Читај ми!

I mali divovi treba da budu uz mame i tate, kontakt sa roditeljima poboljšava parametre

Svakog dana bar sedam beba zahteva neki vid urgentne podrške. Od 65.000 beba godišnje kod nas se čak 4.000 rodi prevremeno. Borbu najmlađih i najhrabrijih ljudi svi treba da podrže, a još jednu donaciju Unicefa nedavno je dobio Centar za neonatologiju u Kragujevcu. Osim opreme, neophodna je i psihološka pomoć i podrška roditeljima, ali i mogućnost da tate i mame što više vremena provode sa bebom, jer se pri kontaktu sa roditeljima zdravstveni parametri vidno poboljšavaju.

Ana Anufrijev, mama prevremeno rođenog dečaka i članica Udruženja roditelja "Mali Div", seća se koliko je period boravka njene bebe na Institutu za neonatologiju bio težak, naporan i dug.

"Prosečan boravak prevremeno rođene bebe je 50 dana, što predstavlja jako dug period u kojem oni borave odvojeno od roditelja, od mame, tate, porodice. Moj sin je bio na Institutu za neonatologiju, borba je trajala punih 70 dana. Prošli smo svašta – razne infekcije, transfuzije, rizik keratopatije, hemoragiju, dve jako loše pneumonije. I odatle je izašao sa malo jače od dva kilograma", kaže Ana Anufrijev.

Objašnjava da su se svakog dana javljali neki novi zdravstveni problemi.

"Vi se ne naviknete na jedan, a onda iskoči drugi", kaže Ana i dodaje da je roditeljima najteži momenat iščekivanja jer psihološka podrška u tim trenucima izostaje.

To je nešto što je u meni ostavilo, sada posle osam godina, najveći pečat, napominje.

"Nažalost, moj sin ima posledice prevremenog rođenja. Ima celebralnu paralizu, jako blag oblik, ali je u svemu ostalom jako zdrav dečak", kaže mama "malog diva".

Podrška porodice joj je mnogo značila. Ognjen je četvrto dete i svi su udruženo čekali da se njegovo stanje popravi i da dođe kući.

"Kada prođe sve kako treba, beba dođe posle tri-četiri dana kući, a ovako bebu čekate", rekla je Ana Anufrijev.

Donirana oprema – vozilo, inkubatori, infuzione pumpe, respiratori 

Borbu koju prevremeno rođena deca i njihovi roditelji vode podržava Unicef. Kako bi se na najbrži i najjednostavniji način prevremeno rođene bebe adekvatno zbrinule, ukoliko je neophodno da budu prevezene u neku drugu ustanovu, prošle nedelje Centar za neonatologiju u Kragujevcu dobio je vozilo za hitan prevoz.

Vozilo je opremljeno najmodernijom medicinskom opremom – između ostalog, inkubatorom, respiratorom, aparatom za kiseonik.

To je samo jedna od akcija kampanje "Tako mali da bi u srce stali", u kojoj je za sva četiri centra za neonatologiju u Srbiji donirana oprema.

Što se tiče centra u Kragujevcu, rukovoditeljka Unicefovog Programa za rani razvoj Jelena Zajeganović Jakovljević kaže da je uočen značajan napredak. Ranije je, ističe, tamo bilo mesta za 15 beba, a sada za više od 30.

"Otežavajuće okolnosti su prostorni uslovi, oni zahtevaju više prostora i ono na čemu insistiramo jeste smeštaj roditelja, odnosno smeštaj mama da bi kontakt sa detetom bio moguć. Podrška je neophodna za decu, jer kontakt sa roditeljima ima veliki uticaj i na zdravlje deteta. Kada roditelji, mama ili tata stave dete na grudi, kada ga dodirnu, tačno se vide parametri koji se kod deteta menjaju", objašnjava Jelena Zajeganović Jakovljević.

To potvrđuje i mama Ana. Od trenutka kada je svakog dana mogla da ide u posetu svom dečaku, uočen je veliki napredak.

"Do tada nije napredovao svakodnevno, a od tog trenutka, sa razvojnom negom, je svakodnevno napredovao. Nakon toga je brzo pušten kući, a za to vreme počeo je i da sisa i da napreduje... Taj kontakt je nešto što nosim kao najlepšu uspomenu sa Instituta. Sve pre je bilo mračno, a ovde se video kraj", seća se Ana.

Podrška neophodna tokom prvih nekoliko meseci 

Udruženje "Mali div" se, kaže, trudi da bude konstantna podrška mamama u tim trenucima.

"Ta podrška se odnosi na stečeno iskustvo. Mi nemamo dovoljno kompeticije da damo odgovor na razna medicinska pitanja, ali možemo da uputimo mame i damo savet", dodaje Ana Anufrijev i kaže da su pokrenuli i psihološke radionice koje će pomoći mamama da spremnije sačekaju izlazak bebe iz bolnice.

Prisustvo roditelja sa bebama dodatno je otežala epidemija, pa neke mame svoje bebe vide svega dva-tri puta za sve vreme koje tamo provedu. Iz Unicefa poručuju da je cilj da se obezbede takvi uslovi u kojima se prisustvo roditelja ne bi smatralo posetom, već da to bude boravak uz dete.

"Može da se omogući da mame budu uz bebe, to je jedan oblik – mame ili tate, tako je u Novom Sadu. Od kada je počeo kovid, postoji snažna restrikcija njihovog izlaska i kontakta sa drugim ljudima. Ali moramo da uspostavimo i tu mogućnost da i oni koji dolaze na jedan dan mogu da uspostave kontakt sa detetom", kaže Jelena Zajeganović Jakovljević i dodaje da se na pronalaženju rešenja radi sa Institutom "Batut", neonatolozima i epidemiolozima.

Ističe da je od izuzetne važnosti da se podrška pruži i nakon izlaska iz bolnice, u prvim mesecima.

Važno je da se odmah uspostavi kontakt sa timovima ranih intervencija, a mi radimo na tome da svako dete dobije takvu vrstu podrške, rekla je predstavnica Unicefa.

Do sada je u okviru kampanje "Tako mali da bi u srce stali" prikupljeno 40 miliona dinara. Deo tog novca utrošen je za dosadašnje donacije, a ostatak će poslužiti u budućim akcijama jer se pružanje podrške deci i porodicama nastavlja.

уторак, 13. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом