Plafoni se ljušte, krpe i kofe na klupama – đaci OŠ "Đura Daničić" na Voždovcu na onlajn nastavi

Učenici Osnovne škole "Đura Daničić" su na onlajn nastavi do 30. maja. Društvene mreže su obišle fotografije na kojima se vidi kako kofama izbacuju vodu iz učionica. Voda se povukla, ali šteta je ostala. Kofe su i dalje po klupama i podovima. Oni već pet godina čekaju sanaciju krova.

Nevreme i kiša naneli su veliku količinu vode u dvorište OŠ "Đura Daničić", ali i u nekoliko učionica. Plafoni učionica se ljušte, a na podu i po klupama mogu se videti kofe i krpe.

U jednoj od učionica na drugom spratu skinuta je gipsana ploča, jer je došlo do velikog prokišnjavanja.

 "Prokišnjavanje je krenulo negde oko 15 časova, najveće i najintenzivnije je bilo u učionici 32 koju deca nisu koristila ni pre toga i dobila sam poziv od koleginice da je počelo prokišnjavanje na drugom spratu", kaže direktorka Osnovne škole "Đura Daničić" Irena Ivanov Kaličanin

Problem sa prokišnjavanjem škola ima još od 2020. godine i tada je pokrenut postupak za sanaciju krova. Prilikom većih padavina, ova učionica se zaključava i ne koristi, a kako kaže direktorka, to će se desiti i sa drugim ako što pre ne počne rekonstrukcija krova.

"Škola ima urađen projekat još od 2021. i to se nalazi u Sekretarijatu i mi kao škola posedujemo isti. Očekujemo da se kompletna rekonstrukcija uskoro završi i mi imamo problem te četiri učionice za sada.To obuhvata rekonstrukciju krova, zatim oluka, elektroinstalacije, gromobran spada isto tu. Najveći izazov je da voda ne prođe na sprat niže, na prvi sprat, jer ukoliko leži voda upije pod i probije na prvi sprat, naš najveći problem što je u pitanju karatavan, koja je jedna specifična vrsta krova. Tu se nikada ne zna kada može da dođe do takvog natapanja da jednostavno ta konstrukcija se obruši i padne, e to je opasnost ovoga što mi trenutno imamo u školi", rekla je direktorka

Tokom vikenda školu je obišao sudski veštak, koji je rekao da deo drugog sprata uopšte ne bi trebalo da se koristi. Izveštaj sudskog veštaka o funkcionalnosti drugog sprata u školu treba da stigne za 10 dana. Sekretarijat za inspekciju, nadzor i komunikaciju dostavio je obaveštenje Beogradskoj hronici, u kome se kaže da je građevinski inspektor obavio nadzor na licu mesta i konstatovao da su oštećenja povećana usled prokišnjavanja. 

U dopisu takođe stoji i da je postupak inspekcijskog nadzora i dalje u toku.

Nastava u Osnovnoj školi "Đura Daničić" za učenike od prvog do osmog razreda od danas se odvija onlajn. Tako će biti do 30. maja zbog provere elektroinstalacija, vodovodne i kanalizacione mreže.

Dok se ne steknu uslovi za korišćenje učionica na drugom spratu, u planu je da se sledeće nedelje učenici i nastavnici presele u susednu školu. Nadaju se da će tokom leta biti završena rekonstrukcija krova i da će novu školsku godinu dočekati u bezbednim učionicama.

четвртак, 29. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом