Читај ми!

"Tiršova 2" donosi modernije lečenje i kraće zadržavanje dece u bolnici, preseljenje sredinom sledeće godine

Univerzitetska dečja klinika "Tiršova 2", koja se gradi u Deligradskoj ulici u Beogradu, biće jedna od najmodernijih bolnica u regionu. Na 62.000 kvadrata prostiraće se novi objekat sa 11 spratova, dok je samo građevinski deo projekta vredan 118 miliona evra. Kada se završi, moderna dečja klinika "Tiršova 2" imaće više od 280 kreveta za smeštaj korisnika raspoređenih u 154 sobe.

Direktor Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj dr Siniša Dučić kaže za RTS da radovi teku po planu, pa očekuje da će sredinom sledeće godine sve biti spremno za preseljenje u novu zgradu.

"Tiršova 2" će biti opremljena za kompletnu pedijatrijsku medicinu i to po svetskim standardima.

"Sobe su značajno veće, prostrane. Sve sobe su dvokrevetne, a po potrebi mogu biti trokrevetne ili jednokrevetne. Veliki je broj dnevnih bolnica. Koncept je da se deca što kraće zadržavaju u bolnici, da se većina dijagnostičkih procedura obavi u toku dana i da idu kući", ističe dr Dučić.

Dijagnostički centar biće značajno veći. Imaće dve magnetne rezonance, što bi trebalo da smanji listu čekanja za tu vrstu dijagnostike.

Dr Dučić napominje da će odeljenje hematologije biti značajno modernizovano, a biće i veći broj aparata za interventne procedure.

U "staroj" Tiršovoj 250.000 pacijenata godišnje

U međuvremenu, Univerzitetska dečja klinika zbrinjava mališane ne samo iz Srbije već i iz celog regiona. Neke od procedura rade samo lekari u Tiršovoj.

"Mi smo jedini centar u regionu gde se radi hemodijaliza kod dece i jedini centar u Srbiji gde se radi transplantacija bubrega kod dece. Danas se radi peta po redu transplantacija od Nove godine, što je značajno bolje nego što je bilo prošle godine", napominje dr Dučić.

Prošle godine u Tiršovoj je obavljeno više od 5.000 operativnih zahvata i oko 300.000 dijagnostičkih procedura. Izvršeno je oko 15.000 intervencija u dnevnim bolnicama.

"Više od 250.000 pacijenata je prošlo kroz naše prijemne ambulante, tako da svakodnevno ogroman broj pacijenata i njihovih roditelja prolazi kroz Tiršovu. U novoj klinici će biti značajno veći hodnici, značajno veći prostor, jer u Tiršovoj uvek imate osećaj da je neka gužva. To će se u novoj klinici sigurno izgubiti“, uveren je dr Dučić.

четвртак, 16. април 2026.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом