Predrag Marković: Na današnji dan 1999. godine umrlo međunarodno pravo

Istoričar Predrag Marković rekao je da je napad NATO alijanse 24. marta 1999. godine zločin i da je tada umrlo međunarodno pravo. Tada je, kaže, jedna velika sila odlučila da ona ima pravo da odlučuje ko će da bude bombardovan, a ko će da bude nagrađen.

 Danas se navršavaju 24 godine od NATO agresije na tadašnju Saveznu Republiku Jugoslaviju.

U 19.50 snage NATO-a počele su vazdušne udare bez odobrenja UN. Tokom 78 dana akcije u kojoj je učestvovalo 19 zemalja, poginulo je oko 2.500 civila, oko 750 vojnika i policajaca, 6.000 civila je ranjeno, a materijalna šteta procenjena je na više desetina milijardi dolara.

Istoričar Predrag Marković rekao je da je ceo napad zločin i ceo taj rat zločin. 

"Čitav rat je zločin, a ne da je taj rat dobar pa su slučajno ubili malu Milicu ili  spalili putnike voza u Grdeličkoj klisuri“, rekao je Marković, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a.

Ukazao je da je 24. marta 1999. godine umrlo međunarodno pravo.

Tada je, kaže, jedna velika sila odlučila da ona ima pravo da odlučuje ko će da bude bombardovan i ko će biti nagrađen.

Bombardovanje je, podseća, počelo bez odobranja Saveta bezbednosti UN i bez pravih razloga.

"Bombardovanje televizije je jedno od najgorih nepočinstava tog rata, ali to im se vratilo, jer su oni u našem ratu zasnovanom na laži, prošli relativno jeftino", rekao je Marković. 

Onda su, kaže, osokoljeni tim prividnim uspehom, ušli u ratove u Avganistanu i Iraku gde su doživeli katastrofalan poraz.

"Oni su u Avganistanu platili za taj zločin prema nama", rekao je Marković.

I u Iraku i Avganistanu su, kaže, izvršeni strašni zločini nad civilima, ali naš rat kao da je bio proba za te ratove.

"Avaganistan je bio najskuplji rat Amerike i u ratovima u Iraku i Avganistanu, Amerika je prestala da bude najveća svetska sila", rekao je Marković.

"Kod nas sve počinje i sve se završava – prvi bombardovan grad u 20. veku u Evropi je Beograd i poslednji grad bombardovan u Evropi je Beograd. Prvi rat u 20. veku je Prvi balkanski rat", rekao je Marković. 

Prema njegovim rečima, bombardovanje gradova na severu Bačke 1999. godine, kao što je Sombor, po surovosti prevazišlo je rat u Ukrajini. 

Za 11 nedelja NATO je izvršio 2.300 vazdušnih udara i bacio 22.000 tona projektila, među kojima 37.000 zabranjenih kasetnih bombi.

недеља, 03. мај 2026.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом