Читај ми!

Ana Petrović ima samo 33 godine i direktorka je firme – sada i nosilac priznanja "inženjerka godine"

U Privrednoj komori Srbije je među deset uspešnih žena inženjera izabrana najbolja – Ana Petrović. Izbor se organizuje prvi put, a cilj je da se mlade žene koje su pred izborom zanimanja osnaže i da se razbije stereotip o inženjerstvu kao muškom sektoru.

Ana Petrović ima 33 godine, majka je i direktorka firme sa više od 20 zaposlenih. Sada je i prva dobitnica priznanja "inženjerka godine". Njena ljubav je, kaže, visokog napona – radi na projektovanju trafostanica. Za buduće koleginice ima recept.

"Da budu uporne, da veruju u sebe, da rade uvek na sebi i da se trude da budu najbolja verzija sebe, da razmišljaju o tome šta je to najbolje što mogu da daju jednom timu i da ga učine boljim i efikasnijim. Nije istina da su žene zapostavljene u inženjerstvu, imamo veliku podršku kolega i čitave privrede", ističe Petrovićeva.

Inženjerstvo je uvek bilo cenjena profesija, ali ne i dostupna ženama. Poslednjih godina to se menja. Samo u informatičkom sektoru radi više od 31.000 inženjerki, tri puta više nego pre samo četiri godine. Na tehničkim fakultetima više od polovine akademaca su studentkinje.

"Da pokažemo da i sa puno obrazovanja, sa puno posvećenosti, sa puno ljubavi prema nauci žena može itekako da bude uspešna, itekako moćna i može da živi od svog znanja i svog rada", ističe Jelena Begović, ministarka nauke.

Mihailo Vesović iz Privredne komore Srbije navodi da nemamo dovoljno inženjera.

"Ograničenje u demografiji govori da nemamo dovoljno inženjera i, nažalost, nemamo dovoljno žena inženjera. Čini mi se da tu leži zarobljeni potencijal. Ja sam se našalio i rekao da ne bih završio mašinstvo da nisam imao koleginicu inženjerku koja me gurala u tome", dodaje Vesović.

Priznanje "inženjerka godine" pokrenuto je po ugledu na Sloveniju – da se motivišu mlade žene, posebno učenice srednjih škola, da se odluče za karijeru u oblasti nauke, tehnologije, inženjeringa i matematike.

недеља, 11. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом