Читај ми!

Ercegovac: Veliki iskorak u radu Urgentnog centra, pacijentima olakšano lečenje u novoj zgradi

Pre skoro dva meseca, Urgentni centar je promenio adresu. Sada je u novoj zgradi Kliničkog centra Srbije i zauzima 60 odsto tog objekta. Direktor Urgentnog centra dr Marko Ercegovac ističe da je novim načinom rada napravljen veliki iskorak, da se uradi veći broj procedura, te da je pacijentima olakšano lečenje - trijažom po hitnosti i time što se sve nalazi na jednom mestu.

Urgentni centar svakog dana zbrine oko 700 pacijenata, a poslednjih sedam do deset dana najviše je pacijenata povređenih u saobraćajnim nesrećama i onih sa pogoršanjem hroničnih bolesti usled naglih promena vremena.

Direktor Urgentnog centra dr Marko Ercegovac kaže da u poslednje dve nedelje beleže mali broj kovid pozitivnih pacijenata, iako se i dalje testiraju svi koji zahtevaju hospitalizaciju.

"U poslednje dve nedelje bio je samo jedan pozitivan pacijent. Do pre četiri, pet meseci prosečno je dnevno bilo testirano oko 100 i nešto pacijenata, od kojih je 60 do 70 bilo pozitivno, govorimo pri ulasku. A od dnevno testiranih, koji su bili antigenski negativni prilikom hospitalizacije, u toku hospitlizacije prosečno je bilo dva do tri dnevno", rekao je Hercegovac.

Ističe da je trijaža pacijenata u zelenoj, žutoj, narandžastoj i crvenoj zoni omogućila zbrinjavanje po stepenu hitnosti.

"Uspešnost urgentne medicine i Urgentnog centra je u timskom radu, tako da smo mi uz veliki entuzijazam ljudi koji su bili supervizori, na neki način lideri, kao što je načelnica Urgentne službe Marina Đikić i načelnik celokupnog urgentnog prijema doktor Vlada Arsenijević, oni su uspeli da edukuju čak i mlade ljude koji su nam pomogli u zbrinjavanju ne tako hitnih pacijenata, ali pogoršanje hroničnih pacijenata, to je tzv. zelena opservacija", rekao je dr Hercegovac.

Direktor Urgentnog centra objašnjava da čekanje na prijem zavisi od zone, tako da u crvenoj zoni, gde se nalazi reanimacija, nema čekanja, a da se čekanje u ostalim zonama kreće od 20 minuta u narandžastoj zoni do maksimalno 240 minuta u zelenoj zoni.

"S tim što pacijenti koji imaju pogoršanje a nisu novi, u tom trenutku su stavljeni kao prioritet", rekao je Ercegovac i dodao da, po protokolima koji su definisani, tako dobiju svu dijagnostiku pre pozivanja specijaliste.

Ističe da je pacijentima sada olakšano, jer se pod istim krovom sada nalaze pulmolozi.

Takođe, navodi da u novootvorenom Centru za minimalno invazivnu hirurgiju dnevno bude od osam do devet prijema.

"Oni zahtevaju jednu kratku hospitalizaciju, a to su laparoskopske operacije i to je najveći iskorak napravljen u novoj zgradi", kaže Ercegovac.

Međutim, dodaje da nema mogućnosti da se zbrine toliko veliki broj pacijenata, pa se ne radi po sistemu čekanja već da se iz nedelje u nedelju povećava broj.

Što se tiče endokrine hirurgije, koja je od centra postala klinika, kaže da se broj operacija udvostručio i da nema više čekanja.

"Iz nedelje u nedelju se završavaju najozbiljniji poslovi endokrine hirurgije u regionu", rekao je Ercegovac.

Prvi put je urađena komplikovana kardiohirurška operacija kod bolesnika sa teškim akutnim infarktom miokarda, a doktor kaže da je ovo fantastična stvar, koja je rađena na otvorenom srcu ali sa minimalnom invazijom.

"To je veliki iskorak u smanjenju komplikacija i bržem oporavku pacijenta", rekao je Ercegovac i dodao da je pacijent sada dobro i da je već drugog dana posle operacije bio stabilan.

Direktor navodi da ranije UC nije imao magnetnu rezonancu, a da se ona od prošle nedelje uključila u svakodnevni rad.

"Nismo imali te dve angio sale, gde smo sada podelili angio sale ne samo na kardiologije, već i neoradiologiju, tj. moždani akutni srčani udar, te se zbrinjavaju i pacijenti sa neurizmama koji su ranije bili transportovani na neurohiruršku kliniku i veliki broj pacijenata koji zahtevaju dnevno plasiranje pejsmejkera se radi tu. Jedna potpuno sad uhodana priča sa mnogo većim broja procedura u dve angio sale koje su pokazale da su neophodne", kaže Ercegovac.

Shvatili smo i, dodaje, da je neophodno zbrinjavati pacijente na dnevnoj hirurgiji.

"Ja se nadam da ćemo do kraja godine otvoriti svakodnevnu dnevnu hirurgiju gde će biti operisan veći broj pacijenata koji će posle par sati moći da idu kući", kaže Ercegovac.

Ističe da su prva dva meseca pokazala šta treba korigovati, te da će i sledeći meseci služiti tome, kako bi se uspostavio stabilan sistem koji samostalno funkcioniše.

недеља, 04. мај 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом