Narodni muzej i Muzej Zabranjeni grad potpisali Memorandum o razumevanju

Vršilac dužnosti direktora Narodnog muzeja u Beogradu Bojana Borić Brešković i direktor Muzeja Zabranjeni grad Vang Sudong potpisali su Memorandum o razumevanju, nakon čega je delegacija iz Kine obišla stalnu postavku srpskog nacionalnog muzeja.

Bojana Borić Brešković je istakla da je za najstariju muzejsku instituciju u Srbiji, koja obeležava 175 godina postojanja, važno potpisivanje Memoranduma o razumevanju sa Muzejom Zabranjeni grad, kao osnov za međusobno približavanje i svako dalje delovanje.

"Među posetiocima Narodnog muzeja, kojih ima sa raznih strana sveta, jako mnogo ima kineskih posetilaca i zbog toga smo posebno srećni što smo u prilici da produbimo prijateljstvo koje je mnogo puta osvedočeno", istakla je Borić Breškovićeva podsetivši da je prva tematska izložba u rekonstruisanom Narodnom muzeju bila postavka Nacionalnog muzeja iz Pekinga.

Borić Breškovićeva je rekla da je sa kolegom iz Kine razgovarala o razmeni stručnjaka i izložbi i dodala da će svoju kolekciju kineske umetnosti nastojati da unaprede kroz saradnju sa stručnjacima iz Zabranjenog grada.

Vang Sudong je nakon obilaska arheološke postavke Narodnog muzeja rekao da ga je to podstaklo da još bolje upozna istoriju i kulturu Srbije i Balkana i izrazio nadu da će još veći broj kineskih državljana posetiti Narodni muzej.

Smatra da će potpisani Memorandum biti kamen temeljac za produžetak saradnje Kine i Srbije, što je značajno i za Zabranjeni grad i uopšte celu zemlju.

"Ta saradnja daje nam priliku da mnogo toga naučimo iz iskustva Narodnog muzeja Srbije iz oblasti izgradnje, obrazovanja i upravljanja. Spremni smo i da podelimo svoja iskustva iz oblasti zaštite kulturne baštine, istraživanja i obrazovanja, sticana 95 godina koliko postoji Muzej", rekao je Vang Sudong.

Direktor Muzeja Zabranjeni grad se složio sa Borić Breškovićeva da Memorandum predstavlja dobru osnovu za razmenu stručnjaka i izložbi.

Vang Sudong je pomenuo da je Zabranjeni grad prošle godine imao 17 miliona posetilaca.

"Oni koji nemaju priliku da posete Zabranjeni grad, mogu to učiniti zahvaljujući savremenim tehnologijama. Digitalizacija, internet i ubrzan razvoj tehnologije doneli su nam velike mogućnosti u oblasti zaštite kulturne baštine, a videli smo i da naše kolege u Srbiji koriste dostignuća savremene tehnologije kako bi zaštitili kulturnu baštinu i prikazali sve što čuvaju", rekao je Vang Sudong.

Prethodno je direktora Muzeja Zabranjeni grad ugostio predsednik Aleksandar Vučić.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом