Štrajk dela zaposlenih u pravosuđu u organizaciji Sindikata sudske vlasti
Zaposleni u pravosudnim institucijama širom Srbije stupili su u potpuni štrajk zbog višegodišnjeg ignorisanja njihovih zahteva. Ministar pravde Nenad Vujić poručio je, međutim, da je nedavno sa reprezentativnim sindikatima dogovoreno donošenje izmena i dopuna Zakona o sudskim taksama, koje će dodatno poboljšati položaj zaposlenih u pravosuđu.
Sindikat sudske vlasti saopštio je da su zahtevi dostojanstvene zarade, poboljšanje uslova rada, jasno priznanje uloge koju administrativno i stručno osoblje ima u funkcionisanju pravosuđa, kao i prestanak sistemskog potcenjivanja njihovog rada.
Ističe da bez zaposlenih u sudskoj administraciji nema ročišta, presuda i pravde pa je, navode, poruka štrajka jasna – pravosuđe staje dok se ne čuje i ne prizna rad onih koji ga nose svakog dana.
Sindikat sudske vlasti pozvao je sve zaposlene da se pridruže štrajku bez izuzetka, jer samo masovnost, kako je naveo, može obezbediti stvarne rezultate.
"Svako radno mesto koje sutra ostane prazno biće snažan znak otpora i borbe za poštovanje koje zaslužujemo. Ovo nije borba samo za nas – ovo je borba za pravdu u sistemu koji mora da funkcioniše za sve", zaključeno je u saopštenju.
Sindikat zaposlenih sudske vlasti je, pre ovog poziva na potpuni štrajk, organizovao više štrajkova upozorenja.
Ministar: Dogovorene izmene zakona
U međuvremenu, ministar pravde Nenad Vujić izjavio je, povodom štrajka, da je nedavno sa reprezentativnim sindikatima - Sindikatom organizacija pravosudnih organa Srbije (SOPOS) i Sindikatom pravosuđa Srbije dogovoreno donošenje izmena i dopuna Zakona o sudskim taksama, koje će dodatno poboljšati položaj zaposlenih u pravosuđu.
Vujić je naveo da je zakonski tekst u proceduri donošenja, a predlog zakona o izmenama i dopunama trebalo bi da se nađe u skupštinskoj proceduri u junu.
Podsetio da štrajk mora biti sproveden u skladu sa Zakonom o štrajku, koji u članu 5 propisuje da on mora da se odvija u prostoru poslodavca, a u članu 7 stav 1 da su učesnici u štrajku dužni da vode računa o bezbednosti lica i imovine, dok se stavu 3 istog člana navodi da učesnici u štrajku ne smeju da remete rad zaposlenih koji nisu u štrajku.
"Član 14 Zakona o štrajku propisuje da zaposleni u štrajku ostvaruju sva osnovna prava osim prava na zaradu za vreme štrajka. Ako zaposleni koji su u štrajku ne dostave spisak, uprava je u obavezi da sačini spisak zaposlenih koji su stupili u štrajk, kako bi se ispunila obaveza poslodavca u vezi sa obustavom zarade za vreme trajanja štrajka za lica koja su stupila u štrajk", naveo je ministar.
Podsetio je i na dopis Visokog saveta sudstva, koji je 17. marta upućen predsednicima sudova o njihovim obavezama u vezi sa najavljenim štrajkovima zaposlenih.
Коментари