понедељак, 19.08.2024, 19:26 -> 22:11
Извор: РТС, Фонет
Protesti u Prijepolju, Valjevu i Ivanjici protiv rudarenja litijuma
Pod sloganom "Nećete kopati" u Prijepolju je održana protestna vožnja protiv projekta "Jadar" i iskopavanja litijuma. Protesti su održani i u Valjevu i Ivanjici.
Kolona automobila sa zastavama Srbije vozila je iznad manastira Mileševa i potom kroz prijepoljske ulice.
Protest protiva iskopavanja litijuma pod istim sloganom "Nećete kopati" održan je i u Valjevu, na Gradskom trgu.
Jedan od organizatora protesta, valjevski reditelj Zoran Đorđević, rekao je da su građani ujedinjeni i solidarni po pitanju odbrane zemlje, vode i vazduha, te da "neće stati dok Rio Tinto ne ode iz Srbije".
"Voda, zemlja i vazduh su jednaki slobodi, za koju se moramo boriti", rekao je Đorđević.
Profesorka Hemijskog fakulteta u Beogradu Dragana Đorđević je istakla da "rudarenje ostavlja pogubne posledice po životnu sredinu" i da se protestima ne brane samo zemlja, vazduh i voda, već i zdravlje ljudi i njihov opstanak.
Građani su se okupili i na protestu u Ivanjici.
Protesti protiv rudarenja litijuma prethodnih dana širom Srbije
Protesti su prethodnih dana održavani u gradovima širom Srbije, na kojima su okupljeni građani zatražili da se zakonom trajno zabrane geološka istraživanja i eksploatacija litijuma u zemlji.
Najveći protest pod nazivom "Rudnika neće biti" protiv rudarenja litijuma i projekta "Jadar", u organizaciji ekoloških udruženja, održan je 10. avgusta na Terazijama u Beogradu.
Skup na Terazijama organizovala su ekološka udruženja pošto je 10. avguta istekao rok koji su na protestu ispred Ustavnog suda 11. jula dali Vladi Srbije da odustane od rudarenja litijuma.
Isti zahtev je Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) dao Vladi i ranije na protestu u Loznici, 28. juna, da se donese zakon kojim se zabranjuje iskopavanje litijuma i bora u zemlji, kad su najavili, da će, ako njihov zahtev ne bude usvojen, radikalizovati dosadašnje proteste.
Građani i aktivisti okupili su se na skupovima i u Nišu, Čačku, Vranju, Leskovcu, Lazarevcu, Vladimircima i Malom Zvorniku.
Protesti su 8. avgusta održani u Subotici, Kruševcu, Gornjem Milanovcu, Smederevskoj Palanci i Zaječaru čija je poruka bila ista - stop najavljenom projektu "Jadar".
U Novom Sadu, Kragujevcu, Užicu, Bajinoj Bašti i Obrenovcu protestni skupovi građana protiv iskopavanja litijuma održani su 7. avgusta.
Istim povodom 6. avgusta okupili su se građani Jagodine, Sremske Mitrovice, Inđije i Knića, skup u Smederevu, Rekovcu, Boru i Bresnici održan je 5. avgusta, a u Paraćinu je protestni skup građana protiv iskopavanja litijuma u Srbiji održan 3. avgusta.
U centru Pančeva 2. avgusta održan je građanski protest, prvi put u tom gradu, protiv projekta "Jadar". I meštani opštine Topola protestovali su protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.
Protesti protiv iskopavanja litijuma održani su u Mionici i Raški, 31. jula u Požegi, u utorak 30. jula u Kosjeriću i Mladenovcu, a u ponedeljak 29. jula u nekoliko gradova i opština Srbije – u Kraljevu, Šapcu, Aranđelovcu, Ljigu i Barajevu.
Serija protesta usledila je posle odluke Vlade Srbije od 16. jula da se nastavi projekat izgradnje rudnika litijuma u dolini Jadra, koji je stopiran 2022. godine.
Odluka je usledila nakon što je ranije ovog meseca Ustavni sud Srbije odlučio da su vlasti u Srbiji stopiranjem projekta 2022. godine prekoračile ovlašćenja.
Projekat kompanije Rio Tinto, vredan 2,4 milijarde dolara, stopiran je pre dve i po godine nakon masovnih ekoloških protesta.
Коментари