среда, 05.08.2009, 00:15 -> 10:34
štampajOtvoren Sabor u Guči
Dragačevski sabor trubača, 49. po redu, počeo u Guči. Očekuje se da se u gradiću, koji ima oko 2.000 žitelja, za pet dana Sabora okupi blizu pola miliona posetilaca iz zemlje i sveta i oko 1.200 učesnika. Medvedev, Putin i Obama pozvani na sledeći Sabor.
Trubačka budilica najavila je danas u Guči početak 49. Dragačevskog sabora, najveće trubačke predstave na svetu.
Sabor je svečano otvoren u 10 časova kod Spomenika trubaču, a goste je prvo pozdravio domaćin Sabora i predsednik opštine Lučani Slobodan Jolović.
Organizatori su uputili poziv predsednicima SAD i Rusije u SAD Baraku Obami i Dmitriju Medvedevu i ruskom premijeru Vladimiru Putinu da sledeće godine posete Sabor u Guči.
Manifestaciju je zvanično otvorio ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić. "Vi ste danas centar sveta. Milina je biti ovde. Ovaj sabor je jedan od retkih brendova Srbije, naravno uz naše mlade sportiste. Guča je nešto što u svetu ne postoji", rekao je Mrkonjić.
Saborsku zastavu podigao je Dragan Jovanović iz obližnjeg sela Dljina, kapelnik najboljeg orkestra na prvom Dragačevskom saboru, održanom 14. oktobra 1961. godine.
Sabor je tada trajao samo jedan dan i okupljao je meštane i nekoliko stotina gostiju.
U toku popodneva, u zgradi starog Načelstva biće otvorene izložbe rukotvorina dragačevskih tkalja i likovnih ostvarenja.
Uveče će biti predstavljene knjige i publikacije o saborskim dešavanjima, nastale u proteklih godinu dana, a ispred Doma kulture nastupiće folklorna društva, pevačke grupe i trubački orkestri.
Sutra će u Guči nastupiti brojne kulturno-umetničke grupe, prirediti saborsko venčanje i održati koncert majstora trube.
Pola milona posetilaca
Očekuje se da se u Guči, koja ima oko 2.000 žitelja, za pet dana Sabora okupi blizu pola miliona posetilaca iz zemlje i sveta i oko 1.200 učesnika.
Ugostitelji su održali obećanje i cene jela i pića su neznatno veće nego prošle godine.
Tokom narednih pet dana, do završetka Sabora u nedelju, biće pojačana kontrola saobraćajne policije i obustavljen prolaz težih vozila prilaznim putevima, osim onih za snabdevanje i druge posebne namene.
U Guču je najlakše doći iz pravca Čačka, relativno dobrim i odlično obeleženim putem preko planine Jelice, dugim dvadesetak kilometara.
Autobusi čačanskog "Autoprevoza" saobraćaće između Čačka i Guče gotovo neprekidno, a najmanje svakog sata. Cena karte je kao i prošle godine, 160 dinara.
Svako veče, u 19 časova, iz Guče će za Beograd polaziti direktni autobus, a cena prevoza je hiljadu dinara.
Istorijat Sabora
Trube su u Dragačevo počele dolaziti kao isluženi muzički istrumenti iz vojnih kasarni i bojeva za slobodu krajem XIX veka i početkom XX veka. Donosili su ih vojni trubači "značari" više kao uspomenu na dane provedene u vojsci i na ratištima.
O tome nam svedoče brojni nadgrobni spomenici i krajputaši. Najstari među njima je onaj Urošu Rakićeviću iz Guberevaca koji je kao vojni trubač učestvovao u srpsko-turskom ratu od 1876. do 1878. godine.
Trubači su primetili da narod trube rado sluša pa su na njima počeli svirati kola i pesme. U početku su svirali sa postojećim muzičkim sastavima, a onda su se udružIli i počeli praviti posebne orkestre.
Tako su se vojne trube primirile, pripitomile, ušle u srce i dušu naroda. Bez njih nije više bilo ni pesme. Dragačevci su ih tako zavoleli, da bez njih nisu oglašavali ni rođenja, ni krštenja, ni mobe, ni komišanja, ni polaske ni dolaske iz vojske, ni svadbe, ni podizanje krovova na novim kućama, ni druge značajne godete - pa ni sahrane.
Prvi Sabor trubača je održan 14. oktobra 1961. godine, a orkestri su svirali zadato i slobodno. Zadate su bile melodije "Sa Ovčara i Kablara" i "Bledi mesec zagrlio zvezdu Danicu". Posle toga su svirali po dva kola, ili "kolo i marš - po svom ćefu".
Pobednik Prvog sabora bio je Desimir Perišić iz Goračića (kasnije nazvan "Dragačevski Hari Džejms"). Najbolji orkestar imao je Tomo Jovanović iz Dljina, piše na sajtu Dragačevskog sabora.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 14
Пошаљи коментар