понедељак, 23.10.2023, 16:14 -> 16:17
Извор: РТС
Meštani kraljevačkih sela na dva sata blokirali Ibarsku magistralu na kružnom toku u Grdici
Nezadovoljni ponuđenom cenom zemlje, meštani kraljevačih sela kroz koje prolazi Moravski koridor na dva sata blokirali su Ibarsku magistralu. Negoduju što im posle tri godine od eksproprijacije nije isplaćen novac, jer sudski postupci nisu završeni.
Za plodnu moravsku zemlju nekima je prvobitno bilo ponuđeno pedeset dinara po kvadratnom metru. Poslednju ponudu od 160 do 180 dinara po metru kvadratnom nisu prihvatili i ušli su vanparnični postupak sa preduzećem "Koridori Srbije".
Neki su dobili i prvostepene presude, ali je njih Viši sud poništio i vratio na ponovno suđenje. I tako sudsku pravdu, kažu čekaju tri godine, a za to vreme preko njihovih parcela se gradi novi auto-put.
Okupljeni su posebno ogorčeni jer, kažu, u susednim gradovima i opštinama je isplaćivana višestruko veća cena. U Trsteniku, navode, 1.360 dinara po metru kvadratnom, u Vrnjačkoj Banji od 2.400 do čak 3.100 dinara.
Pitaju – zašto njihova zemlja košta samo 160 dinara? Smatraju da se sudski postupci opstruiraju zbog čega su, navode, primorani na ovakav vid protesta.
Iskustva sa Koridora 11
Podršku okupljenim Kraljevčanima na Kružnom toku u Grdicu dalo je i dvoje meštana Pakovraće kod Čačka. Kažu iz istih razloga oni su godinama blokirali izgradnju autoputa Beograd- južni Jadran.
I sa sudskim postupcima su, kažu, imali slina iskustva, ali su, kažu, posle satanaka prihvatili poravnanje kada im je svima, bez razlike, ponuđena cena od 1.260 dinara po metru kvadratnom.
Ali tamo put gradi drugo preduzeće – "Putevi Srbije". Od "Koridora Srbije" sličnu ponudu do sada nisu dobili vlasnici zemlje na trasi auto-puta Preljina-Pojate.
Odgovor Koridora Srbije
Iz preduzeća "Koridori Srbije" odgovaraju – 95 odst vlasnika parcela na trasi Moravskog koridora je isplaćeno, ostali su ušli u vanparnične sudske postupke za utvrđivanje naknade. Konkretno u Kraljevu, od oko 3.500 predmeta, oko 700 je završilo na sudu.
Naglašavaju da je Poreska uprava, kao organ nadležan za utvrđivanje poreza na prenos apsolutnih prava na nepokretnostima, utvrđivala visinu tržišne vrednosti zemljišta po jedinstvenoj metodologiji, a utvrđena vrednost zavisi od podataka o kretanju tržišne vrednosti zemljišta u pojedinim lokalnim samoupravama, odnosno katastarskim opštinama. Navode – cene poljoprivrednog zemljišta nisu toliko različite - u Vrnjačkoj Banji cena je 215,24 dinara po metru kvaratnom, Trsteniku od 183,81 do 197,77 dinara, Čačku od 150,37 do 436,34 dinara.
Iznosi koji se pominju u predstavci građana, navode, vezani su za manji deo eksproprisanog zemljišta, odnosno katastarskih parcela koje su, u skladu sa ranije donetim urbanističkim planovima, po svojoj nameni proglašene za građevinsko zemljište.
Ko u klin, ko u ploču
Na navode Koridora, nezadovoljni građani odgovaraju – i naše je zemljište postalo građevinsko onog trenutka kada je donet plan izgradnje Moravskog koridora i to je zabeležno i u katastru nepokretnosti.
Zato, kažu, nisu ni hteli da pristanu na ponudu u kojima je to zemljište tretirano kao poljoprivredno. Na primedbe da samo pet odsto vlasnika zemlje nije prihvatilo ponuđenu cenu i, sledstevo tome, nije isplaćeno kažu – njima je eksproprijacija najviše i uticala na živote jer imaju najveće parcele i od poljoprivrede žive.
Poresku upravu pitali smo zašto se toliko razlikuju procene vrednosti i da li su istom metodologijom, tj. na isti način, procenjivali u različitim lokalnim samoupravama, ali odgovor, do sada, nismo dobili.
Коментари