Nacionalna kampanja "Obustavi rad" – podrška ženama za sve neplaćene poslove
Na Međunarodni dan nege i podrške, pokrenuta je nacionalna kampanja "Obustavi rad". To nije poziv na štrajk, već da se skrene pažnja na sve kućne poslove koje obavljaju žene, a za koji nisu plaćene.
Luksuz da obustave kućne poslove žene na selu ne mogu da priušte ni na dan. Iako nose na svojim plećima ogroman teret i često rade do duboko u noć, ne ide im radni staž i nemaju čak ni zdravstveno osiguranje.
"Niti stoka može da čeka niti oni koji su bolesni Lepo zvuči obustavimo rad makar na jedan dan, ovo je odličan slogan ali još je veći slogan-učinimo danas nešto, makar danas da zemenimo te žene ako ne da ih zemenimo bar da im pomognemo, ističe Nadežda Satarić iz NVO "Amiti-snaga prijateljstva".
Neplaćeni rad, prema procenama, vredi više od petine BDPa. Briga o domaćinstvu, kuvanje, pranje, peglanje, odgajanje dece, briga o starima i bolesnima čekaju i zaposlene žene.
"Moramo da se borimo za više vrtića, domova za stare, dnevnih boravaka za osobe s invaliditetom i različite druge vrste usluga koje olakšavaju neplaćeni rad. Moramo da radimo sa kompanijama da omogućimo i ženama i muškarcima da usklade svoj poslovni i privatni život", navodi direktorka kanclerije UN Women u Srbiji Milana Rikanović.
Polovinu svog vremena potroše na neplaćeni rad
Matilde Mot, stalna koordinatorka UN u Srbiji ukazuje na to da žene troše dva puta više vremena nego muškarci na domaće poslove i polovinu svog vremena na neplaćen rad.
Srbija je, u okviru Zakona o ravnopravnosti polova, donela i novi pravilnik o vrednovanju neplaćenog rada, ali se njegova primena odlaže jer zakon čeka ocenu ustavnosti.
"Najčešće se radi o ženama koje pripadaju tzv. 'sendvič generaciji', koje u isto vreme brinu i o mlađim članovima, svojoj deci ali i o starijim članovima domaćinstva. Zbog toga ne mogu da postanu ekonomski aktivne i ostvare pravo na zdravstveno osiguranje", kaže ministarka bez portfelja za rodnu ravnopravnost i sprečavanje nasilja nad ženama Tatjana Macura.
Vreme je, poručuje, da se prevaziđe podela na muške i ženske poslove jer nema ništa loše ako svi učestvuju u kućnim obavezama. To doprinosi boljim odnosima u porodici, odnosima roditelja i dece a indirektno i na smanjenje nasilja-u porodici i društvu.
Коментари