недеља, 17.05.2020, 14:10 -> 16:00
Извор: РТС
Cvećarstvo – posao koji cveta cele godine
Kopredsednici Nacionalnog tima za preporod sela Srbije ministar Milan Krkobabić i akademik Dragan Škorić odgovarajući na pitanja zainteresovanih za ulaganje u cvećarstvo, poručili su povratnicima i drugim zainteresovanim građanima da ulaganje u cvećarstvo može da bude isplativo, navedeno je u saopštenju.
Proizvodnja cveća bi, kako se navodi u saopštenju kabineta ministra Krkobabića, mogla da ima značajno mesto u povećanju privredne aktivnosti Srbije, jer naša zemlja raspolaže pogodnim prirodnim uslovima. U prilog tome govori činjenica da Srbija, uz Francusku, ima najkvalitetnije ruže na evropskom tržištu.
Dodaje se da je primetan sve veći interes pojedinaca za proizvodnju cveća na manjim posedima u okviru svojih porodičnih domaćinstava. Obim godišnje proizvodnje iznosi oko 2.500 tona i ne podmiruje potrebe domaćeg tržišta.
"U 2019. godini Srbija je izvezla tri hiljade tona cveća i ukrasnog bilja u vrednosti 4,15 miliona evra, a uvezla za 11 miliona evra. Ruže, karanfile i gladiole plaćene su pet miliona dolara, seme i sadni materijal 2,8, ostalo cveće tri miliona dolara i ukrasno granje pola miliona dolara", navedeno je u saopštenju u kojem se dodaje da se najviše cveća uvozi iz zemalja EU: Holandije, Italije, Belgije, Mađarske, zatim iz Kenije, Turske, Ekvadora i Kolumbije", saopšteno je iz Krkobabićevog kabineta.
Ministar Krkobabić je, kako se navodi, "posebno naglasio da su povećanje proizvodnje cveća, smanjenje uvoza i udruživanje imperativi i u toj privrednoj grani".
"Činjenica da je Srbija prošle godine platila sedam miliona dolara za uvoz cveća koje mogu da proizvedu udruženi domaćini u Srbiji, uz primenu domaće nauke, veliki je motiv da se bolje organizujemo, podignemo proizvodnju i uštedimo veliki novac koji dajemo za uvoz cveća. Proizvođači cveća, kao i svi drugi poljoprivrednici u Srbiji, će postići povoljniji - željeni rezultat samo ako se udruže. Samo tako će biti uvaženi na pravi način - počev od korišćenja raznih pogodnosti lokalne samouprave do podsticajnih sredstava republičke Vlade. Udruživanje daje istinske odgovore na sve ekonomske i druge izazove i zato preporučujemo i proizvođačima cveća da se udruže u specijalizovane cvećarske zadruge. Samo udruženi, uz ulaganja ličnih sredstava, primene nauke i pomoći države možemo da se približimo Holandiji, svetskom gigantu u proizvodnji i prometu u cvećarstvu", kazao je ministar Milan Krkobabić, a prenosi se u saopštenju.
Proizvodnja cveća u Srbiji je uglavnom koncentrisana oko velikih gradova, a cveće se gaji na više od 2.000 gazdinstava. Cveće se najviše proizvodi u Beogradu, Šapcu, Čačku, Varvarinu, Kruševcu i Kragujevcu.
U saopštenju se ističe da Nacionalni tim za preporod sela Srbije poziva povratnike i druge zainteresovane građane da ulažu u cvećarstvo, osnuju poljoprivredno gazdinstvo, a zatim se udruže u specijalizovane cvećarske zadruge i konkurišu za podsticajna sredstva u okviru projekta obnove zadrugarstva „500 zadruga u 500 sela", a da će za njih nacionalni tim organizovati stručne posete uspešnim gazdinstvima koje gaje cveće.
Коментари