четвртак, 23.04.2009, 07:47 -> 13:45
štampajGodišnjica Drugog srpskog ustanka
Pre 194 godine u Takovu kod Gornjeg Milanovca počeo Drugi srpski ustanak koji je doveo do uspostavljanja Kneževine Srbije. Ministri Dačić i Obradović, kao i predstavnici Ministarstva rada i socijalne politike, Ministarstva odbrane i Opštine Gornji Milanovac, položili vence kraj spomenika ustanicima koji su 1815. godine otpočeli borbu za oslobođenje od Turaka.
Povodom obeležavanja godišnjice Drugog srpskog ustanka, Dana opštine Gornji Milanovac i 150 godina imendana grada, zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić položio je venac na Spomenik oslobodiocima u Takovu.
Ministar prosvete u Vladi Srbije Žarko Obradović, takođe je prisustvovao obeležavanju 194. godišnjice početka Drugog srpskog ustanka.
Dačić i Obradović, kao i predstavnici Ministarstva rada i socijalne politike, Ministarstva odbrane i Opštine Gornji Milanovac, položili su vence kraj spomenika ustanicima koji su 1815. godine otpočeli borbu za oslobođenje od Turaka.
Tokom proslave u Lunjevici ministar Dačić otkrio je bistu vojvode Nikole Milićevića (1767-1842), uglednog trgovca i učesnika u oba srpska ustanka protiv Turaka, koji je bio deda kraljice Drage Obrenović.
Posle propasti Prvog srpskog ustanka, srpski narod našao se u još gorem položaju. Teror, nasilno skupljanje oružja, uvođenje kuluka za opravku gradova i puteva, surovo uterivanje nameta i feudalnih obaveza ponovo su izazvali pojavu hajduka.
Nastavak borbe za Kneževinu Srbije
Nakon nekoliko buna u jesen 1814. godine, u okolini Čačka izbila je Hadži Prodanova buna. Ali, zbog loše organizacije, ta buna je bila ubrzo ugušena. U njenom gušenju učestvovao je i sam Miloš Obrenović.
Turci su i dalje nastavili sa terorom stanovništva. U Takovu kod Gornjeg Milanovca, 23. aprila 1815. godine budući knez Srbije, Miloš Obrenović (1780-1860), na skupu starešina objavio je početak novog ustanka i druge faze borbe za oslobođenje zemlje od turske vlasti.
Time je počeo Drugi srpski ustanak koji je vodio konačnom kraju turske vlasti i uspostavljanju Kneževine Srbije.
Za vođu ustanka izabran je Miloš Obrenović, a borbe su trajale oko četiri meseca.
Oružani sukobi sa turskom vojskom nisu imale intezitet i razmjere kao u Prvom ustanku. Nakon pregovora Marašli Ali-paše i Kuršid-paše sa vođom ustanka zaključen je usmeni dogovor između Marašli Ali-paše i Miloša Obrenovića.
Prekinuta je oružana borba, ali ustaničke borbe za ostvarenje ciljeva postavljenih 1804. i 1815. godine nisu obustavljene.
Turska je sporazum shvatila kao konačni prekid borbe i ustanka, ali za Miloša Obrenovića i ustanike sporazum je predstavljao osnovu za dalje proširenje povlastica i polaznu točku u daljoj borbi za ostvarivanje konačnih ciljeva ustanka - rušenje turske feudalne vladavine i uspostavljanje vlastite vlasti.
Grad koji nosi ime po Milanu Obrenoviću
Gornji Milanovac, koji je dobio ime po Milanu Obrenoviću, bratu kneza Miloša, ima oko 50.000 žitelja u 63 naselja na prostranom području od Suvobora, preko Rudnika do Gornje Gruže.
Grad koji je u drugoj polovini 20. veka važio za "privredno čudo" sa razvijenom industrijom i naprednom poljoprivredom, prolazio je kroz privrednu krizu poslednju deceniju i po.
Predsednik opštine Dražimir Marušić istakao je da se od pre dve-tri godine oseća blagi oporavak privrede.
Fabrika posuđa "Metalac", sa oko 1.500 zaposlenih značajan je izvoznik, a za njim slede prilično uspešno privatizovana preduzeća PIK "Takovo", Hemijska industrija "Zvezda Helios" i "Tetra pak".
Okolina Gornjeg Milanovca je i značajan proizvođač voća sa naprednim stočarstvom, dok najznačajniju turističku ponudu ima obližnja planina Rudnik.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар