Besplatni udžbenici za sve đake samo u Beogradu – zašto deca nemaju iste uslove bez obzira na to gde žive
Beograd je jedini veći grad u kojem su sva deca dobila besplatne knjige. U drugima na taj način udžbenike dobijaju uglavnom samo prvaci. Septembar je prošao, mnogima su ostale rate, ali i pitanje zašto se pravi razlika i zašto sva deca nemaju iste uslove, bez obzira na to gde žive.
Sara sama brine o desetogodišnjim trojkama – Andrijani, Valentini i Marijani. Pred svaku jesen mora da osmisli i strategiju kako da uz redovne troškove pokrije i pripremu trojki za školu. Bilo bi joj, kaže, mnogo lakše da su deca u Smederevu dobila besplatne knjige kao i njihovi vršnjaci u Beogradu.
"Značilo bi mi, moje treće dete dobija besplatne knjige, ali kako ne bi značilo da imaju i ostala deca. One kad su krenule nisu imale besplatno, tako da smo mi od prvog razreda sve kupovali. Oko 10.000 košta jedan komplet, plus pribor, pa sve puta tri", kaže Sara Ranković.
I Vukici Vučković, majci dva đaka iz Vranja, značila bi pomoć države na bilo koji način.
"Roditelji prvaka su dobili sedam hiljada dinara iz gradskog budžeta, značilo bi i za drugu decu", kaže Vučkovićeva.
Petina svih đaka u Srbiji dobija besplatne knjige
Procenjuje se da jedna petina svih đaka u Srbiji, od Subotice do Vranja, po različitim osnovama dobija besplatne knjige. To je oko 87.000 školaraca, uglavnom prvaka.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović kaže da su jedinice lokalne samouprave koje su u svojim budžetima kao primarna izdvajanja planirali sredstva za udžbenike, kao što su Beograd ili mala Subotica, to i učinili.
"Na nivou Vlade doneta je odluka da besplatne udžbenike dobije svako treće i naredno dete u porodici", dodaje ministarka.
U Ministarstvu prosvete kažu da više od 90 odsto svog budžeta troše na plate nastavnika i da su zato besplatne knjige pitanje za lokalne samouprave.
Predsednik Opštine Pirot Vladan Vasić kaže u ovom trenutku razmatraju da li mogu u budžetu za 2024. godinu da obezbede besplatne udžbenike i za drugo dete.
"I to je korak ka uvođenju besplatnih udžbenika za svu decu. U ovom trenutku, mi izdvajamo negde oko 4,5 miliona dinara za besplatne udžbenike. Verovatno će nam duplo više sredstava biti potrebno za drugo dete, ali ćemo to sigurno uraditi u budžetu za 2024. godinu", dodaje Vasić.
Ekonomisti izračunali koliko bi državu koštali besplatni udžbenici za sve
Najjeftiniji komplet knjiga košta 7.000. Na tržištu sa čak 15 izdavača, ekonomistima nije teško da izračunaju koliko bi državu koštali besplatni udžbenici za svu decu.
Šest, sedam milijardi dinara, navodi Jelena Žarković, profesorka Ekonomskog fakulteta.
"To bi bilo nekog reda veličine 0,1 do 0,15 odsto BDP-a", navodi Žarkovićeva.
"Možemo da završimo u situaciji da imamo udžbenike, ali da nemamo nastavnike"
Međutim, napominje da je pitanje da li taj novac treba usmeriti na besplatne udžbenike ili na nešto drugo.
"Mi možemo da završimo u situaciji da imamo udžbenike, ali da nemamo nastavnike koji će predavati po tim udžbenicima", upozorava Žarkovićeva.
Odluka na lokalnim samoupravama do daljeg
Slavica Đukić Dejanović smatra da će to biti jedan lep trenutak kojem svi teže, ali da su mir u kojem treba da živimo, ekonomska sigurnost i proizvodnja preduslov za to.
I tako u jednačini sa udžbenicima ostaje mnogo nepoznatih.
Da li će i u kojem mestu deca dobiti knjige do daljeg zavisi od procene na kojem mestu prioriteta se lokalnim vlastima nalazi obrazovanje najmlađih.
Коментари