понедељак, 15.03.2010, 07:30 -> 07:53
štampajAlkoholizam kao ženski porok
Među ženama sve je rašireniji alkoholizam, pokazuju podaci Instituta za mentalno zdravlje. Nekada je na osam muškaraca alkoholičara bila po jedna žena zavisnik, danas je ta razmera smanjena, a često čak i izjednačena, upozoravaju stručnjaci.
Prema statistici Instituta za mentalno zdravlje alkoholizam je sve rašireniji među ženama. Dok je nekada na osam muškaraca alkoholičara bila po jedna žena zavisnik, danas, upozoravaju stručnjaci u trenucima društvene krize i socijalne nestabilnosti ta razmera je smanjena, a često je čak izjednačena.
Zabrinjava činjenica da se i starosna granica pomera, pa je među zavisnicama sve više mladih žena i devojaka.
Iako je najbolje da lečenje počne što ranije, statistika pokazuje da do dolaska u ustanovu najčešče prođe više od deset godina opijanja. Pomoć se zatraži, kako i same kažu, kada situacija postane neizdraživa.
Često na terapiju pacijentkinje ne dolaze same, prate ih njihovi najbliži kako bi im bili podrška da istraju u lečenju.
Sve je veći broj roditelja koji traže pomoć za svoju decu.
Šef Dnevne bolnice za bolesti zavisnosti Instituta za mentalno zdravlje Vladan Jugović rekao je da dobro to što postoji svest o problemu, ali da zabrinjava činjenica jer se dobna granica spustila, da se prvi kontakt sa alkoholom doživljava između 11. i 13. godine, a prvo pijanstvo između 13. i 15. godine.
Na nežniji pol alkohol razornije deluje jer žene, objašnjavaju stručnjaci, imaju manje vode u organizmu, pa se piće rastvara slabije nego u telu muškarca. Kod mladih osoba deluje pogubno jer zaustavlja proces puberteta.
Alkoholizam kod dece
"Ono što je interesantno jeste da se kod dece koja piju zaustavlja kognitivni, mentalni razvoj, pa ta deca, devojčice nikada svoj intelekt ne razviju do maksimuma", kaže psihoterapeut Vera Trbić.
Naše društvo još je puno predrasuda o ženama koje piju, taj problem smatra se velikom sramotom i obično se krije.
"Pre se porodica raspadne ili brak razvede nego što one pronađu stručnu pomoć. Nažalost, ženski alkoholizam prati ona društvena stigma da se žena koja pije povezuje sa nekim nemoralnim radnjama ili asocijalnim ponašanjem", rekla je pedagog Danica Bošković-Đukić.
Podaci, međutim, ukazuju na potpuno drugačiju sliku. Pritisak svakodnevnog života, suočavanje sa neuspehom i životna neispunjenost, često se navode kao razlozi za posrnuće u ovaj porok.
Neka istraživanja pokazuju da su faktori rizika za srljanje u alkoholizam depresija, nizak stepen samopoštovanja, usamljenost i nezaposlenost, rekla je psihoterapet Vera Trbić.
Ima i onih koji ženski alkoholizam svrstavaju u tekovinu emancipacije nežnijeg pola. Radeći isti posao kao muškarci - preuzele su i obrazac ponašanja po kojem se podrazumeva da dobrom poslu treba nazdraviti, nekada i više puta.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар