среда, 20.05.2009, 00:23 -> 00:29
štampajPregled štampe (20. 05. 2009.)
Dan samo za Bajdena, Srbima status manjine u Crnoj Gori, Revizori potvrđuju gubitke NIS-a?, Strašno: Zelenaš ubio dužnika zbog 300 evra!, pišu dnevne novine
Dan samo za Bajdena
Doneće srpskim vlastima poruke najmoćnije zemlje sveta, otvoriće novu epohu odnosa SAD i Srbije i potpuno će na jedan dan paralisati život u Beogradu! To su u najkraćem predviđanja oko posete potpredsednika SAD Džozefa Bajdena.
Dolazak Bajdena u Beograd tretiran je na skali od važan do istorijski. Vlast je u utorak nijansirala političke poruke. Policija, specijalci, vojska i obaveštajci su u "uzbuni" spremali nezapamćene mere obezbeđenja. Opozicionari i neke nevladine organizacije protestovali su zbog posete. A građani su imali samo jedan plan: da se nekako prebace do posla i prežive vrućinu i saobraćajni kolaps...
Detaljan raspored Bajdenovog jednodnevnog gostovanja u srpskoj prestonici još se čuva kao neka vrsta - službene i vojne tajne. Zna se samo "grubi" protokol bez satnice i lokacija, a pojedinosti su više poznate u Vašingtonu nego u Beogradu.
Na internet-sajtu Bele kuće u utorak je objavljeno: potpredsenik Bajden sastaće se u Beogradu sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, premijerom Mirkom Cvetkovićem i ministrom odbrane Draganom Šutanovcem, a prisustvovaće i sednici Skupštine Srbije...
Slavica Đukić Dejanović, predsednica parlamenta, međutim nije obaveštena da će morati da ugosti drugog čoveka Amerike:
- Nemam informaciju o tome da li će američki potpredsednik posetiti parlament, a ukoliko odluči da dođe, doček će biti organizovan na najbolji način. Moja je procena da Bajden neće doći u parlament, jer je plan njegove posete već "terminiran", a mi do sada nismo dobili nikakvo obaveštenje.
Izvesno je da će se Bajden po sletanju u Beograd (na surčinski ili batajnički aerodrom), u prepodnevnim satima prvo sresti sa predsednikom republike Borisom Tadićem u Palati Srbija na, za tu priliku potpuno blokiranom, Novom Beogradu.
U utorak su u Palati već pravili "generalnu probu" tog susreta na najvišem nivou, sa intoniranjem himne, gardom i svim postojećim protokolarnim počastima.
Posle razgovora sa Tadićem i šefom diplomatije Vukom Jeremićem, Bajden će razmeniti poruke i sa ekonomskim timom Srbije - premijerom Mirkom Cvetkovićem, potpredsednikom Vlade Mlađanom Dinkićem i ministarkom finansija Dianom Dragutinović.
Bela kuća je saopštila da će, potom, u dvorištu Vlade položiti cveće i odati poštu na mestu gde je ubijen premijer Zoran Đinđić.
Tematski, treći deo posete je vojni jer će prvog saradnika Baraka Obame u Domu garde na Topčideru ugostiti ministar odbrane Dragan Šutanovac i načelnik Generalštaba Miloje Miletić.
Prema najavama iz Stejt departmenta, Bajden će podržati evroatlanske integracije Srbije, kao ključne zemlje u regionu.
Posle protokolarnih susreta, Bajden će biti na večeri koju u Predsedništvu na Andrićevom vencu organizuje predsednik Tadić, a na nju su pozvani, kako stoji na sajtu Bele kuće, članovi Vlade Srbije, poslovni ljudi i predstavnici civlnog sektora.
U večernjim satima, Bajden će ponovo preći Savu pošto mu je, na osnovu nezvaničnih informacija, pripremljen i do savršenstva obezbeđen luksuzan smeštaj u hotelu Hajat, gde će najverovatnije prespavati.
Za bezbednost vicepredsednika SAD brinuće se više od 300 američkih agenata i preko 2.000 srpskih policajaca, bezbednjaka i specijalaca. Specijalci su i u utorak "pročešljali" terase, podrume, tavane u zgradama koje su na "Bajdenovoj putanji". Ni mobilni telefoni neće raditi u blizini američkog konvoja...
Koliko je komplikovana organizacija Bajdenove posete ilustruje izjava jednog člana državnog protokola koji nam je rekao:
- Računaćemo od sada vreme pre i posle Bajdena!
U četvrtak rano ujutru, Bajden, putuje u Prištinu. Predsednik Kosova Fatmir Sejdiju odlikovaće ga "Zlatnim ordenom slobode" koji se dodeljuje za zasluge u stvaranju nezavisnog Kosova.
Srbima status manjine u Crnoj Gori
Zalažemo za afirmaciju odnosa sa Srbijom u onome što je obostrani interes. Tome će doprineti i moja poseta Beogradu tokom koje smo razgovarali kako da ih unapredimo, ali i o otvorenim pitanjima poput statusa nacionalne manjine za Srbe u Crnoj Gori, imenovanja novog ambasadora Crne Gore u Srbiji i problema Kosova, kaže za „Blic" Filip Vujanović.
- Poštujemo ono što je viđenje predsednika Tadića da je status nacionalne manjine za Srbe u Crnoj Gori neprihvatljiv za Srbiju. Vrednujemo njegov državni stav. Mi smo pre svega građanska država i država Crna Gora neće ničim uticati na osećaj nacionalne pripadnosti bilo kog građanina Crne Gore i ničim neće uticati na to da se u okviru jedne nacije odredi kako će ona ostvarivati svoja nacionalna prava, da li kroz odgovarajuću instituciju za zaštitu manjinskih prava ili na drugi način. To treba da se odluči unutar srpskih političkih partija u Crnoj Gori i srpske nacije u Crnoj Gori. I to je stvar koja treba da bude posledica njihove komunikacije i njihove odluke. Ono što je Crna Gora obavezna jeste da u uslovima i vremenu postojanja Srpskog nacionalnog saveta, tela osnovanog u decembru, poštuje njihov stav da svoja prava žele da ostvare kao manjina i da obezbedi sve ono što pripada manjinama prema našem ustavu.
Pitanje sporazuma o dvojnom državljanstvu biće veoma brzo rešeno i pored činjenice da se zbog koncepcijskih razlika u pristupu dve države javio izvestan zastoj, rekao je Vujanović za „Blc", izražavajući očekivanje da će se naći kompromisno rešenje. „Ne bih govorio o rokovima, ali složićete se da pregovarački proces, koji je počeo u oktobru, nije bio dug. „
Vujanović kaže da se sa predsednikom Tadićem slaže da je pitanje imenovanja novog ambasadora Crne Gore u Srbiji tehničko pitanje. „Loše je da se naši državni odnosi vrednuju kroz to pitanje."
Upitan da li ima šanse da da CG povuče priznanje nezavisnosti Kosova ukoliko Međunarodni sud pravde donese odluku da je ono protivpravno, crnogorski predsednik je odgovorio: - Treba sačekati odluku Međunarodnog suda pravde, a svoj stav o toj odluci sam iskazao kroz činjenicu da sam sasvim eksplicitno saopštio da će Crna Gora poštovati i da poštuje sve međunarodne institucije.
Revizori potvrđuju gubitke NIS-a?
Revizorski izveštaj o poslovanju NIS-a za 2008. godinu trebalo bi da bude predočen Upravnom odboru kompanije 29. maja, saznaje „Politika". Iako će se, najverovatnije, revizorski izveštaj poklopiti s onim što je „Gaspromnjeft" već predočio - da je prošla godina završena s gubitkom od oko 3,8 milijardi dinara ili 40 miliona evra, srpska strana ostaje pri svom - NIS je poslovao pozitivno iostvario je dobit od oko 2,3 milijarde dinara.
Ukoliko, međutim, srpska strana bude morala da prizna negativan izveštaj revizorske kuće KPMG, koju je angažovao bivši menadžment NIS-a, postavlja se pitanje kako će država i većinski vlasnik „Gaspromnjeft" dogovoriti eventualno „peglanje" minusa.
Branko Pavlović, bivši direktor Agencije za privatizaciju, kaže za „Politiku" da treba sačekati konačan izveštaj, jer će se tako videti koliko je revizor išao u preispitivanje poslovanja kompanije.
- Na jedan način će se dugovi poravnavati ukoliko revizor utvrdi da je država kao doskorašnji stopostotni vlasnik kompanije krivac, a na drugi ukoliko je tome kumovalo bivše rukovodstvo NIS-a tako što nije vodilo računa o tekućem poslovanju kompanije - kaže Pavlović.
On podseća da je Međudržavnim ugovorom potpisanim između Srbije i Rusije predviđeno da NIS ne sme dodatno da se zadužuje posle 31. decembra 2007, jer se „Gaspromnjeft" obavezao da preuzme imovinu NIS-a sa stanjem na taj dan. Ukoliko je država do potpisivanja kupoprodajnog ugovora s „Gaspromnjeftom" na bilo koji način omogućila promenu strukture kapitala kompanije, saglašavala se s tim da NIS u tom periodu uzima kredite, daje imovinu pod hipoteku, dug s ruskim partnerom se može poravnati nadoknadom u novcu što, napominje Pavlović, ne znači i parama poreskih obveznika.
- Država može da proda neku drugu svoju imovinu i tim novcem namiri „Gaspromnjeft" ili da se odrekne nekog procenta od svojih 49 odsto, koliko sada ima u NIS-u - kaže Pavlović. - Moguće je i da vlada s „Gaspromom" dogovori da za iznos njenog duga poveća državno ulaganje u gradnju gasovoda Južni tok.
Ako revizor utvrdi da je glavni krivac za ustanovljeni gubitak u poslovanju NIS-a bivši menadžment, onda će on ići na račun kompanije. Odnosno, NIS će biti taj koji će morati da pokrije gubitak.
Na konstataciju da je bivši menadžment NIS-a tokom 2008. godine, kada to nije smeo, otuđivao imovinu NIS-a, tako što su prodate akcije koje je kompanija imala u „Hajatu", kao i da se NIS dodatno zaduživao, Pavlović kaže da će to morati da se reši unutar kompanije. S druge strane, revizor treba da odgovori na pitanje ko je bivšem menadžmentu NIS-a odobrio da menja strukturu kapitala kompanije.
Izvesno je, smatra Pavlović, da „Gaspromnjeft" neće oprostiti nijedan evro srpskoj strani, što nije stvar ruske tvrdoglavosti, nego bi to zahtevao bilo ko da je kupio NIS.
Upitan da li srpska strana Upravnog odbora NIS-a ima neki predlog kako da se postupi ako revizorski izveštaj bude negativan, Nikola Martinović, član UO, kaže za naš list da on neće tako lako prihvatiti izveštaj KPMG:
- Kolegama sam već predočio da bez popisa najmanje 70 odsto NIS-ove imovine, revizorski izveštaj o negativnom poslovanju neću prihvatiti. Koliko znam, taj popis još nije završen, a završni račun je odraz imovine.
Martinović ističe da je sa navedenim stavom upoznao i Vjačeslava Jakovljeva, jednog od direktora „Gaspromnjefta", koji ga je u tome podržao.
Strašno: Zelenaš ubio dužnika zbog 300 evra!
Stojan Stolić (51) iz Kragujevca ubio je poznanika Gradimira Vlaškovića (52) zbog duga od 300 evra! Ubica, koji se bavio zelenašenjem, ispalio je dužniku Vlaškoviću četiri metka u leđa i pobegao. Nesrećni čovek preminuo je na licu mesta, dok se Stojan kasnije predao policiji.
Zločin se dogodio u ponedeljak oko ponoći kod kasarne u kragujevačkom naselju Grošnica u ulici Raje Vuksanović. Stanari kuća koje se nalaze nedaleko od mesta zločina čuli su pucnje oko 23.50 časova i istrčali su napolje.
- Videla sam čoveka koji je ležao u kanalu pored ulice. Čula sam kako zapomaže. Onda je stigla policija, a mi smo se zatvorili u kuće jer nismo znali ko je ubica - kaže B. M., koja živi u blizini.
Komšije i poznanici Stojana Stolića rekli su da se on izdržava skupljajući staro gvožđe, ali i da pozajmljuje novac za zelenaške kamate.
- Stojan se osim skupljanja gvožđa izdržavao i tako što je od jedne osobe uzimao pare na zajam uz kamatu od 10 odsto, pa je te pare zajmio drugoj osobi uz kamatu od 20 odsto mesečno. Ta razlika bila je njegova zarada. Stojan je Gradimira u ponedeljak uveče povezao kolima. Verovatno su se posvađali oko vraćanja duga. Kada je rasprava izmakla kontroli, Stojan je zaustavio automobil, ispalio iz pištolja četiri hica u leđa Gradimiru, a onda ga izbacio u kanal - kaže poznanik osumnjičenog, i dodaje:
- I Stojan je imao problema sa novcem. Od mene je nedavno pozajmio 500 dinara za benzin da ode kod lekara. Pio je i lekove za smirenje. On je pozajmljivao novac, a onda taj novac dalje pozajmljivao uz veću kamatu. Dešavalo se da mu mnogi ne vrate pare, pa bi onda i on postao dužnik!
- Muž mi je pre neki dan rekao da je tom Stojanu dugovao 700 evra, ali da mu je već vratio 400. Ne znam da mu je iko pretio zbog tog duga od samo 300 evra. Gradimir je radio autolimariju i farbanje u garaži i dvorištu od 1991. godine, kada je izgubio posao u „Zastavi". U ponedeljak je izašao napolje oko 22.30 časova da se prošeta. Nije poneo mobilni telefon. On je svako veče šetao, obično bi svratio u komšiluk. Mislila sam da je tako bilo i u ponedeljak - kaže Radinka. Gradimir je živeo u porodičnoj kući sa suprugom i jednom od dve ćerke. Gradimirova supruga Radinka kaže da su se Gradimir i Stojan poznavali jer je Stojan od njenog muža kupovao staro gvožđe.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар