Marković: REM ima moć, ali ga niko ne sluša; Apostolovski: Problem je što Srbija uvek traži pobednika
Istoričar Predrag Marković smatra da Regulatorno telo za elektronske medije (REM) ima velika ovlašćenja, ali da ga niko ne sluša, kao i da je sporno što je zbog tog tela blokiran RTS — medij koji je radio čak i za vreme NATO agresije. Kolumnista Politike Aleksandar Apostolovski ukazuje da je najveći problem u Srbiji stalna potreba da se nađe pobednik, što je, kaže, posebno izraženo u haosu koji je usledio nakon blokade fakulteta.
Premijer Đuro Macut i rektor Vladan Đokić danas bi trebalo da se sastanu i razgovaraju o problemima u visokom obrazovanju, koji su eskalirali nakon početka studentskih blokada. To otvara pitanje da li postoji prostor za dijalog i kompromis sa obe strane.
Gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, Predrag Marković je istakao da je ohrabrujuće što je zakazan sastanak premijera Macuta sa rektorom Đokićem, kao i to što je Skupština razmatrala jedan od studentskih zahteva u vezi sa REM-om. Ipak, kaže da je taj zahtev donekle neobičan, jer većina građana ne zna ni ko su bili članovi Saveta tog tela u prethodnim sazivima.
"Problem je što REM na papiru ima velika ovlašćenja — dodeljuje frekvencije i imenuje članove upravnih odbora javnih servisa — ali ga niko ne sluša. Nekadašnji članovi Saveta RRA, prethodnika REM-a, išli su na ekskurziju sa vlasnikom jedne televizije. To je kao da studenti idu na izlet sa profesorom pred ispit", rekao je Marković.
Dodaje da je zbog takvog tela sada doveden u pitanje rad javnog servisa koji je emitovao program čak i tokom NATO bombardovanja pre 26 godina — uprkos pretnjama, zbog kojih je kasnije i bio meta.
Apostolovski: Dogovor i knjige kao izlazna strategija
Aleksandar Apostolovski povlači paralelu sa sportom — ako jedan igrač iskoči iz sistema, tim ne može da funkcioniše. Ali problem je, kaže, što se u Srbiji uvek traži pobednik u "gunguli koja je započela blokadom fakulteta".
"Suština je da nema pobednika. Nakon višemesečnih blokada, svi smo na neki način poraženi. Kao u plej-ofu NBA lige — izgubićemo svi zajedno utakmicu", istakao je Apostolovski, dodajući da će najveći poraz biti ako studenti izgube akademsku godinu.
Dodaje da je "detinjasto" to što se Univerzitet danas posmatra kao politička stranka, a studenti u blokadama kao kadrovska komisija koja odlučuje o budućim ministrima i poslanicima.
Na pitanje šta je moguća izlazna strategija, Apostolovski predlaže dogovor premijera i rektora sa studentima — kako bi se, ukoliko je moguće, sačuvala akademska godina. To bi, po njegovim rečima, bila pobeda celog društva.
"Doneo bih vrstu lex specialisa po kom bi svi studenti od prve do četvrte godine morali da pročitaju četiri knjige: Tolstojev Rat i mir, Čerčilove Memoare, Andrićevu Prokletu avliju i Ćopićeve Magareće godine. Ako studiraju medicinu, iz Rata i mira će saznati mnogo o hirurgiji u ratnim uslovima i zaraznim bolestima. To bi bio zanimljiv pokušaj", smatra kolumenista.
Marković: Izbori moraju svima da budu dostupni
Marković zaključuje da niko ne može sam da dobije utakmicu, što je i genijalnost Nikole Jokića — znanje kada treba šutirati, a kada da doda. Kaže da je dijalog Macuta i Đokića dobar korak napred.
"S druge strane, čujemo da plenumi ne žele da opozicija učestvuje na izborima, već da oni određuju ko sme da učestvuje. Zašto bi neko imao monopol na političko delovanje. Izbori moraju biti dostupni svakome, čak i nekoj ruskoj stranci. Najbizarnije je što ta stranka dobija više glasova nego što u Srbiji ima prijavljenih Rusa", zaključuje Marković.
Коментари