недеља, 27.02.2011, 07:30 -> 07:45
Mobilni telefon popravlja statistiku
Kandidati i potencijalni kandidati za članstvo u Uniji imaju kraći životni vek od evropskog proseka, manju zaposlenost i najveći deo plate troše na hranu i piće. Prosečan Evropljanin Srbinu može da zavidi jedino na broju mobilnih aparata.
Stanovnici zemalja kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, osim Islanđana, imaju kraći očekivani životni vek od evropskog proseka, manju zaposlenost i najveći deo plate troše na hranu i piće, pokazuju podaci koje je objavio "Evrostat".
Ni Srbija ne zaostaje, u ne baš svetloj statistici. Ipak, prednjačimo u korišćenju mobilnih telefona. Dok Uniji građanin Srbije može da pozavidi na višem standardu, boljem životu, prosečan Evropljanin Srbinu može da zavidi jedino na broju mobilnih aparata.
Crna Gora je rekorder sa više od 1.500 pretplata za mobilni telefon na 1.000 stanovnika. Slede Srbija i Hrvatska sa oko 1.300, a evropski prosek je za nijansu niži.
Vladimir Vuletić sociolog smatra "da bi na prvi pogled to moglo da znači da smo uprkos siromaštvu i zaostalosti u oblasti informatičnih tehnologija napredni".
Ipak, tvrdi Vuletić, "ne možemo na taj način tumačiti taj podatak, jer pre svega on pokazuje da je ovaj region mnogo kasnije ušao u informatičku revoluciju i predstavlja svojevrstan izraz kulture siromaštva".
Da je siromaštva više izvan granica Evropske unije govore i drugi podaci.
Hrana meri standard
Prosečan stanovnik Unije za hranu izdvaja tek 15 odsto svojih primanja, Srbin više od četvrtine plate, a Albanac više od polovine. Islanđani su, sa 15 procenata, tako reći nadomak Uniji.
Kandidati i potencijalni kandidati i po stopi nezaposlenosti izdvajaju se od proseka Unije. Svaki peti stanovnik Srbije ne radi, dok je u Evropi procenat duplo manji. Vozimo i manje automobila.
Evropski prosek je od 450 vozila na 1 000 stanovnika, dok je u Srbiji 220.
Sociolog Vladimir Vuletić kaže da ovi podaci pokazuju jednu istorijsku činjenicu, a to je da je ovaj region vekovima bio na periferiji Evrope, pa se to teško može preko noći prevazići. .
Dok čekamo status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji i datum početka pregovora, statistika Srbiji baš i ne ide na ruku. Možda je za utehu činjenica da je stanovništvo podjednako staro, a zajedno sa najrazvijenijima u Evropi kuburimo sa potomstvom.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар