понедељак, 17.07.2023, 17:26 -> 17:57
Извор: РТС
"Nora", "oganj" i "gvozdika" na Pasuljanskim livadama – bojeva gađanja i vežbanje borbenih radnji
Artiljerijski divizioni izveli su na "Pasuljanskim livadama" bojeva gađanja iz samohodnih top-haubica "nora", samohodnih višecevnih lansera "oganj" i samohodnih haubica "gvozdika".
Pripadnici ariljerijskih diviziona Kopnene vojske realizovali su na poligonu "Pasuljanske livade" bojeva gađanja iz modernizovanih i savremenih artiljerijskih sistema koji su nedavno uvedeni u naoružanje Vojske Srbije, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Reč je o završnom segmentu višemesečnog osposobljavanja profesionalnog sastava artiljerijskih diviziona za pružanje vatrene podrške manevarskim jedinicama u napadnim i odbrambenim operacijama Kopnene vojske.
Tokom intenzivnih aktivnosti na poligonu, uvežbavane su borbene radnje i postupci posluga samohodnih top-haubica 155 mm B-52 M-15 "nora", samohodnih višecevnih lansera raketa 128 mm M-77 "oganj" i samohodnih haubica 122 mm 2S1 "gvozdika".
Nakon obučavanja, usledila je realizacija bojevih gađanja, na kojima je u praksi proverena njihova osposobljenost za izvršavanje namenskih zadataka.
Odlični rezultati postignuti tokom realizacije bojevih gađanja, ističe Minstarstvo, najbolje govore o kvalitetu obučavanja, ali i o pouzdanosti ovih artiljerijskih oruđa, koja nakon modernizacije imaju veću vatrenu moć, brzinu i preciznost gađanja i ostvaruju veći efekat po cilju istovremenim udarima više projektila.
Opremanje Vojske Srbije savremenim artiljerijskim sistemima i modernizacija postojećih, značajno su unapredili mogućnosti ovog roda Vojske Srbije za ostvarivanje iznenadne, brze i precizne artiljerijske vatre po ciljevima taktičkog, operativnog i strategijskog značaja na velikim daljinama, navodi se u saopštenju.
Коментари