петак, 30.01.2009, 11:09 -> 11:33
štampajLične karte sa elektronskim potpisom
Nove lične karte Srbije sa čipom moći će da se koriste i kao elektronski potpisi, a ta usluga se neće dodatno naplaćivati, izjavio je načelnik Uprave za informacione tehnologije Dragan Maksimović iz MUP-a.
Načelnik Uprave za informacione tehnologije MUP-a Dragan Maksimović iz izjavio je da nove lične karte Srbije sa čipom moći će da se koriste i kao elektronski potpisi, a ta usluga se neće dodatno naplaćivati.
Maksimović je rekao da očekuje da će MUP u naredna tri meseca dobiti dozvolu za izdavanje elektronskog potpisa i da će obaviti sve druge pripreme za ugrađivanje elektronskog potpisa u lične karte i njegovo korišćenje.
Elektronski potpis koristi se za potpisivanje elektronskih dokumenata i ima pravnu snagu svojeručnog potpisa. Da bi se dokument potpisao, potrebno je imati opremu za čitanje potpisa, poput čitača kartica na kojima se nalazi sertifikat za elektronsko potpisivanje dokumenata.
Građani koji lične karte izvade pre toga, a žele da imaju elektronski potpis na njima, moraće da dođu do policijske stanice da bi dobilii sertifikat za elektronsko potpisivanje, objasnio je Maksimović,.
Potpisivanje elektronskim potpisom, jednostavna procedura
Savetnik u Ministarstvu za telekomunikacije Slobodan Marković rekao je da je potpisivanje dokumenata elektronskim potpisom jednostavna procedura i da je isto kao i potpisivanje naloga u elektronskom bankarstvu, koje je u Srbiji rasprostranjeno.
"Potpisivanje elektronskog ugovora će funkcionisati na sledeći način: uđete u "vord", napišete tekst ugovora i odaberete opciju "sajn", odnosno "potpiši", dobićete poruku da ubacite kartu u čitač i upišete pin kod i taj dokument je od tog trenutka potpisan", precizirao je Maksimović.
Kako je objasnio, na potpisanim dokumentima navedeno je ko ih je potpisao i njih ne može menjati ni autor teksta ni primalac.
PTT Srbije od 19. decembra građanima izdaje elektronske potpise koji imaju pravnu snagu svojeručnog potpisa.
Cena izdavanja potpisa
Kako je tada rečeno novinarima, cena izdavanja potpisa prvi put je 6.500 dinara što uključuje opremu, poput kartice i čitača, dok će se korišćenje elektronskih potpisa naplaćivati 2.000 godišnje.
Zakon o elektronskom potpisu usvojen je 2004. godine, a pravilnik o izdavanju kvalifikovanih elektronskih potpisa usvojen je ove godine.
Za sada samo PTT ima dozvolu za izdavanje kvalifikovanih elektronskih potpisa, a Privredna komora Srbije najavila je da očekuje da će do marta dobiti dozvolu i da će besplatno podeliti potpise svojim članovima da bi podstakla elektronsko poslovanje.
Elektronski potpis omogućava firmama i građanima da dokumenta potpisuju elektronskim putem, bez svojeručnog potpisa, kao i da sklapaju ugovore i obavljaju druge poslovne transakcije preko interneta.
U Srbiji su do sada izdavani samo nekvalifikovani potpisi, što znači da ih država nije priznavala, ali da su mogli da ih primenjuju građani i preduzeća koji sklope ugovor da će ih priznavati radi lakšeg poslovanja.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар