Читај ми!

Prosvetni sindikati najavljuju pravne korake zbog diskriminacije u novom kolektivnom ugovoru

Moratorijum na štrajk u školama, predviđen potpisanim Posebnim kolektivnim ugovorom (PKU) Ministarstva prosvete i reprezentativnih prosvetnih sindikata, ne sprovodi se u praksi, izjavili su za Fonet predstavnici sindikata koji podržavaju studente i ne pristaju na dogovor sa Vladom.

Oni kao sporan navode i član PKU kojim je predviđeno da članovi sindikata potpisnika dobijaju jubilarne nagrade u određenom iznosu, a oni koji to nisu 50 odsto od tog iznosa.

Smatrajući ga diskriminatornim, najavljuju i pravne reakcije na novi PKU za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, koji su potpisali predstavnici tri od četiri reprezentativna sindikata koji su pregovarali sa Vladom Srbije.

Potpredsednica Foruma beogradskih gimnazija Ana Dimitrijević izjavila je za Fonet da u novom PKU ima i nekih korektnih odredbi, ali je diksriminacija presudila da Forum bude protiv tog ugovora.

To je, kako ističe, bio stav kod većine članica Sindikata radnika u prosveti Srbije, jedinog reprezentativnog sindikata koji nije danas potpisao sa Ministarstvom prosvete Poseban kolektivni ugovor o izmenama i dopunama PKU. Forum beogradskih gimnazija deo je tog sindikata.

"Vlada i ozbiljni reprezentativni sindikati su potpisali nešto što je protivzakonito i diskriminatorno", istakla je Ana Dimitrijević.

Dodala je da u ovom momentu ne treba deliti prosvetne radnike i potpisivanjem takvih ugovora i protokola pospešivati odbojnost prema sindikatima.

"Smatramo da radnike u prosveti, uopšte ne treba deliti i razjedinjavati", istakla je Dimitrijević.

Prema njenim rečima, moratorijum na štrajk ne poštuje ni većina članova sindikata koji su ga potpisali, jer nisu saglasni sa onim kako su predstavljeni.

"Taj moratorijum ne funkcioniše u celini, već samo u delovima nekih kolektiva", navela je Dimitrijević.

Predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) Dušan Kokot kaže da se zbog odrebe o jubilarnim nagaradama planiraju pravni koraci i sve zakonske mogućnosti da se obori taj dokument.

"Čekamo formalno i ako taj član bude i u zvaničnom dokumentu koji stupa na snagu, reagovaćemo", rekao je Kokot za FoNet

Dodao je da je takva odredba neodrživa. Kao apsurd, Kokot navodi i to što direktori škola ne mogu da budu članovi sindikata, čime su diskriminisani.

Pri tom, Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) ocenio je i da su posebni kolektivni ugovor za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika potpisali sindikati bliski vlasti kao i da "nijedna strana potpisnica nema legitimitet".

"Vlada Srbije je u tehničkom mandatu, a sindikatima u prosveti decenijama nije proveravana reprezentativnost. Osim toga, do potpisanog dokumenta se nije došlo kroz socijalni dijalog", saopštio je NSPRS.

 

субота, 24. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом