среда, 07.04.2010, 08:40 -> 16:01
I dalje gužve zbog pasoša
Bez obzira na to što je od jula 2008. godine izdato milion i devetsto hiljada pasoša, gužve pred policijskim stanicama postale su uobičajene. U MUP-u ne isključuju mogućnost da neki građani preprodaju svoje brojeve za predaju dokumentacije.
Sve je veće interesovanje građana za podizanje pasoša, mada se na predaju zahteva dugo čeka. Gužve su svakodnevne, a građani gube strpljenje.
Nadležni smatraju da je stavljanje Srbije na "belu" šengensku listu povećalo broj zahteva za nove putne isprave, pa je od decembra izdato 550.000 pasoša, što je tri puta više nego u istom periodu 2008. godine.
Gužve pred policijskim stanicama od tri noću uobičajena su slika širom zemlje. Građani prvo čekaju na broj da bi predali dokumentaciju za izdavanje pasoša, a tek onda saznaju u kom roku mogu preuzeti svoj pasoš. Procedura traje do 15 dana.
Građani se žale, jer dolaze i po nekoliko puta dok ne uspeju da uzmu broj. Tvrde da brojevi nestaju već u sedam sati. Neki misle da brojevi ni ne postoje, a mnogi tvrde da se spiskovi unapred prave.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova kažu da gužvi ima, ali ne isključuju mogućnost da pojedinci uzimaju brojeve koje preprodaju, pa mole građane da takve osobe prijave.
Od jula 2008. godine, kada je izdat prvi biometrijski pasoš, MUP je izdao milion i devetsto hiljada pasoša. Samo u Novom Beogradu, prošlog meseca, izdato je 13.000 pasoša.
Građani u prestonici, bez obzira na prijavu stanovanja, mogu da predaju zahteve za pasoš u bilo kojoj policijskoj stanici.
Zorica Lončar-Kasalica, načelnik Uprave za upravne poslove, kaže da MUP Srbije poslove registracije vozila, vozačkih dozvola, ličnih karata, podnošenja zahteva za pasoše obavlja u istim prostorijama.
"Kapaciteti su skromni za jedan tako obiman posao", naglasila je Kasalica, pa apeluje na građane da imaju razumevanja za gužve.
Kasalica dodaje da se dnevno uradi i do 7.500 zahteva za izdavanje pasoša.
Iz MUP-a poručuju građanima da obrazaca za pasoše ima dovoljno, a pošto smo među prvih deset država u svetu koje su otisak prsta uvele u čip pasoša, provere pri njegovom izdavanju traju nešto duže.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 27
Пошаљи коментар