Читај ми!

Tri decenije od svetskog podviga - kako je Institut "Dedinje" uprkos sankcijama postao lider u transplantaciji organa

Blagoju Jovanoviću i Nikoli Vučićeviću prvi put u Srbiji uspešno su presađeni jetra i srce na Institutu za kardiovaskularne bolesti "Dedinje". Bila je to vest dana pre tačno trideset godina. Time su naša medicina i zemlja, koja je još bila pod sankcijama, ostvarile svetski vredan podvig. Većina medicinskog tima pod vođstvom profesora Milovana Bojića poručuje da se teška vremena ne mogu izbeći, ali najveći izazovi mogu se prebroditi.

Nikola Vučićević je čovek koji je verovao u sebe i u tim lekara, da mu pre tri decenije nije bilo suđeno da napusti ovaj svet. Verovali su i lekarski timovi pod vođstvom profesora Milovana Bojića, koji su pobedili ne samo medicinske izazove, već i sujetu nekih kolega. Tako je Srbija zakoračila u budućnost koja je danas na Institutu "Dedinje" postala rutinska praksa.

"Želim da zahvalim Institutu 'Dedinje', posebno timu lekara i medicinskih sestara koji su svakodnevno brinuli o meni“, izrazio je svoju zahvalnost pre tri decenije nakon operacije pacijent Nikola Vučićević.

Milovan Bojić, direktor Instituta za lečenje kardiovaskularnih bolesti "Dedinje", prisećao se pre tri decenije kako su njegovi prijatelji i poznanici sa inostranih kongresa bili potpuno zadivljeni kada su saznali da su u Srbiji i Jugoslaviji uspešno izvedeni tako složeni medicinski zahvati kao što su presađivanje jetre i srca.

Bili su u neverici da je ovaj poduhvat, koji je smatran svetski važnim, uopšte moguć u zemlji koja se tada nalazila pod sankcijama, a njegov tim je uspeo da realizuje ovakve operacije u Srbiji, prvi put u istoriji.

Delić: Srbija je, uprkos sankcijama, uspela tamo gde drugi nisu

Dragan Delić, član prvog tima za transplantaciju jetre, priseća se da je u to vreme, kada je Srbija bila pod teškim sankcijama, uspela da izvede nešto što nije uspelo ni u drugim zemljama bivše Jugoslavije. Kako je istakao, u Ljubljani je transplantaciju jetre izveo jedan Francuz, ali ona nije bila uspešna.

"U tom trenutku Srbija koja je bila pod nemogućim uslovima, uspela je da uradi nešto, što ni Hrvatska ni Slovenija nisu uspele u tom trenutku", dodaje Delić.

Perić: Istorijski uspeh, 25 od 26 transplantiranih pacijenata preživelo zahvat

Mnogi stručnjaci koji su učestvovali u pionirskim zahvatima preneli su utiske.

Miodrag Perić, član prvog tima za transplantaciju srca, ističe da je najvažniji podatak iz cele te priče to što je od 26 transplantiranih pacijenata u tom periodu, čak 25 napustilo Institut, što čini neverovatnih 96 odsto. 

"Nijedan transplantacioni program u svetu ne može da se pohvali tako visokim procentom uspeha", ukazuje Perić.

Bojić: Timski entuzijazam koji je promenio srpsku medicinu

Milovan Bojić, direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje“ zahvalio je tadašnjim pionirima transplantacije i istakao da će se takav entuzijazam teško ponoviti.

Ističe da je najviše učio od svog najdražeg tima. Svakog utorka, su, kaže, išli na predavanja u amfiteatru, gde je svaki član tima obrađivao teme kao što su patologija, morfologija i klinička patologija jetre i srca. A svakog četvrtka su izvodili eksperimente na svinjama u Vojno medicinskoj akademiji.

Razvoj transplantacionog programa i edukacija mladih stručnjaka

Ministarstvo zdravlja se zalaže da svima koji imaju mogućnost za transplantaciju organa tu šansu i ostvari.

"Ministarstvo zdravlja nastaviće da pruža punu podršku razvoju transplantacionog programa kroz ulaganje u infrastrukturu edukaciju kadra i unapređenje zakonskih okvira ali i kroz širu društvenu kampanju važnosti doniranja organa", navodi Ivana Karličić, državna sekretarka Ministarstva zdravlja.

Klinika "Dedinje" koja uspešno transplantira organe najavljuje i bolje usavršavanje mladih stručnjaka. Nude edukaciju koja se može steći samo praksom, a ne iz knjiga.

недеља, 13. јул 2025.
33° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом