Novinarki RTS-a Višnji Višnjić Milić nagrada za novinarsku izuzetnost Saveta Evrope
U Strazburu je tokom nedelje govora bez mržnje novinarki RTS-a dodeljena nagrada za novinarsku izuzetnost u sedištu Saveta Evrope.
Višnja Višnjić Milić dobitnica je nagrade u kategoriji Istorija Roma i sećanje na Holokaust, za etičko izveštavanje o Romima i borbu protiv anticiganizma putem medija.
U okviru emisije "Građanin" bavila se temom stradanja Roma tokom Drugog svetskog rata, sa posebnim naglaskom na dva logora – Staro sajmište i Topovske šupe.
U obrazloženju žirija stoji da se emisija Građanin o Stradanju Roma u Drugom svetskom ratu izdvojila zahvaljujući izuzetnom novinarskom integritetu, temeljnosti istraživanja i upečatljivom pripovedanju, uz visoke etičke standarde u predstavljanju Roma i putujućih zajednica.
"Ovo nije samo lično priznanje, već i priznanje za sve one koji su često nevidljivi i izvan sistema - za ljude iz romske zajednice. Nagrada je dodatna motivacija da nastavim da istražujem ovakve teme i da se borim protiv diskiriminacije i predrasuda. Verujem da kao novinari ne treba samo da prenosimo činjenice, već i da stvaramo prostor za razumevanje, dijalog i empatiju", rekla je Višnja Višnjić Milić prilikom dodele nagrade.
Nagrade se dodeljuju treću godinu zaredom u pet kategorija, a ostali nagrađeni su Adam Charlton iz Velike Britanije, Jana Baudysova iz Češke, Paula Szewczyk iz Poljske i Eftychia Soufleri iz Grčke.
Коментари