Читај ми!

Dan ustanka, za i protiv

Ubistvom dva žandarma, pre 70 godina, Žikica Jovanović Španac započeo oružanu borbu protiv fašističkih okupatora pod vođstvom KPJ. Dan ustanka obeležen svečanošću u Beloj Crkvi. Današnji datum, međutim, različito tumače pripadnici dva oslobodilačka pokreta.

U pojedinim gradovima, i ove godine je obeležen 7. jul, koji je tokom druge polovine 20. veka u Srbiji proslavljan kao Dan ustanka protiv fašizma, da bi 2001. godine bio ukinut kao državni praznik.

Povodom 70. godišnjice početka oružane borbe protiv okupatora održana je svečanost u Beloj Crkvi kod Krupnja. Na spomen-obeležje narodnim herojima položeni su venci, a izveden je i kulturno-umetnički program pod nazivom "Srbija ne zaboravlja".

Ministar prosvete i nauke Žarko Obradović i predsednik Republičkog odbora Saveza udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata Srbije Miodrag Zečević, na svečanosti, su izrazili oštro protivljenje zbog učestalih pokušaja da se preoblikuje istorija i uloga Srbije u borbi protiv fašizma.

"Država Srbija treba da preispita svoje odluke i stavove, donete u jednoj političkoj i ideološkoj euforiji restauracije starog društvenog sistema u odnosu na 7. juli, Dan ustanka naroda Srbije", smatra Zečević.

Pre 70 godina, Žikica Jovanović Španac počeo je oružanu borbu pod vođstvom Komunističke partije Jugoslavije, a taj događaj prihvaćen je kasnije kao početak ustanka u Srbiji.

Jovanović je 7. jula 1941. godine u Beloj Crkvi ubio dvojicu pripadnika žandarmerije, Milenka Brakovića i Bogdana Lončara. Sud u Šapcu je, pre tri godine, rehabilitovao žandarme, ocenivši da su ubijeni iz ideološko-političkih razloga.

Dan podele?

Sedam decenija od pucnja Žikice Jovanovića Španaca, pripadnici pripadnici SUBNOR-a traže da se ukinutom prazniku vrati raniji status, dok sledbenici ravnogorskog pokreta smatraju da bi na današnji dan trebalo odati poštu ubijenim žandarmima.

Istoričari upozoravaju na ideološku obojenost praznika. Budući da je Skupština Srbije četnike i partizane proglasila ravnopravnim borcima protiv fašizma, istoričari smatraju da bi trebalo pronaći koji bi bio manje sporan.

Srđan Cvetković iz Instituta za savremenu istoriju ističe da je događaj u Beloj Crkvi bio prihvaćen samo od jednog pokreta, pa je potrebno naći neki drugi datum koji je značajniji, a koji ne izaziva podele.

Mile Bjelajac iz Instituta za noviju istoriju Srbije navodi da je potrebno poštovati i jednu i drugu tradiciju iz 1941. godine.

"Isterivanjem jedne istine nasuprot drugoj, u svakodnevnom životu, nećemo daleko doći", smatra Bjelajac.

Odluku o oružanom otporu protiv nemačkog okupatora, Politbiro centralnog komiteta KPJ doneo je u Beogradu 4. jula. Simpatizeri četničkog pokreta, međutim, navode da je još 13. maja 1941. general Draža Mihailović sa Ravne gore poveo ustanak protiv okupatora.

Pojedini istoričari smatraju da bi dan ustanka trebalo da bude 28. septembar, jer je toga dana 1941. godine oslobođen Gornji Milanovac, prvi grad u okupiranoj Srbiji koji su zajedno oslobodili četnici i partizani.

Број коментара 25

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 09. мај 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом