Igra mačke i miša – kako da nadgledate i zaštitite decu na društvenim mrežama
Prekomerno korišćenje interneta i uticaji društvenih mreža označeni su kao ozbiljna pretnja za psihičko zdravlje dece i omladine, pa su sve popularnije aplikacije za roditeljski nadzor dece na internetu. Ministarstvo informisanja i telekomunikacija preko platforme "Pametno i bezbedno“ promoviše podizanje digitalne pismenosti i kulturu bezbednog korišćenja interneta.
Devedeset osam odsto pripadnika mlade generacije koristi mobilni telefon kao primarno sredstvo informisanja, manje od polovine njih gleda vesti na televiziji, dok novine čita svaka deseta mlada osoba, pokazuju istraživanja.
Roditelji su sve više izloženi pritisku društva da deci što pre daju mobilni telefon na korišćenje. Pored aplikacija za nadzor dece, koje su lako dostupne, i društvene mreže i platforme nude roditeljima opcije za bezbedan boravak dece na internetu.
“Na primer, kada se klikne na profil deteta na Tiktoku, ode se u podešavanja na opciju 'Digitalno blagostanje' i roditelji koristeći tu opciju idu na 'restriktov mod' gde se ograničava sadržaj”, navodi Katarina Jonev, stručnjak za bezbednost dece na internetu.
Pojašnjava da je dobar odnos i komunikacija roditelja sa detetom ključna, kao i da kreće u najranijem periodu.
Pomoć i podršku roditeljima pruža i država kroz nacionalni kontakt centar za bezbednost na internetu “Pametno i Bezbedno”.
"Svi građani mogu da dobiju savet, informaciju, tehničku podršku, ali i da prijave digitalno nasilje kada su u pitanju maloletne osobe. Znači svako dete, učenik, roditelj, nastavnik može da prijavi ukoliko neko dete trpi zlostavljanje onlajn. Ako mu neko preti, ucenjuje, ako ga vređa. Takođe, može da se prijavi vršnjačko nasilje putem interneta“, ističe Emina Ljajić Beković iz ovog centra.
Najviše prijava odnosi se na vršnjačko nasilje
Platforma je povezana sa svim relevantnim institucijama u državi, policijom, tužilaštvom, Ministarstvom prosvete i centrima za socijalni rad.
“Najviše imamo prijava koje se odnose na vršnjačko nasilje. Tu su pretnje, ucene, prevare i najviše nam roditelji prijavljuju slučajeve kada je u pitanju prekomerna upotreba interneta”, navela je Ljajić Bekovićeva.
I pored svih aplikacija i platformi za kotrolu sadržaja na intenetu stručnjaci upozoravaju: današnja deca su na visokom nivou tehnološke pismenosti i često zaobilaze mere roditeljske kontrole. Budite spremni na igru mačke i miša.
Коментари