Građani i lokalne službe – većina tvrdi da ne traži "vezu"

Najveći procenat građana ne zna ništa o tome kakva je budžetska politika njihovih gradova i opština, a još je veći procenat onih koji nikada nisu učestvovali u donošenju bilo koje odluke koja ih se tiče a donosi se na lokalnom nivou. Većina učesnika istraživanja je zadovoljna brzinom rada lokalnih samouprava, a njih 74 odsto kaže da nisu koristili vezu za usluge lokalne samouprave.

To su neki od rezultata istraživanja koje je sproveo Cesid u okviru lokalnog razvojnog programa Svis pro, koji podržava Vlada Švajcarske.

U okviru istraživanja građanima je postavljeno pitanje da li lokalna vlast vodi računa o njima i pruža usluge koje su adekvatne njihovim potrebama. Odgovor "uglavnom da" dalo je 40 odsto ispitanika, dok je na ovo pitanje sa "uglavnom ne" odgovorilo 32 odsto učesnika istraživanja.

Dragan Mladenović, savetnik za dobro upravljanje na programu Svis pro, smatra da ovi rezultati govore da se pozitivne promene u lokalnoj upravi dešavaju.

"Pokazuju da lokalna samouprava postaje sve efikasnija, sve efektivnija, da građani bivaju zadovoljniji. Takođe, u jednom delu ovog istraživanja može se videti značajan podatak koji objašnjava ove nalaze, a to je da su oni građani koji su nedavno, pre sprovođenja istraživanja, bili u kontaktu sa lokalnom samoupravom iskazali veće zadovoljstvo", rekao je Mladenović i dodao da oni koji su nezadovoljni nisu obavljali poslove u lokalnoj samoupravi više od godinu dana.

Kada je reč o brzini obavljanja poslova u službama lokalne samouprave, 36 odsto kaže da im je prihvatljivo da sačekaju kada ne može sve odmah da se obavi, a 30 odsto ne zna ništa o tome, pošto retko obavlja takve poslove. Osim toga, 20 odsto ispitanika ocenilo je da poslovi mogu brzo da se obave.

Dragan Mladenović ocenjuje da je ovo pozitivan rezultat, pošto je više od 55 odsto ispitanika zadovoljno brzinom rada lokalnih samouprava.

Da se dosta čeka i da se tokom obavljanja poslova u lokalnoj samoupravi, smatra 14 odsto ispitanih građana koji misle da je potrebna bolja organizacija.

"Oni misle da procesi mogu da budu bolje organizovani, da interni procesi koji se sprovode unutar administracije mogu da budu efikasniji i da oni manje čekaju, da su manje gužve na šalterima", ocenio je Dragan Mladenović.

U lokalnoj samoupravi najbolje funkcionišu poslovi opšte uprave, odnosno izdavanje izvoda iz matične knjige, uverenja i potvrda. To smatra 56 odsto ispitanika, dok je 20 odsto njih ocenilo da poreski poslovi najbolje funkcionišu.

"Poreska uprava je retko kad popularna stvar, jer vam uzima novac, ali je poreska uprava pokazala način rada kojim je petina građana zadovoljna", istakao je Mladenović.

Samo pet odsto ispitanih građana zadovoljno je brzinom izdavanja građevinskih i sličnih dozvola. Iako je procedura efikasnija, građani još nisu zadovoljni. 

"Mi smo kao država uveli jedno objedinjeno mesto u kojem se sada ta procedura vrlo efikasno sprovodi, ali očigledno da još neki elementi koji zahtevaju dalji rad lokalne samouprave na unapređenju rada i efikasnosti nisu do kraja sprovedeni", kazao je Dragan Mladenović.

Na pitanje da li su koristili vezu da završe neki posao u službi lokalne samouprave, 74 odsto ispitanih građana je rekao da nisu, dok je petina ispitanika kazala da su koristili pomoć rođaka i prijatelja.

"U odnosu na period od 2010. godine na ovamo, taj procenat je značajno skočio i građani pokazuju da na nivou rada lokalne samouprave retko kad imaju potrebu da koriste vezu", ocenio je Mladenović.

Malo učešće građana u donošenju odluka

Dragan Mladenović kao ključni problem vidi što je učešće građana u razvijanju lokalnih javnih politika nizak.

"Vi kad zovete nekog na budžetska slušanja, na javno slušanje na temu opštinskog budžeta, prvo kome se obraćate, kakvu informaciju ste dali građanima, koliko ste građanina osnažili informacijom da dođe na takav jedan skup i da dâ smisleni doprinos. Budući da nije osnažen informacijama, građanin se oseća nemoćnim i kaže 'zašto bih učestvovao u nečemu kad o tome ne znam ništa i nemam nikakvu mogućnost da utičem na ono što će se dešavati'", rekao je Mladenović.

Ovi rezultati su predstavljeni i samim lokalnim samoupravama, a u nekima od njih su počeli da razgovaraju o tome šta bi trebalo promeniti.

"Neke informacije su pokazale da su lokalni rukovodioci u nekim gradovima i opštinama gde rezultati nisu bili po njihovim očekivanjima sazvali vanredne sastanke sa njihovim saradnicima i prodiskutovali te nalaze", naveo je Mladenović i dodao da će program ponuditi opštinama ekspertsku podršku za promene koje su potrebne u njihovoj lokalnoj samoupravi.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 05. мај 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом