Читај ми!

Brankica Janković: Potreban nam je nacionalni mehanizam za praćenje femicida

Povodom obeležavanja Nacionalnog dana sećanja na žene žrtve nasilja, Brankica Janković kaže da je u proteklih 14 godina više od 430 žena ubijeno u porodičnom nasilju. Dodala je da je od početka ove godine usmrćeno osam žena, što nas, kako je naglasila, opominje da svi, kao društvo, institucije i pojedinci, moramo preuzeti odgovornost, preispitati propuste i aktivno raditi na stvaranju sigurnog okruženja za sve žene.

Brankica Janković je rekla da sistem zaštite od nasilja postoji, ali da iako se ne može sprečiti svako ubistvo, mora biti sposoban da preduzme sve raspoložive mere.

"Za to nisu dovoljne intervencije u zakonskom okviru, već je neophodno jačati kapacitete svih institucija u sistemu zaštite, kako bi se osigurala efikasna prevencija nasilja. Moramo podstaći žene da prijave nasilje, obezbediti im adekvatnu sistemsku zaštitu, kao i psihološku i materijalnu podršku, istakla je poverenica.

Jankovićeva je naglasila da je femicid ozbiljan društveni problem i ukazala na duboku vezu između rodno zasnovanog nasilja i patrijarhalnih modela prema kojima je žena vlasništvo muškarca i da je bez kontinuiranog rada na razgradnji rodnih stereotipa teško promeniti stanje nabolje.

Podizanje svesti o femicidu

Podizanje javne svesti o pojmu, uzrocima i posledicama femicida kroz obrazovanje, medije i kulturu, uz uključivanje poslovne zajednice i svih autoriteta u društvu, može značajno doprineti njegovom suzbijanju, jer nijedna institucija ne može sama da se bori protiv tako složenog problema, ocenjuje Jankovićeva, navodi se u saopštenju.

Poverenica je navela da institucija poverenika kontinuirano radi na suzbijanju nasilja nad ženama i da je između ostalog uputila više inicijativa za izmenu zakona, među kojima su propisivanje posebnog krivičnog dela femicida i obaveza da nadležni organi uvek i u svim slučajevima obaveste žrtvu rodno zasnovanog i porodičnog nasilja o otpuštanju osuđenog ili njegovom bekstvu iz zatvora.

Podsetila je da bi uspostavljanje sistema nacionalnog kontrolnog mehanizma za praćenje slučajeva femicida omogućilo da se sve činjenice i podaci sistematizuju na jednom mestu, što bi značajno doprinelo efikasnijem funkcionisanju sistema zaštite.

U ovom danu sećanja, poverenica je izrazila i duboko saučešće porodicama žrtava, uz apel da se povećaju napori za izgradnju ravnopravnog društva, u kome će svaki vid nasilja nad ženama biti apsolutno društveno neprihvatljiv.

Macura: Problem koji mora da podigne na noge čitavo društvo

Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja Tatjana Macura kaže da je danas dan koji nas podseća na patnje onih koje nismo čuli, ali i na patnje onih koje moramo da čujemo.

"Sećanje na žene koje su izgubile život u nasilju nije samo čin poštovanja prema njima, već i jasna poruka svima nama: nasilje nad ženama je problem koji mora da podigne na noge čitavo društvo.

"Naša država ima dobar sistem zaštite žrtava od nasilja, ali da bi sistem mogao da reaguje, nasilje mora biti prijavljeno. O njemu se mora govoriti hrabro i jasno svaki dan, a ne samo onda kada se globalno ili nacionalno bavimo temom nasilja“, kaže Macura.

Ministarka je podsetila da je od 2011. do danas ubijeno je više od 430 žena, dok je tek tri odsto među njima prethodno prijavilo nasilje, navodi se u saopštenju.

Dodala je da je važno podsetiti da je od 2016. godine, od kada je usvojen Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, broj smrtnih ishoda smanjen za 45 odsto, što, kako je ocenila, jasno pokazuje da sistem funkcioniše onda kada se aktivira.

"Ne smemo da ćutimo! U najboljem interesu žrtve je da ne okrećemo glavu. Nasilje se mora prijaviti – za žrtvu, za njenu decu, za celo društvo. Prijavom nasilja spasavamo živote. Nijedna žena ne sme biti prepuštena sama sebi. Ne zaboravljamo nijednu i ne odustajemo ni od jedne,“ zaključila je ministarka Macura.

уторак, 20. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом