четвртак, 08.05.2025, 20:15 -> 21:46
Извор: РТС
Probni testovi pokazali da geometrija zadaje muke – hoće li pomoći nedelju dana više pred završni ispit
Završni ispit za učenike osmih razreda pomeren je za nedelju dana. To znači da će ispit iz srpskog odnosno maternjeg jezika biti organizovan 23. juna, dan kasnije je matematika, a 25. juna osmaci će polagati izborni predmet. Državni sekretar Ministarstva prosvete Borko Petrović kaže da se upis u srednje škole, kao i sve prateće procedure pomeraju za nedelju dana. Probni ispiti su obavljeni, prijemni iz matematike uobičajeno problematičan za osmake, a najviše geometrija. Petrović kaže da ove godine ispit polaže ukupno 64.418 đaka.
Upis u srednje škole biće pomeren za nedelju dana, uključujući i sve prateće aktivnosti – objavljivanje rezultata, prigovore, podnošenje liste želja, kao i sam upis učenika, zbog pomeranja završnog ispita za osmake.
Državni sekretar Ministarstva prosvete Borko Petrović kaže da posle završnog ispita podnose žalbe prvostepenim i drugostepenim komisijama (28. i 29. juna).
Naglašava da će 30. juna biti objavljena konačna lista sa ostvarenim poenima na završnom ispitu.
Zatim, kaže, sledi upisivanje želja koje srednje škole žele da upišu. Petrović podseća da đaci mogu da upišu želje kada dođu u školu ili onlajn (1. i 2. jul).
"I onaj čuveni savet, naravno, da budu realni", kaže Petrović uz savet da u prvih nekoliko želja upišu ono što bi voleli da upišu.
Podeseća da đake kroz karijerno vođenje i profesionalno orijentaciju vode školski psiholog, pedagog, a uz pomoć roditelja i odeljenski starešina, direktor i drugi.
Rezultati probnog ispita za osmake
Petrović kaže da je procedura polaganja završnog ispita ostala ista i ove godine. Ispit polaže ukupno 64.418 đaka.
Maksimalan broj bodova koji đaci nose na završni je 60, a maternji odnosno srpski jezik (14), matematika (14) i izborni predmet (12) nose 40 bodova.
Probni ispiti su obavljeni. Petrović smatra da je bilo važno da se deca upoznaju sa procedurom.
"Ovo je bila jedna velika generalna proba i psihološki test za njih", rekao je državni sekretar u Ministarstvu prosvete.
Naglašava da je to bila prilika da maturanti vide gde treba da sednu, kako izgleda ispit, šta smeju da rade, a šta ne smeju, šta da sa sobom ponesu, ko je dežurni nastavnik, čemu služe šifra i koverta.
"Ovo je trening, oni možda malo i ne shvate toliko ozbiljno, nema toliko treme kao na pravom završnom ispitu, tako da će naravno da uvek budu malo lošiji rezultati", rekao je Petrović.
Naglašava da je probni prijemni iz matematike, standardno, pokazao slabije rezultate. Geometrija je, kažu direktori dve osnovne škole koji su se uključili u program, pravila najviše problema osmacima.
Očekuje da dežurni nastavnici poštuju procedure i da supervizori na terenu ne dozvole da dođe do prepisivanja tokom polaganja završnog ispita.
"Da takve stvari budu sankcionisane. Da svako ima pravilnu i fer šansu da pokaže samo svoje znanje i da niko ne dobija poene na tuđi račun", kaže Petrović.
Коментари