субота, 05.02.2011, 07:39 -> 10:23
Ekološka taksa na vozila
Uvođenje ekoloških taksi na motorna vozila, u iznosu od 12.000 dinara po toni, predviđeno do kraja februara. Još uvek nije utvrđeno da li će taksa ići na teret proizvođača, uvoznika ili kupaca vozila.
Pravilnikom o otpadnim vozilima koji bi trebalo da stupi na snagu do kraja februara predviđeno je uvođenje ekoloških taksi na motorna vozila koja će biti iskorišćena za podsticanje reciklaže starih automobila, koji posle upotrebe postaju opasni otpad, izjavio je državni sekretar Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja Bojan Đurić.
Đurić je Tanjugu rekao da još uvek nije poznato da li će tu taksu plaćati proizvođači, odnosno uvoznici automobila ili njihovi krajnji kupci.
Postoji mogućnost da iznos cele takse bude prebačen na krajnjeg kupca, ali da se proizvođači mogu opredeliti da smanje cene svojih automobila i na to dodaju ekološku taksu kako bi olakšali kupcu, rekao je državni sekretar.
Prema njegovim rečima, postoji mogućnost da se ta taksa podeli, odnosno da 50 odsto takse plaća kupac, a drugu polovinu uvoznik. Taksa plaćati prilikom plasmana robe na tržište, odnosno prilikom prodaje.
"Taksa bi trebalo da iznosi 12.000 dinara po toni vozila, što znači da će takozvani D segment, odnosno mali gradski automobili koji ne koštaju previše biti najmanje opterećeni", kazao je Đurić.
Prema njegovim rečima, uzet je u obzir socijalno-ekonomski momenat u kome se nalazi Srbija, kao i da to ne bude fiksna cena jer bi se došlo u situaciju da isto budu taksirana vozila koja koštaju jako mnogo i vozila koja su znatno jeftinija.
"To je neka cena kojom je, manje-više, zadovoljna i industrija, odnosno uvoznici i proizvođači vozila. Taj novac se sliva u Fond za zaštitu životne sredine Srbije i to je strogo namenski novac koji služi za subvencionisanje reciklaže otpadnih vozila", naveo je Đurić.
Otpadnih vozila na teritoriji Srbije u narednih nekoliko godina trebalo da bude preko milion, obzirom da je vozni park jako star i da ima ogroman broj vozila koja su stara više od 20 godina, reako je Đurić, navodeći da je to praksa koja je postoji u EU i da je Srbija jedna od poslednjih zemalja koja uvodi tu taksu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 11
Пошаљи коментар