Prelazak granice samo uz pasoš

Za građane koji poseduju biometrijski pasoš ne postoji ni jedan dodatni uslova za slobodno putovanje u zemlje potpisnice Šengenskog sporazuma, izjavio za RTS šef Biroa za međunarodnu saradnju MUP-a Dražan Maravić.

Gostujući u Dnevniku Radio-televizije srbije, šef biroa za međunarodnu saradnju Dražen Maravić rekao je da za građane koji poseduju novi biometrijski pasoš ne postoje dodatni finansijski ili administrativni uslovi za slobodno putovanje u zemlje potpisnice Šengenskog sporazuma.

"Međutim, i dalje su na snazi uobičajene mere granične kontrole na ulasku u šengenski prostor, koje inače primenjuju sve države, pa i Srbija, a koje imaju za cilj da spreče prekogranični kriminal, ilegalne migracije i da zaštite javni red i mir", dodao je Maravić.

Granične službe država Evropske unije će nastaviti da sprovode kontrole državljana Srbije, koja pre svega ima za cilj da potvrdi da se u konkretnom slučaju zaista radi o nameri putovanja na kraći rok, a ne o nameri da se ostane u šengenskom prostoru duže od 90 dana, objasnio je Maravić.

Prema njegovim rečima, od građana se može tražiti da navedu krajnju destinaciju putovanja, da pokažu da li imaju dovoljno sredstava za putovanje, bilo u gotovini, bilo posedovanjem kreditnih kartica ili drugih sredstava plaćanja.

Ne postoji standardni iznos finansijskih sredstava po danu putovanja koji je potrebno posedovati, i praksa zavisi od države do države. Ukoliko je, na primer, svrha putovanja turistička poseta, može se tražiti uvid u rezervaciju hotelskog ili drugog smeštaja, naveo šef Biroa MUP-a Srbije.

Uobičajena granična kontrola

Maravić je rekao da posedovanje tih i sličnih dokumenata nije formalni uslov za ulazak u šengenski prostor, ali svakako može doprineti da se uobičajena granična kontrola obavi brže i jednostavnije, naročito imajući u vidu eventualnu jezičku barijeru pri komunikaciji sa graničnim službenicima.

Važno je naglasiti da granične službe država članica šengenskog prostora zadržavaju pravo da ne odobre ulazak u zemlju ukoliko procene da osoba predstavlja pretnju javnom redu i miru, zdravlju ili unutrašnjoj bezbednosti, ili ako za tom osobom postoji upozorenje da mu se ne odobrava ulazak, istakao je Maravić.

Prema njegovim rečima, radi se o pravu graničnih službi koje je i ranije postojalo, koje je važilo i za osobe kojima je prethodno bila izdata viza. "To pravilo ostaje na snazi i nema veze za ukidanjem viznog režima, budući da predstavlja standardno postupanje kada je u pitanju granična kotrola".

Maravić je napomenuo da, ukoliko se putuje motornim vozilom, neophodno je posedovanje međunarodne vozačke dozvole i međunarodnog osiguranja i to su uobičajeni uslovi za odvijanje međunarodnog drumskog saobraćaja, koji nemaju veze sa ukidanjem viznog režima.

Takođe, dodao je Maradić, posedovanje putnog zdravstvenog osiguranja nije uslov za putovanje, ali se svakako preporučuje zbog lične bezbednosti.

Bez viza za boravak do tri meseca

MUP Srbije ranije je saopštio da je veoma važno naglasiti da se ukidanjem viza za kratkotrajna putovanja naših građana u zemlje članice Evropske unije, nisu stekli uslovi za trajni boravak, nastanjenje i zapošljavanje na teritoriji Evropske unije. 

U tom smislu, nezakonit je rad ili boravak u šengenskom prostoru duže od 90 dana bez odgovarajuće nacionalne boravišne ili radne dozvole.

Građani koji nameravaju da zbog zaposlenja ili iz nekog drugog razloga borave u šengenskom prostoru duže od 90 dana, obavezni su da pre putovanja podnesu odgovarajući zahtev za dugoročnu vizu ili za dozvolu boravka, ambasadi zemlje u koju žele da idu.

Takođe, i pored diplomatske aktivnosti Srbije, u ovom trenutku nije bilo moguće postići ukidanje viza za građane Srbije sa Kosova i Metohije, kojima putne isprave izdaje Koordinaciona uprava MUP-a.

Ukidanje viza važi za interno raseljena lica ukoliko poseduju novi, biometrijski pasoš izdat od Policijske uprave na osnovu mesta boravka.

Број коментара 22

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 03. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом