Stipendiranje Roma za studije medicine

Samo osam odsto Roma završi srednju školu ili fakultet. U cilju popravljanja ove statistike Institut i Fond za otvoreno društvo dodeljivaće stipendije učenicima i studentima Romima koji žele da se obrazuju u oblasti medicinskih nauka.

Učenici i studenti romske nacionalnosti, koji žele da se obrazuju u oblasti medicinskih nauka, mogu da konkurišu za stipendije. U okviru Zdravstvenog programa, a u saradnji sa Romskim obrazovnim fondom, stipendije dodeljuju Institut za otvoreno društvo i Fond za otvoreno društvo. Konkurs je otvoren do 30. maja.

Četvrtina Roma nema ni dana škole, samo 29 odsto njih završi osnovnu, a osam odsto srednju školu ili fakultet. Ipak, sve više postaju svesni da je obrazovanje najbolji put za izlazak iz siromaštva. Projekti poput stipendiranja, podsticaj su za Rome da se u što većem broju školuju.

"Neću morati da brinem o tome kako ću nabaviti knjige i skripte, kako ću uplatiti semestar, već mogu da se opustim i da radim ono zbog čega sam ovde, da studiram", kaže Vera Nikolić, studentkinja druge godine medicine u Novom Sadu.

Stipendiranje romskih studenata i srednjoškolaca, koji studiraju ili žele da upišu studije medicine, farmacije i stomatologije, do sada se pokazalo kao dobro u Bugarskoj i Rumuniji. Od ove godine tom projektu pridružuju se Srbija i Makedonija, zato što se Romi ređe odlučuju za te fakultete, jer je studiranje na njima skupo i naporno.

"Mogu da konkurišu i ucenici osmog razreda i da naknadno, kada upišu srednju školu tokom leta, pošalju upisnicu jer se ona šalje do 31 oktobra", istakla je Jelena Savić, koordinatorka Fonda za otvoreno društvo.

Žene Romkinje imaju manje mogućnosti za školovanje jer su diskriminisane i po polu i po pripadnosti najugroženijoj nacionalnoj manjini. Prema nekim mišljenjima, ovo je šansa upravo za njih, jer su uporne, disciplinovane i požrtvovane.

"Nama je drago da će Romkinje biti vidljive u ovoj disciplini, a sa druge strane vidim veliki potencijal za afirmaciju nečega što je nacionalni potencijal u romskoj tradiciji", izjavila je dr Svenka Savić, profesorka Medicinskog fakulteta u Novom Sadu.

Kordinatorka je izrazila uverenje da će ovaj projekat pokrenuti jednu interkulturalnu razmenu onoga što je iskustvo medicine u tradicionalnoj romskoj kulturi i onoga što je već usvojeno kod nas.

O dokumentima koji su im potrebni da bi konkurisali za stipendiju, zainteresovani đaci i studenti mogu da se informišu na sajtu Romskog obrazovnog fonda. Iz Fonda poručuju da vode računa o roku koji ističe 30. maja, jer posle toga prijave neće biti prihvaćene.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. јул 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом