Matematičar za Kembridž

Među pedeset najboljih matematičara koji su položili prijemni za Triniti koledž u Kembridžu, šestorica su učenici Matematičke gimnazije u Beogradu. Jedan od njih, najbolji šabački matematičar Dušan Milijančević, nastaviće školovanje u Engleskoj samo ukoliko dobije stipendiju.

Dušan Milijančević i šestorica njegovih drugova iz četvrtog razreda Matematičke gimnazije u Beogradu položili su prijemni ispit za Triniti koledž u Kembridžu. Obaveštenje o rezultatima i potvrda da je položio prijemni stiglo je početkom januara. Dušan kaže da se za ovaj ispit nije posebno pripremao, jer već godinama učestvuje na najznačajnijim svetskim takmičenjima.

Od 1.200 prijavljenih kandidata za studije na prestižnom koledžu u Kembridžu primljeno je dve stotine, na studije matematike njih pedesetoro.

"Pre nas tu su bili Isak Njutn i ostale poznate ličnosti koje su menjale nauku i svet, tako da mi je veoma drago što sam i ja uspeo da upišem taj koledž", kaže Dušan Milijančević.

Da li će Dušan nastaviti školovanje u Engleskoj još je neizvesno. Roditelji najboljeg šabačkog matematičara trenutno su bez posla, a za jednu godinu u Kembridžu trebalo bi obezbediti oko 23.000 funti.

Za upis je dovoljno znanje, za put je potreban novac

Dušanov otac se nada da će se i sada naći rešenje da deca koja su zajedno učila i radila odu zajedno i na Kembridž.

"Rad stvara uslove. Podrška koju je naš Dule imao od lokalne samouprave, Fonda za talente, odnosno Ministarstva za nauku, bila je potpora da dođe do ovih rezultata. Svaki vrhunski rezultat košta, jer je neophodno ulagati u knjige, informisanje, učenje jezika... To su velika sredstva koja teško mogu da priušte i ljudi boljeg materijalnog stanja od nas", kaže Mile Milijančević.

Dušan je prvi put učestvovao na takmičenju kada je išao u četvrti razred osnovne škole, a posle šestog razreda nastavio je školovanje u oglednom odeljenju pri Matematičkoj gimnaziji u Beogradu.

"Mi ga nikada nismo forsirali da uči. Dušan nije znao da čita pre polaska u školu, ali su ga brojevi uvek interesovali", priča Dušanova majka Dragica.

Kad je imao četiri godine mogao je bez problema da sabira dvocifrene brojeve. "Vaspitačice su prvo pomislile da broji na prste, ali kada su ga pitale kako to radi on je odgovorio da u glavi ima kompjuter, kameru i digitron."

Sedmostruki državni prvak

Tri medalje sa Matematičke olimpijade, jedno zlato, tri srebra i jedna bronza sa Balkanijada, samo su neke od nagrada koje je Dušan Milijančević osvojio. Na državnom takmičenju bio je najbolji sedam puta, što je za sada nacionalni rekord.

Dušan planira da se, posle završenih studija teorijske matematike, specijalizuje ili dalje za teorijsku matematiku ili za neku primenu poput ekonomije i sličnih oblasti.

"Ili ću se baviti naučnim radom u matematici ili investicionim bankarstvom. Ako nastavim školovanje u Engleskoj ili možda u Americi, planiram da se vratim u našu zemlju i ono što tamo naučim širim dalje i doprinesem da se stvari menjaju nabolje", objašnjava Dušan Milijančević.

Dušan Milijančević je jedan od inicijatora besplatne zimske i letnje matematičke škole u Šapcu, a bez honorara priprema i mlađe generacije za takmičenja. Zbog svojih rezultata i humanosti u rodnom gradu dobio je jedno od najdražih priznanja - povelju s likom Jevrema Obradovića za ličnost godine.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 02. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом