Протестна шетња у Новом Пазару
Новопазарски студенти у блокади окупили су се вечерас испред зграде државног универзитета у Новом Пазару, после чега су кренули улицама града у протестну шетњу.
Студенти, средњошколци, грађани узвикивали су "Студенти не ћуте", "Генерални штрајк", "Студенти су устали", "Правда за Бакана".
Застали су на средини шеталишта, у близини зграде школске управе и просветне инспекције како би указали на лош положај просветних радника, где су се окупљенима обратили професори и наставници из Новог Пазара.
Одавање поште, 16 минута тишине за жртве у Новом Саду и Ернада Бакана који је настрадао 2019. године, предвиђено је у 23.52, што је одлука која је донета на почетку месеца поста, Рамазана.
Опширније
Краће
Студенти у блокади подржали колеге са РАФ-а
Студенти државних факултета у блокади окупили су се испред просторија приватног Рачунарског факултета у центру Београда, како би пружили подршку њиховим студентима, који су од четвртка у двадесетчетворочасовној блокади.
На том факултету, како је једна од студенткиња РАФ истакла, одржавана је онлајн настава, али су студенти у четвртак ушли у просторије факултета на Тргу републике и прогласили целодневну блокаду.
Према њеним речима, када се појавила деканка, дала им је рок да вечерас до 20 сати напусте просторије факултета и уручила им папире са упозорењем о суспензији.
Матуранти из Велике Плане и Смедеревске Паланке стигли пешке у Смедерево
Матуранти из Велике Плане и Смедеревске Паланке стигли су у Смедерево након целодневног пешачења и планирано је ноћ проведу у граду.
Њих су код Карађорђевог дуда дочекали вршњаци из Смедерева, али и бројни грађани.
Сви они ће сутра бити део великог протеста који почиње у 11.30 чаова. Скуп под називом “По Ђурђа” , трајаће до 17 часова, а програм ће се одвијати на неколико локација у граду.
У Kраљеву протест на позив просветних радника
На позив запослених у ОШ "IV краљевачки батаљон" протсветни радници и грађани Kраљева окупили су се у 18h на Тргу Јована Сарића. После одавања поште страдалима у Новом Саду петнаестоминутном тишином и пуштањем 15 белих балона, инторонирана је химна устаничке Србије "Востани Сербие".
Окупљенима су се обратили запослени у ОШ "IV краљевачки батаљон" речима да се просветни радници обуставом рада и протестима, заједно са земљорадницима, адвокатима, глумцима, лекарима и десетинама хиљада грађана боре за правду и поштовање закона. Чуло се да просветни радници данас можда подносе и највећу жртву, али да је поштовање једино што траже.
„Не разумемо људе којима није јасно чак и када им се објасни. Не разумем гомиле које држе очи затворене, који сматрају да их може заобићи неправда. Одбјам да размем људе који ћутећи дозвољавају да их неправда поједе... Сви смо на ости за одстрел. У систему без система. Сви можемо доживети нешто драстично - да нам убију дете у школи, да нам падне надстрешница на главу, да нас згазе пијани на улици, да купимо нелегални стан, да нас удави метан у руднику. Одбијам да разумем оне кој не разумејуда систем мора да бити наш, исти за свакога, једнак и праведан, поштујеш га и он те штити" поручили су запослени у ОШ "ИВ краљевачки батаљон”.
Хор те школе извео је песму „Ово је Србија”, а затим су окупљени кренули у протестну шетњу краљевачким улицама, преко моста на Ибру и кроз приградско насеље Рибница, са завршетком на Тргу српских ратника.
Глумци лесковачког Народног позоришта са индексима поздравили грађане
Други чин данашњих протеста, који су почели у 11.52 тишином испред лесковачког Народног позоришта за жртве у Новом Саду, седамнаестогодишњег Андрију Илића и седмогодишњег Александра, вечерас је настављен на истом месту.
Пред окупљене студенте, средњошколце, просветне раднике и грађане изашао је део глумачког ансамбла са индексима у рукама. Поздрављени су аплаузом.
У дану када студенти позивају на генерални штрајк у лесковачком позоришту од 20 сати изводи се представа "Ако се пробудиш или као да је важно".
Учесници протеста поручују "Пробуди се, важно је".
У 20 сати почела је протестна шетња централним градским улицама која је завршена испред позоришта.
Други разлог протеста на овом месту је недавни отказ техничког директора ове културне установе.
И ове вечери окупио се мањи број грађана испред Дечјег диспанзера тражећи одговорност лекара за смрт седмогодишњег дечака из Кукуловца код Лесковца. Испред диспанзера нешто пре 15 сати данас су поново протестовали и радници Јуре где ради мајка преминулог дечака.
Скуп подршке студентима и у Књажевцу
Kњажевчани су се и овог петка окупили и блокирали главне улице, те протестном шетњом подржали студентске захтеве, али и све просветне раднике који из истих разлога штрајкују и због тога, како су навели, трпе последице.
Пре поласка у шетњу окупљенима се обратила Анђела Милосављевић, радница на бензинској пумпи у Минићеву, која није дозволила да се на простору пумпе заустављају аутобуси који су превозили присталице Српске напредне странке (СНС) на митинг у Бору прошле недеље.
Истакла је да је то била њена дужност и обавеза, те да је на тај начин дала подршку студентима који се боре за боље и праведније друштво.
Неколико стотина грађана, предвођени бајкерима, уз велику буку, пошло је од места окупљања на Каменом мосту, главном улицом, до кружног тока на путу ка Нишу, где су на 15 минута ћутњом одали пошту жртвама пада пада надстрешнице у Новом Саду.
Завршена протестна шетња "Кругом двојке"
Ученици београдских средњих школа, који су организовали протестну шетњу "Кругом двојке", вратили су се на Славију, одакле су почели шетњу.
Шења централним београдским улицама протекла је без инцидената.
Ученици су у 17.30 одали пошту страдалима у Новом Саду петнаестоминутном тишином, а придружили су им се бројни грађани.
Колону је све време обезбеђивала полиција.
Део учесника се током шетње, на раскрсници 27. марта и Таковске, придружио протестном скупу код Радио-телевизије Србије.
После скупа на Славији се део средњошколаца упутио ка Таковској, где је у току протест дела радника Радио-телевизије Србије, студената и грађана.
Средњошколци код Вука, студенти и грађани код РТС-а
На раскрсници 27. марта и Таковске дошло је до раздвајања протестне колоне. Средњошколци су наставили да ходају ка Славији и стигли су до Вуковог споменика, а студенти и део грађана су отишли ка РТС-у, где је у току протест дела радника Јавног сервиса.
Побуњени универзитет о платама на факултетама и у просвети
Организација "Побуњени универзитет" саопштила је не могу да се радују испуњењу четвртог студентска захтева којим су буџетска издвајања за факултете повећана за 20 одсто, чиме су и плате професора увећане за око 16 процената, док се просветним радницима лични доходак умањује или не исплаћује.
"Док се нама увећавају плате, учитељима и наставницима средњих и основних школа плате се драстично умањују, или им се уопште не исплаћују, будући да су се одважили да се супротставе притисцима и да се боре за боље услове рада с ученицима, достојанство своје професије и испуњење својих, студентских и наших захтева", наводи се у саопштењу.
Наглашава се да је "влада средином јануара покушала да прекине штрајк просветних радника повећањем плата за 11 одсто, а када на тај начин циљ није постигнут, прешло се на претње, уцене и умањење зарада".
"Просветни радници се ни тада нису поколебали, већ су свој вишемесечни штрајк радикализовали, па и заменили потпуном обуставом наставе, а својим захтевима додали су још један, који су високо истакли – испуњењење студентских захтева. Наша подршка просветним радницима неће остати на речима.Спремни смо да се у корист просветних радника који су оштећени због борбе за бољу школу и подршке студентима одрекнемо пуног износа за који ће зараде бити увећане, и то све док се не испуне студентски захтеви. Посвећено радимо на проналажењу најбољег начина да ту своју намеру реализујемо", закључује се у саопштењу.
Фото: РТС/Игор Топаловић
На позив ваљевских гимназијалаца на генерални штрајк у Ваљеву, ученици, њихови наставници и окупљени грађани блокирали су део центра града, пошто су петнаестоминутном тишином одали пошту за настрадале у паду надстрешице у Новом Саду.
Испред зграде Градске управе, гимназијалци су поручили да "су прошла четири месеца од када су, како наводе, свима доказали да "живимо обавијени мраком".
"Тог дана нисмо само изгубили 15 живота, изгубили смо и свако право да дозволимо да се тако нешто и понови", навели су гимназијалци.
На Градском тргу одржан је и концерт, у организацији наставника и ученика Музичке школе "Живорад Грбић", који су у обустави наставе. Наступио је и блокадни хор и други бендови и музичари.
"Музички програм заокружује данашњу причу фестивалског карактера, ширимо љубав – нисмо примили плате, али то нас неће поколебати и одвратити од тога да се боримо са нашом децом, а наши ђаци заиста траже од нас подршку да ово изгурају до краја", рекли су наставници Ваљевске гимназије.
Видео: РТС/Михаило Јевтић
Учесници шетње "Кругом двојке" застали су у Улици цара Душана, како би петнаестоминутном тишином одали почаст настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Протест подршке генералном штрајку у Крушевцу
Протест подршке генералном штрајку одржан је у Крушевцу, на позив студената са Инстаграм странице "Званична група крушевачких студената у блокади".
После 15 минута тишине на Тргу Глумаца, за трагично настрадале на Железничкој станици у Новом Саду, уследила је бука, а потом и протестна шетња центром града, ка Тргу Косовским Јунацима.
Одлуком пленума, осим студената, генералном штрајку придружили су се и матуранти Крушевачке Гимназије, а протесту је присуствовао и један број просветних радника.
Протест је обезбеђивала саобраћајна полиција, а грађани су се после протестне шетње мирно разишли.
Ученици, студенти и грађани стигли до Улице цара Душана
Студенти, средњошколци, професори и грађани стигли су до Улице цара Душана у шетњи коју су назвали "Кругом двојке", а све протиче без инцидената.
Шетња је кренула са Трга Славија, Немањином улицом, Савским тргом, и Парсиком, до Калемегдана, односно трасом трамваја број два.
На сваком кораку је уз њих и полиција која осигурава да шетња прође безбедно.
Протестни скуп здравствених радника у Зрењанину
Здравствени радници Опште болнице, Завода за јавно здравље и Дома здравља из Зрењанина после шетње кроз град организовали су протестни скуп на Тргу слободе. Придружили су се студентима у блокади Техничког факултета, просветним радницима и грађанима који су током дана имали своје скупове.
Окупљање је организовано под паролама "Излечимо заједно друштво – подршка студентима" и "Истина, правда, одговорност – здравство Зрењанина". Блокадни хор који чине зрењанински професори отпевао је на почетку скупа химну, а затим је уследила петнаестоминутна тишина.
Истовремено су студенти Техничког факултета блокирали све улазе у Градску кућу. Претходно су упутили захтев градоначелнику Зрењанина Сими Салапури да поднесе оставку.
Ђаци, студенти и грађани кренули у протестну шетњу "Кругом двојке"
Ученици београдских средњих школа и други грађани кренули су са Трга Славија у протестну шетњу "Кругом двојке", поводом генералног штрајка.
Видео: РТС/Игор Топаловић
Фото: РТС/Игор Топаловић
Почeo протестни скуп на Славији
Ученици београдских средњих школа окупили су се данас на Тргу Славија, одакле ће у 16 часова кренути у протестну шетњу "Кругом двојке" поводом генералног штрајка. Ученике су на Тргу Славија дочекали раније окупљени грађани.
Ученици носе велики банер са натписом "Правда, борба, глас", заставе, обележја школа, као и транспаренте "Ако сам премлада да гласам, нисам премлада да тражим правду", "Злочин, а казна?", "Отров је у систему, не у змијама".
Протестна шетња "кругом двојке" почиње око 16 часова, а план је да се око 16.15 стигне до Савског трга, па затим у Карађорђеву, Париском, до Калемегдана. За 17.10 планирано је скретање у Цара Душана, а у 17.30 петнаестоминутна тишина. Око 18.15 план је да се стигне до Вуковог споменика, а у 18.20 код скретања Рузвелтове и Булевара краља Александра.
У 18.30 је планирано да се Београдском поново дође до Славије, око 18.40.
Фото: РТС/Игор Топаловић
Штрајк упозорења у Краљеву
Запослени у Општој болници "Студеница" и Дому здравља Краљево ступили су у једносатни штрајк упозорења, а у томе су их подржали просветни радници, као и чланови синдиката Апотекарске установе Краљево. Одата је и пошта страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Траже да се примени Закон о систему плата у јавном сектору, побољшају услови рада у здравствених установама, испуне сви захтеви студената, скине ознака тајности са свих набавки током епидемије и објаве сви документи и установе све околности које су довеле до пада војног хеликоптера 2015. године када је погинуло седам особа, укључујући и бебу.
Гинеколог акушер краљевачкој болници др Богдана Ћика рекла је да су се окупили да изразе опште незадовољство условима рада, охрабрени студентским и општенародним протестима.
"У нашој установи, на одељењу на коме ја радим, то је одељење гинекологије и акушерства са неонатологијом, у породилишту немамо ултразвук. Ултразвук на гинекологији је фактички нефункционалан. Фали гинеколога и неонатолога. Плате су несразмерне у односу на обим посла и одговрност. Овде смо да излечимо људе од страха", навела је др Ћика.
Председник основне организације Синдиката лекара и фармацеута у Краљеву, анестезиолог Раде Панић, нагласио је да су проблеми о којима говори др Ћика само врх леденог брега и да краљевачка болница има проблема и са вентилацијом и са операционим столовима, дотрајалом опремом.
"Први наш захтев је неодложна примена Закона о систему плата у јавном сектору, који важи већ дуже од осам година. Здавствени радници првенствено одлазе због лоших услова рада немогућноџсти напредовања у каријери, али битан је и тај финасијски моменат", навео је др Панић.
Група радника јужнокорејске фирме "Јура", у којој ради и мајка седмогодишњег дечака који је преминуо пре два дана и данас су кренули у протестну шетњу до Дечјег диспанзера у Лесковцу.
На транспарентима које носе пише да се "Јура" дигла и да траже истину, али и одговорност.
Протест у Лесковцу, минут тишине и за седмогодишњег дечака
Под слоганом "Пробуди се, важно је" студенти Технолошког факултета организовали су протест испред Народног позоришта у Лесковцу.
У 11.52 седамнаестоминутном тишином одата је пошта настрадалима у Новом Саду, седамнаестогодишњем Андрији Илићу и седмогодишњем Александру који је сахрањен данас у Кукуловцу код Лесковца.
Окупили су се студенти, средњошколци, просветни радници, део глумаца и технички директор лесковачког позоришта, који је пре неколико дана отпуштен.
Све време протеста и тишине на крову позоришне сале са српском заставом у рукама стајао је директор Народног позоришта Станислав Грујић.
Ово је први чин "Репертоара" који су студенти за данас припремили.
Други је заказан за 19.30 када ће се поново окупити испред позоришта, када је на репертоару представа "Ако се пробудиш или као да је важно".
Протестна шетња креће у 20 сати. Тишина и шетња као подршка генералном штрајку данас и у Власотинцу.
Протестна шетња у Ужицу, 15 минута тишине испред Градске куће
Ужички пленум просветних радника у обустави наставе организовао је, поводом генералног штрајка протестну шетњу.
Просветни радници окупили су се испред Градске куће, а потом, после протестне шетње одржали 15 минута тишине испред Школске управе.
На транспарентима су биле поруке подршке студентима: "Обустава до даљњег, Папир трпи све, просвета не, Школске лекције ће се надокнадити али животне не".
После 15 минута тишине уз звиждуке, чули су се повици - "излазите напоље, испуните захтеве, имате ли стида, управа напоље".
Протест просветних радника у Пироту
У Пироту је одржан протест просветних радника коме су се прикључили ученици и грађани. После окупљања на главном градском тргу и шетње до пиротске Гимназије, одржан је петнаестоминутни помен за настрадале у паду надстрешнице у Новом Саду.
Скуп је протекао мирно уз полицијску пратњу и обезбеђење. Према подацима синдиката, у Пироту је већина просветних радника данас обуставила наставу и придружила се генералном штрајку.
Петнаестоминутна блокада у центру Зајечара
Незадовољни грађани којима се продружио и део просветних радника, блокирали су на петнаест минута, као и прошлог петка, једну од главних саобраћајница у центру Зајечара.
Након петнаестоминутне блокаде, грађани су се разишли, а саобраћај у центру града је нормализован.
Опширније
Краће
Протест од 45 минута испред Школске управе у Јагодини уз бомбоне, каранфиле и гађање јајима
На позив студената у блокади Факултета педагошких наука у Јагодини испред Школске управе одржан је протест просветних радника.
Запослени у школама истичу да њихови захтеви нису испуњени. Од надлежних институција траже да обуставе "репресивне мере према њима и да им омогуће исплату плата".
Испред Школске управе просветни радници уз подршку студената, гимназијалаца и грађана су правили буку пиштаљкама и повицима, а онда је са прозора просторија Школске управе за поморавски округ, са балкона начелник Живота Старчевић, на окупљане бацао бомбоне и каранфиле. То је изазвало још бучније скандирање окупљених који су потом прозоре просторија Школске управе гађали јајима.
Протест је трајао симболично 45 минута колико и школски час. Потом су окупљени прошетали до Сквера омладине где је одржана петнаестоминутна тишина за настрадале у паду надстрешнице у Новом Саду.
Чачани одали пошту настрадалим у Новом Саду
У 11:52 и данас су Чачани одали пошту настрадалима у Новом Саду петнаестоминутном тишином и блокадом раскрснице у центру града између чачанске Гимназије и цркве.
Петнаест минута тишине у Таковској улици
У 11.52 на 15 минута била је блокирана Таковска улица испред РТС-а. Протест под слоганом "За достојанство професије", који је почео у пола 12, организовала су четири синдиката РТС-а.
Неформална група радника Радио-телевизије Србије “пРоТеСт” уз подршку студената у блокади, позвала је грађане на протест у Београду, испред зграде РТС у 18:30 под слоганом "Тишина одјекује".
Једносатни штрајк упозорења запослених у Општој болници Студеница и Дому здравља Краљево
Запослени у Општој болници Студеница и Дому здравља Краљево ступили су у једносатни штрајк упозорења.
Испред хируршког блока дошли су да их подрже просветни радници, чланови синдиката Апотекарске установе Краљево.
Траже да се примени Закон о систему плата у јавном сектору, побољшају услови рада у здравствених установама, испуне сви захтеви студената, скине ознака тајности са свих набавки током епидемије и објаве сви документи и установе све околности које су довеле до пада војног хеликоптера када је погинуло седам особа, укључујући и бебу.
Одата је и пошта страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Петнаестоминутна тишина испред СНП-а у Новом Саду
После протесне шетње центром Новог Сада студенти, просветари, адвокати и запослени у ИТ сектору окупили су се испред Српског народног позоришта.
Петнаестоминутном тишином одали су пошту настрадалим у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
"Креативни бунт за правну државу" у Шапцу
Као и сваког дана у Шапцу и данас окупљање на раскрсници код библиотеке и музеја од 11.30.
Форум основних и средњих школа града Шапца позвао је просветне раднике на данашњу обуставу наставе у знак подршке студентима "у њиховој праведној борби за испуњење свих захтева".
У позиву се каже да се студенти "боре за праведан систем, достојанствену будућност и боље услове образовања".
"За правду и боље сутра" на протест су позвали све гране друштва да се придруже.
Под слоганом "Креативни бунт за правну државу" окупљени су 15 минутном тишином одали почаст настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду, а припремљен је и уметнички програм.
Протестна шетња крагујевачких ђака и студената
Форум крагујевачких школа и студенти организовали су протестну шетњу.
Професори и средњошколци окупили су се на Ђачком тргу и кренули у протестну шетњу до једне од најпрометнијих раскрсница у Крагујевцу, код "Узора", где ће петнаестоминутном тишином одати пошту жртвама новосадске трагедије.
Придружују им се и две колоне студената, који су се окупили испред Универзитетског клиничког центра и Палате правде у Крагујевцу.
Све заједно ће шетати централним градским улицама до зграде Скупштине града.
Протест просветара и студената у Зрењанину
На платоу испред Културног центра окупили су се просветни радници Зрењанина у блокади. Они су захтевали да разговарају са начелницом школске управе о актуелном стању у школама и исплати плата.
Пошто им то није омогућено, одлучили су да затраже помоћ полиције, као и да упуте Министарству просвете захтев за информације од јавног значаја у којима, између осталог, траже одговоре на питања о прекиду наставе, броју наставника и ученика који су у обустави, у којој мери је угрожена безбедност просветних радника...
Просветним радницима су се прикључили и студенти Техничког факултета у блокади који су спровели своју акцију "чишћења Културног центра" од како кажу свега што су "укаљали они који су овде говорили".
У Новом Саду протестна шетња и блокаде раскрсница
Новосадски студенти који блокирају факултете, окупили су се у студентском граду, одакле су кренули у протестну шетњу којом позивају на генерални штрајк суграђане.
Студентима су се придружили просветари, адвокати, васпитачи, чланови ИТ заједнице, професори и грађани, који су претходно блокирали различите саобраћајнице.
У 10 сати је почела блокада раскрснице Булевара цара Лазара и Стражиловске, коју организује ИТ заједница Новог Сада.
Средњошколци Новог Сада окупили су се код Футошке пијаце, где ће у 11.30 часова одржати 15-минутни помен за страдале у паду надстрешнице.
Просветари Новог Сада окупљају се у 11 часова испред Школске управе, где ће буком изразити свој протест због неисплаћених зарада.
Затим ће сви заједно кренути ка Српском народном позоришту, како би петнаестоминутном ћутњом одали пошту за настрадале на Железничкој станици.
Адвокати у већем делу Србије обустављају рад на један дан
Адвокати, чланови адвокатских комора Војводине, Шапца, Ниша, Чачка, Крагујевца, Зајечара и Београда данас неће радити, осим у хитним предметима.
Управни одбори тих комора су изгласали једнодневну обуставу рада, саопштено је на њиховим сајтовима и наведено да се на тај начин придружују генералном штрајку.
Током обуставе адвокати ће радити у притворским предметима, малолетничким предметима, када је у питању насиље у породици и слично. На генарални штрајк 7. марта раније су позвали студенти у блокади.
Опширније
Краће
Studenti su nastavili sa blokadama fakulteta i rektorata posle velikog protesta "Studentski edikt" u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu.
Studenti traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu 1. novembra, kada je 15 osoba poginulo, a dvoje ljudi je teško povređeno.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
Novi veliki skup najavljen je u Beogradu, za 15. mart.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, sa jedne, i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva sa druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Коментари