Студенти нишког Медицинског факултета пуштени после информативног разговора
Сви студенти Медицинског факултета у Нишу који су позвани на информативни разговор јавили су се Полицијској управи и после разговора су пуштени.
Потом су се разишли и грађани и студенти који су им пружали подршку испред зграде Полицијске управе Ниш.
Нишки студенти који су кренули за Нови Пазар стигли у Краљево
Група нишких студената која је јуче кренула пут Новог Пазара, где се 12. априла одржава нови студентски протест, око 20 часова стигли су у Краљево.
На Тргу српских ратника дочекала их је група краљевачких студената, средњошколаца, просветних радника и грађана.
Они ће преспавати на Факултету за машинство и грађевинарство и сутра наставити пут Новог Пазара.
На последњој деоници треба да пређу више од 100 километара.
Студенти бициклисти стигли у Салцбург
Студенти, који су бициклима пре осам дана из Србије кренули у Стразбур, стигли су у Салцбург где их је дочекао велики број грађана, међу њима држављани Србије који живе у Аустрији.
Протест због протеривања страних држављана
Чланови Иницијативе "Побуњени универзитет" и грађани окупили су се на Тргу Републике на протесту због протеривања странаца који су слободно изражавали своје мишљење и подржали студентске протесте.
Окупљени су, уз буку пиштаљки и труба носили транспаренте "Против репресије режима", "Стоп протеривању страних држављана", "Sorry friends, Serbia is occupied by thugs " ("Извините пријатељи, Србију су окупирали насилници"), "Побуњен је универзитет, побуни се и ти".
Студентима уручени позиви да дају изјаве, протест испред ПУ Ниш
Полицајци који су, на позив декана, ушли на Медицински факултет у Нишу, уручили су студентима позиве да вечерас дају изјаве у Полицијској управи у Нишу. Потом су, око 18.20 напустили факултет.
Испред факултета током дана окупили су се студенти и грађани, који су протест наставили испред зграде полицијске управе, све док студенти који су позвани на разговор не изађу из станице.
Неколико студената већ је дало изјаву и напустило зграду нишке полиције, јавља дописница РТС-а.
У међувремену, огласило се и Струковно удружење полиције, које у саопштењу наводи да је на Медицински факултет у Нишу полиција ушла по званичном позиву декана факултета, "што представља јасан и легитиман основ за поступање".
Нагласили су, међутим, да законски основ за улазак полиције у просторије универзитета постоји и независно од позива декана, у случајевима када је угрожена безбедност људи и имовине или нарушен јавни ред и мир.
"Провера идентитета лица на факултету, која је изазвала пажњу јавности, спроведена је у потпуности у складу са законом", наводе из Струковног удружења и позивају се на овлашћења наведена у Закону о полицији, пре свега на члан 75.
Истичу и да је аутономија универзитета загарантована чланом 72 Устава Републике Србије, али напомињу да се та аутономија "пре свега односи на академску, нормативну, финансијску и управљачку самосталност универзитета".
"Аутономија не подразумева искључење примене закона у простору универзитета", закључује се у саопштењу, уз напомену да је повод за долазак то што запосленима физички онемогућен улазак у зграду факултета.
Протест испред зграде Полицијске управе Ниш
Фото: Јелена Пиљевић/РТС
Опширније
Краће
Припремили Милица Милосављевић, новинари и сниматељи РТС-а
Полиција на Медицинском факултету у Нишу на позив декана
На Медицински факултет у Нишу је, како тврде студенти – на позив декана, дошла полиција.
Полицајци су, према незваничним сазнањима, легитимисали студенте који су јутрос онемогућили запосленима да уђу у зграду и уручили им позив за информативни разговор.
Испред факултета окупили су се студенти и грађани који ће протест наставити испред зграде полицијске управе.
Дочек студената бициклиста из Новог Сада и Београда у Ваљеву
У Ваљеву око стотину студената бициклиста из Новог Сада и Београда, који су се упутили на протест у Нови Пазар, са погачом, сољу и медаљама дочекали су гимназијалци и грађани.
За госте су припремили су храну и напитке, средства за хигијену, медицинску опрему и лекове.
Бициклисти ће преноћити у Ваљеву и пут, преко Рудника ка Чачку, наставити сутра ујутро.
Протест испред полиције због хапшења Димитрија Мијушковића
Студенти у блокади окупили су се данас испред Полицијске управе за Београд, у знак протеста што је њихов бивши колега Димитрије Мијушковић приведен и одређено му је задржавање до 48 сати, а терети се за насилничко понашање на јавном скупу.
Испред седишта београдске полиције пристигли су грађани, као и ученици београдских средњих школа.
Сестра ухапшеног Димитрије Мијушковић захвалила је свима на подршци.
"Мој брат је био само у пролазу поред тог Ћациленда и није ништа урадио, али је легитимисан. Он је оперисан у суботу и има малтене отворену рану, потребна му је адекватна нега, превијање", рекла је Мијушковићева сестра, истичући да је њен брат доживео "класичан пример малтретирања" и стављања у нељудске услове које носи притвор".
Учесници протеста негодују дувајући у пиштаљке.
Студенти у блокади су на својим налозима на друштвеним мрежама навели да је приведени Димитрије Мијушковић њихов бивши колега који је дипломирао на ЕТФ и да му је одређено задржавање од 48 сати јер се сумњичи за насилничко понашање на јавном скупу.
"Он је имао врло компликовану операцију рамена пре недељу дана, и није у стању да буде ван куће 48 сати, с обзиром да мора сваки дан да иде на превијања, прегледе, физикалну терапију итд", навели су студенти.
Шабац одаје пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду
Студенти и матуранти у Шапцу су се уз подршку грађана, просветних радника и активиста окупили као и сваког дана на протесту подршке студентским захтевима.
Раскрсница између библиотеке и музеја је блокирана у 11.52 где је одата пошта настрадалима у паду настрешице у Новом Саду 16-минутном тишином.
Пленум изгласао наставак блокаде Медицинског факултета у Нишу, приступ факултету омогућен само студентима
Пленум студената Медицинског факултета у Нишу изгласао је наставак блокаде. Томе је претходило званично обавештење на сајту факултета у коме се наводи да надокнада наставе почиње 15. априла.
Студенти тврде да, према договору, није требало прецизирати датум. Захтевају оставку управе факултета јер су, како кажу, својим поступцима и неодговорним јавним иступима показали да немају капацитет ни интегритет да обављају функције које су им поверене.
Згради факултета од јутрос нема приступ нико сем студената у блокади, јавља дописник РТС-а.
Новосађани наставили пут на скуп у Новом Пазару
Група студената која је бициклима из Новог Сада кренула на скуп у Новом Пазару упутила се око 11 часова из Лознице ка Горњим Недељицама.
Студенти су синоћ преспавали у дворани Спортског центра "Лагатор" у том граду. Палнирају да данас стигну до Ваљева.
ФОТО: РТС
Пут ка Новом Пазару наставили и студенти из Јагодине
Студенти, матуранти и грађани који су кренули из Јагодине и они који су се уз пут прикључили, јутрос су после осам часова из Богутовца наставили су пут ка Новом Пазару.
Испратили су их мештани Богутовца који су их синоћ дочекали и примили а преноћиште.
Данас их, према плану, чека најдужа деоница од 48 километара до Баљевца, где ће преноћити.
Циљ им је долазак до Новог Пазара, где се 12. априла одржава скуп на који су позвали студенти Државног универзитета у Новом Пазару.
Бициклисти се упутили ка Салцбургу у наставку пута до Стразбура
Студенти који бициклима иду у Стразбур прешли су половину пута, а данас из Линца иду до Салцбурга, до кога имају 128 километара.
Један од учесника акције "Тура до Стразбура", студент Матија Обреновић, је осврћући се на вожњу до Линца, навео за ФоНет да је та траса била најлепша јер се све време возило поред Дунава, а да у Линцу приређен дочек студентима.
Група студената кренула је 3. априла у бициклистичку туру до Стразбура како би европским званичницима скренула пажњу на студентске захтеве поводом страдања 16 особа у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду и обавестила их о тренутној ситуацији у Србији.
Студенти бициклисти би требало да стигну у Стразбур 15. априла.
Фото: Фонет
Матија Обреновић
Нишки студенти наставили пешке пут ка Новом Пазару
Око 200 студената који пешаче из Ниша на скуп "Слобода влада Чаршијом" у Новом Пазару кренуло је око 10 часова из Јошаничке бање.
Они ће након кратког задржавања у Баљевцу преноћити у Рашки. Студенти који пешаче из Поморавља преноћили су Богутовцу. Према плану са друштвених мрежа, направиће паузу у Ушћу након чега ће преспавати у Баљевцу.
Две групе студената сутра ће се састати у Рашки са колегама из Новог Пазара након чега ће отпешачити последњу етапу.
Протест који организују студенти ДУНП 12. априла почеће у 11 сати и трајаће све до 23 сата.
Предвиђена су два помена трагично настрадалим суграђанима у Новом Саду и Ернаду Бакану и низ перформанса који ће се одигравати у ужем центру града.
Студенти из Ниша најавили су да се неће враћати за Ниш, већ ће из Новог Пазара пешице кренути ка Краљеву, где је протестни скуп "Пумпај, пумпај Ибар водо" најављен за 16. април.
Новопазарски студенти у блокади подржали идеју експерстске владе
Новопазарски студенти у блокади објавили су синоћ на званичној инстаграм страници да је Пленум студента Државног универзитета у Новом Пазару излгасао да је за предлог о експертској влади.
Како наводе, ова одлука излгасана је 5. априла а донета је након "отворене расправе и јавне дискусије међу студентима као одговор на тренутну друштвено-политичку ситуацију".
Пленум наводи и да постоји неповерење према актуелним политичким структурама. Додају да је "Србији потребна експертска влада коју чине стручњаци из различитих области, а не партијски кадрови".
Studenti u blokadi nastavljaju sa akcijama dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Protestuju pet meseci, tražeći odgovornost za pad nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra i pogibiju 16 ljudi.
Grupa od 80 studenata u blokadi je 3. aprila ujutru krenula biciklima put Strazbura, da bi u "centru evropske pravde predali dokument o kršenju prava u Srbiji". Prolaze kroz ključne evropske gradove, a u Strazbur bi, prema planu, trebalo da stignu 15. aprila. Cilj puta je da evropskim zvaničnicima skrenu pažnju na studentske zahteve i trenutnu situaciju u Srbiji. Stigli su do Linca.
Studenti visokoškolskih ustanova u Beogradu u blokadi sinoć su se okupili ispred RTS-a zbog toga što, kako navode, nije tačno da je Beogradska akademija poslovnih i umetničkih strukovnih studija (BAPUSS) izašla iz blokade, što je vest koja je prethodno objavljena u Dnevniku RTS-a.
Blokadama i obustavi nastave prethodnih meseci pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola u Srbiji.
Komemorativnim skupovima u više gradova u Srbiji 1. aprila obeleženo je pet meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu, srednjoškolci i nastavnici na tri i po sata blokirali su most "Gazela".
Poslednje subote u martu održan je šestočasovni protest ispred Informera.
Građani i studenti okupili su se 24. marta, na godišnjicu početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, ispred Generalštaba i Ustavnog suda u Beogradu. Izrazili su nezadovoljstvo zbog toga što je Generalštabu oduzet status kulturnog dobra.
U nedelju, 23. marta, u Novom Sadu je bio Dan žalosti zbog smrti Vukašina Crnčevića, koji je posle četiri meseca i tri nedelje podlegao povredama zadobijenim u padu nadstrešnice.
U Čačku je istog dana održan protest građana na koji su ih pozvali studenti Fakulteta tehničkih nauka u blokadi zbog događaja od subote, 22. marta, na Gradskom trgu kada su, kako su naveli, napadnuti studenti tog fakulteta. Nekolicina učesnika protesta razbila je vrata gradske uprave u Čačku i ušla u zgradu. Policija je saopštila da je identifikovano šest osoba. Okupljeni su tokom protesta šetali gradskim ulicama, pravili buku i gađali jajima sedište Gradskog odbora SNS-a.
U Nišu je u petak uveče 21. marta došlo do incidenta ispred mesta gde je trebalo da bude održana tribina Srpske napredne stranke. Okupljeni građani su članove SNS-a gađali jajima, kamenicama i polivali vodom. Napadnut je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović kao i drugi članovi SNS-a koji su hteli da prisustvuju stranačkoj tribini. Tada su privedena i trojica studenata.
Studenti su prethodnih dana pružili i podršku prosvetarima koji su protestovali ispred Ministarstva prosvete i zgrade RTS-a u sredu 19. marta. Prosvetni radnici traže od Javnog servisa da o njihovim zahtevima izveštava objektivno, istinito i pravovremeno, kao i da "stanu na stranu građana" i izveštavaju o njihovim zahtevima u Drugom dnevniku. Protest su podržali i srednjoškolci, kao i deo radnika RTS-a.
Studenti i građani su u ponedeljak 17. marta posle Urgentnog centra u Beogradu, protestovali ispred Ministarstva zdravlja, pošto je Urgentni centar osudio "širenje panike" o zdravstvenom stanju ljudi posle incidenta u Ulici kralja Milana kada je još neobjašnjen zvučno-vazdušni udar uplašio i rasterao demonstrante u petnaestominutnom odavanju pošte nastradalima u Novom Sadu. Urgentni centar je naveo da je radio "uobičajeno", a ambulante "nisu bile preplavljene" pacijentima sa simptomima "zvučnog udara".
Veliki broj građana iz cele zemlje odazvao se na studentski protestni skup pod sloganom "15. za 15" u centru Beograda 15. marta.
Iako je prvobitno Skupština Republike Srbije bila najavljena za centralno mesto okupljanja, Trg Slavija je u dva navrata tokom dana proglašen za alternativno mesto centralnog programa skupa "15. za 15", iz bezbednosnih razloga – zbog okupljenih oko Udruženja Studenti 2.0 koji su boravili i tog dana u
I pored toga, na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika protesta, a danima posle protesta javnost je zainteresovana za slučaj u Ulici kralja Milana kada je petnaestominutna tišina koja je počela u 19.00 prekinuta četiri minuta ranije zbog zvučno-vazdušnog udara o kojem svedoče očevici, među kojima je određen broj zatražio lekarsku pomoć.
Dok se u delu javnosti spekuliše o upotrebi zvučnog sredstva za razbijanje demonstracija, policija, Vojska i BIA, demantuju da je tako nešto upotrebljeno 15. marta.
Studenti u blokadi su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Nastavili su sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta "Rame uz rame – studenti i radnici" koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest "Ruža pravde", dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom "Šta žene znaju sa jajima".
Dva dana ranije je organizovana šetnja "Krugom dvojke" u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju "Studenti 2.0" koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest "Studentski edikt" u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci. Skupovi podrške studentima u međuvremenu su organizovani i u regionu, ali i u srpskoj dijaspori po gradovima i svetskim metropolama.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, kao i nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Коментари