Školovanim Romima potrebna pomoć kako bi našli posao

Romi su i dalje najugroženija zajednica u Srbiji. Suočavaju se sa diskriminacijom, nejednakim pristupom zapošljavanju i obrazovanju. Zato je Vlada intenzivirala rad nacionalnih i lokalnih institucija koje se bave socijalnim uključivanjem Roma i Romkinja, kako bi se smanjilo njihovo siromaštvo i zaštitila njihova prava.

Odlikaši od osnovne škole do fakulteta, Marjan i Jasmina, pored studija i volontiraju, u Centru za socijalni rad i Domu zdravlja. Njihov put, ipak, bio je teži nego njihovim vršnjacima.

"Naš status u društvu nije baš na zavidnom položaju iako smo obrazovani i trudimo se da idemo rame uz rame sa našim kolegama što na fakultetu što na poslu. Nije isto, jer nemamo iste startne pozicije", kaže Jasmina Ristić.

Marjan Useinović smatra da je najveći problem kod Roma neinformisanost.

"Da nisam imao svoje lične kontakte ne bih završio tamo, jer su ljudi u globalu neinformisani i to je, mislim, najveći problem u romskoj populaciji. Dosta njih ne zna ni šta im sleduje, ni gde im sleduje, ni kako da ta prava iskoriste", rekao je Marjan.

Predsednik Nacionalnog saveta Roma Dalibor Nakić seća se da je 1998. kada je upisao fakultet bilo desetoro rosmkih stipendista. Danas ih je među brucošima deset puta više.

"Dugo je fokus svih nas koji smo uključeni u proces inkluzije Roma bio na obrazovanju, smatram da sada taj fokus treba da pređe na zapošljavanje. Imamo generaciju mladih obrazovanih Roma koji su završili kako srednju tako i visoke škole i fakultete. Neophodno je da oni nađu adekvatno radno mesto", ističe Dalibor Nakić.

UN pomažu na projektima 

Agencije Ujedinjenih nacija već petnaest godina rade na unapređenju položaja Roma i Romkinja u Srbiji.

"Videli smo da se tek petina obrazovanih Roma zaposlila, a da je trećina učestvovala na tržištu rada. Zapošljavanja i samozapošljavanja Romkinja je bilo još manje – tek devet posto", navela je Anas Fajad Karman iz programa Ujedninjenih nacija za razvoj u Srbiji.

U poslednjem projektu učestvovalo je 45 njih u 33 grada.

"Postoji velika mogućnost za zapošljavanje mladih Roma i Romkinja, sada je vreme za sledeći korak, više posla u državnom sektoru za njih, to bi se pročulo, a sa tih pozicija biste lakše mogli da pomognete svojoj zajednici", rekao je Hans Fridrih Šoder iz UNHCR-a.

A koliko lokalne zajednice pomažu njima – to pitanje uputilo je i Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave.

"Cilj nam je da mapiramo projkete koji su realizovani u 2018. godini i da na taj način možemo pratiti integraciju Roma, 141 lokalna jedinica nam je dostavila odgovor na dopis i od njih 91 nam je odgovorila da sprovodi program integracije Roma i Romkinja", rekla je Biljana Marković iz Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.

Da bi se lakše integrisali, već tri godine dodeljuju se sredstva iz Fonda za nacionalne manjine. Najpre za informisanje, prošle godine za kulturu. Naredna godina rezervisana je za obrazovanje mladih Roma i Romkinja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 29. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом