Читај ми!

Kako do srpskog pasoša?

Broj zahteva za državljanstvo Srbije manji je nego pre nekoliko godina. Ipak, dok sportisti i umetnici imaju priliku da srpki pasoš dobiju po skraćenom postupku, za druge građane procedura može potrajati i nekoliko godina.

Na predaju zahteva za državljanstvo Srbije nekada se čekalo u redovima. U knjigu državljana se 1998. godine upisalo oko 128.000 ljudi. Danas je zahteva znatno manje, ali proces može da potraje i nekoliko godina, zbog specifičnosti slučaja, ali i usled neodgovornosti onih koji prilikom aplikacije prilože nepotpunu dokumentaciju.

Od početka godine, srpsko državljanstvo je dobilo 4.500 ljudi, a među njima su fudbaleri, džudisti, umetnici, koji državljanstvo mogu dobiti i po skraćenom postupku.

Državljani Srbije nedavno su postali fudbaler Evandro Goebela i džudista "Crvene zvezde" Dmitrij Gerasimenko.

O ubrzanju procedure dobijanja srpskog pasoša, na preporuku nadležnog ministarstva odlučuje Vlada.

Prema rečima zaštitnika građana Saše Jankovića, da bi odgovor bio pozitivan, potrebno je da se jasno vidi veza osobe koja aplicira i Republike Srbije. "Mora se jasno prepoznati interes da Srbija dobija nešto tim novim državljaninom. Isto tako, da taj novi državljanin Srbiju doživljava zaista kao svoju državu, a ne kao merketinški način za dobijanje još jednog pasoša", naveo je Janković.

Međutim, upis u knjigu državljana ume i da potraje. Svaki slučaj je specifičan, a na dobijanje državljanstva utiče dužina boravka u zemlji, bračni staž, a potrebne su i određene provere i dostava dokumenata iz inostranstva.

"U proseku, ta procedura traje par meseci, ukoliko je priložena sva neophodna dokumentacija i ukoliko su svi uslovi ispunjeni. U drugim situacijama, može da traje i duže, ali upravo iz razloga da li postoji neophodna dužina boravka, da li je lice, prilikom podnošenja zahteva, usaglasilo svoju dokumentaciju ili mi čekamo da ono izvrši neku dopunu predmeta", rekla je Zorica Lončar Kasalica iz Uprave za upravne poslove MUP-a Srbije.

Od ukupnog broja zahteva za upis u knjigu državljana Srbije, najviše je zahteva građana iz bivših jugoslovenskih republika. U poređenju sa propisima za prijem u državljanstvo drugih zemalja, srpski spadaju u liberalnije.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 06. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом