Матуранти Јовине гимназије окупљени у пленуму најавили крај блокаде за 9. јануар
Матуранти Гимназије "Јован Јовановић Змај" у Новом Саду окупљени у пленуму саопштили су данас да је Школски одбор испунио њихове захтеве и да је договорено да 9. јануара у 11.00 прогласе завршетак блокаде.
У саопштењу је наведено да је Школски одбор повукао саопштење за јавност издато 29. новембра 2024. године и да се извинио професорима и ученицима.
Додаје се да је Школски одбор уважио право студената на став и протест исказан због трагедије при паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду и да ће ученици и запослени у Гимназији имати право да петком од 11.52 до 12.07 изађу у двориште школе и одају почаст страдалима у паду надстрешнице, као и да за то неће бити последица или санкција.
Како је наведено, на пленуму је данас договорено да се 9. јануара прогласи завршетак блокаде, након чега ће професори ући у школу како би утврдили стање у свим просторијама и евидентирали евентуална оштећења.
Блокада Гимназије "Јован Јовановић Змај" у Новом Саду почела је 16. децембра.
Опширније
Краће
Studenti su stajali u tišini, držeći transparente sa natpisima: "Za pravdu ne za pare", "Vaša nepravda naš otpor", "Po imenu i prezimenu", "TMF struka protiv lopovluka", "Transparent u ruci i inženjer po struci", "Mašinci protiv mašinerije", "TMF", "Tresu se temelji", "Mirno+akademski", "GRF blokada" .
Skup je protekao bez incidenta, a vozači su bez nervoze i trubljenja stajali u koloni dok je trajala blokada saobraćaja.
Deo studenata u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, nastavio je sa blokadama zgrada fakulteta i rektorata povodom tragedije na Glavnoj železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je poginulo 15 ljudi, a teško su povređene još dve osobe.
Zahtevi studenata u blokadama su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti.
Vrhovni javni tužilac Zagorka Dolovac, kako je saopštilo VJT, spremna je da se u bilo kom momentu sastane sa delegacijom studenata.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, dva privatna fakulteta i četiri visoke strukovne škole.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola.
Studentske blokade fakulteta i rektorata počele su krajem novembra, pošto su akademci sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu fizički napadnuti ispred zgrade fakulteta tokom odavanja pošte stradalima u novosadskoj tragediji.
Коментари