Restitucija na dnevnom redu?

Prvi posao sledećeg redovnog zasedanja Skupštine Srbije mogao bi da bude donošenje Zakona o restituciji, iako se ne zna na koji način će imovina biti vraćena starim vlasnicima. Ministarstvo finansija imaće spreman predlog pošto Ustavni sud odluči o ustavnosti Zakona o vraćanju imovine crkvama.

U prioritete Srbije za 2011. godinu predsednik Boris Tadić je uvrstio i donošenje Zakona o restituciji. Iz Skupštine Srbije stižu najave da bi to mogao biti i prvi zakonski predlog u redovnom zasedanju.

Niko, međutim, još nije spreman da kaže na koji način će imovina biti vraćena starim vlasnicima, iako u Ministarstvu finansija tvrde da će imati spreman predlog čim Ustavni sud odluči o ustavnosti Zakona o vraćanju imovine crkvama.

Šezdesetosmogodišnji Vladan Aćimović ceo život stanuje u Ulici kraljice Natalije, u zgradi čiji je vlasnik bio njegov deda. Zgrada je nacionalizovana kada je Vladan imao 16 godina. Zahtev da se ta zgrada i kuća u Hadžiprodanovoj ulici evidentiraju kao njegova dedovina, u nadi da će mu biti vraćena, podneo je 2005. godine. Vladana sada brinu glasine da će umesto imovine dobiti obveznice ili obeštećenje.

"Mi tražimo da se vrati u naturi, jer to državu ne bi koštalo ništa. Građani bi na tu imovinu plaćali porez, a tamo gde ne može da se vrati da država da drugu imovinu. Ako ni to ne može, onda eventualno da dođu obaveznice u obzir", kaže Aćimović.

Čeka se odluka Ustavnog suda

U Ministarstvu finansija ne žele da pričaju o mogućim rešenjima dok Ustavni sud ne donese konačnu ocenu ustavnosti Zakona o vraćanju imovine crkvama, koji predviđa naturalnu restituciju, zamensku ili puno obeštećenje.

Državni sekretar Ministarstva finansija Slobodan Ilić kaže da će kao radna grupa i kao Ministarstvo finansija biti u mogućnosti da posle odluke Ustavnog suda javnosti predstave i koncept denacionalizacije i predlog Zakona o denacionalizaciji.

Analitičari, međutim, sumnjaju u iskrenost namere da se starim vlasnicima vrati ili propisno nadoknadi imovina.

Politikolog Slobodan Marković kaže da se boji da je ono što Mininistarstvo finansija želi da uradi nešto drugo. Marković smatra da treba reći da Ministarstvo do danas ne zna kolika je vrednost imovine, iako je imalo četiri godine, nego operiše proizvoljnim ciframa.

Sve stranke za restituciju

U Skupštini Srbije svi su spremni da podrže restituciju. Važno je da Zakon bude usvojen što pre, kažu u Demokratskoj stranci i negiraju da su protiv vraćanja imovine u naturi.

"Radi se samo o tome da li je moguće ili nije moguće i koliko košta državu ako vraća naturalno. Najgore od svega bi bilo da država donese zakon koji nije u stanju da sprovede", kaže Nada Kolundžija.

Aleksandar Jugović navodi da se SPO zalaže za koncept naturalne restitucije, što podrazumeva da ona imovina koja može biti vraćena u obliku kako je oduzeta bude odmah vraćena.

Sprovođenje restitucije je bilo i jedno od prvih obećanja Demokratske opozicije Srbije 2000. godine.

Nekoliko pokušaja

"Mislim da je bilo puno demagoških pokušaja nekoliko ministara je, ako se ne varam Parivodić, na primer, je podneo taj Zakon u trenutku kada više nije bio ministar", ističe Ivan Andrić iz LDP-a.

Rade Obradović iz DSS-a smatra da kad je ta stranka bila na vlasti da su napravili prvi i najznačajniji korak ka restituciji, Zakon o evidentiranju imovine, jer Srbija nije imala predstavu o kojoj se imovini radi i koliko je oduzeto.

U skupštinskoj proceduri još stoji predlog preminulog poslanika Vladana Batića o Zakonu o vraćanju imovine starim vlasnicima iz 2009. godine.

Restitucija je preporuka Srbiji za dobijanje statusa kandidata za Evropsku uniju. Na donošenje Zakona čeka oko 140.000 starih vlasnika koji su zahteve dostavili Direkciji za imovinu, a vrednost tih nekretnina, prema nekim procenama premašila je 100 milijardi evra.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом