponovio da je za MUP Srbije borba protiv korupcije i dalje prioritet i kada je u pitanju prevencija i kada je u pitanju represija.

"Od početka godine rešeno je 2.696 slučajeva, što je za 70 slučajeva više nego u istom periodu prošle godine. U 2010. godini rešeno je 3.858 slučajeva, što je za 40 odsto više nego od 2000. do 2005. godine", precizirao je Dačić.

Jedan od učesnika skupa, šef delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer ocenio je da za sveobuhvatnu borbu protiv korupcije u državi nije dovoljno samo hapsiti sitne počinioce korupcije na najnižem nivou.

Dežer je korupciju uporedio sa rakom i dodao da tu bolest nije moguće izlečiti delimično već je potrebno delovati sveobuhvatno, odlučno i brzo, kako se ona ne bi vratila i ponovo proširila na organizam.

Govoreći o dobrim rezultatima koje je Srbija ostvarila u toj borbi u 2011. godini, Dežer je naveo usvajanje Zakona o finansiranju političkih aktivnosti, rad na antikorupcijskoj strategiji i formiranje posebne organizacione jedinice u policiji koja se bavi istragom korupcije.

Dežer je dodao da je još potrebno da se radi na problemu preciznijeg zakonskog regulisanja procedure javnih nabavki, usvajanju Zakona o restituciji i o javnoj svojini.

Prema njegovim rečima, takođe je potrebno unaprediti procedure koje se tiču sukoba interesa, zaštite uzbunjivača i ostvariti bolju koordinaciju svih državnih organa i nezavisnih regulatornih tela koja se bave borbom protiv korupcije.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 03. мај 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом