Читај ми!

Pokrenut novi ciklus finansiranja boračko-invalidske zaštite, od septembra nove spomenice

Srbija je pokrenula novi ciklus finansiranja boračko-invalidske zaštite. Za to je opredeljeno 30 miliona dinara. U septembru počinje dodela novih boračkih spomenica.

Stiglo je oko 150 prijava za programe boračko-invalidske zaštite. Projekti za koje su sredstva odobrena moraju da se realizuju u toku ove godine.

"Hoću da izrazim jednu vrstu zadovoljstva činjenicom da smo se potrudili i u dobroj meri uspeli da ravnomerno pokrijemo sve od ovih kategorija organizacija iz oblasti boračko-invalidske zaštite, ali i da budemo ravnomerno geografski raspoređeni od Horgoša do Preševa, na svim onim teritorijama gde postoje organizacije koje se bave borcima, ratnim vojnim invalidima, civilnim invalidima rata i organizacije koje se bave negovanjem tradicije oslobodilačkih ratova Srbije”, kazao je Nikola Selaković, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Predstavnici udruženja zadovoljni su postignutim ugovorom.

"Ni jedno primanje ne može čoveku da nadoknadi nedostatak, deo tela koji je izgubio ili u ratnim dejstvima ili u miru od zaostalog materijala ratnog itd. Ali da sve to bude ispoštovano, da ratni vojni i civilni invalidi, mirnodopski invalidi, članovi njihovih porodica dobiju sva ta prava pored ministarstva imali smo dobru podršku Vlade i imali smo još jednu veoma važnu stvar - kaže se stabilna ekonomija. stabilna politika ili obrnuto isto mogu da kažem", istakao je Slavko Đorđević iz Saveza civilnih invalida rata.

Nikola Filipović iz Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918 njihovih potomaka i poštovalaca ukazuje da je ovo prvi put od 2005. godine kada je formirano resorno ministarstvo da su ravnopravno svi zastupljeni i da to za njih nisu samo sredstva, već veliko hvala naše države svim našim borcima.

Za finansiranje boračko-invalidske zaštite preostalo je još oko 20 miliona dinara koji će biti raspodeljeni u drugom konkursu.

Problema ima mnogo. Ima ih mnogo, ne zahvaljujući lošem zakonskom rešenju, mada negde ima i toga, već zahvaljujući nekada i čistom nemaru, nezainteresovanosti ili nepridavanja neophodne potrebne pažnje tim ljudima i njihovim problemima“, dodaje Selaković.

U septembru počinje uručivanje boračkih spomenica, jer borci samo tako mogu da ostvare prava propisana zakonom. To se odnosi na sve koji su od 1990. do 1999. godine učestvovali u borbenim dejstvima. Sa 25.000, samo u poslednjih pola godine taj broj je povećan na gotovo 35.000.

четвртак, 22. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом