Novogodišnje želje građana od većih plata do čistijeg vazduha

Sa kakvim bilansom smo ispratili staru godinu i šta su očekivanja građana u Novoj godini proveravali su reporteri RTS-a s kraja na kraj Srbije.

Sudeći prema najavama iz vojvođanske administracije i lokalnih samouprava, pred nama je godina kapitalnih investicija i velikih ulaganja u severnoj pokrajini.

Oko četvrtinu budžeta od 19 milijardi dinara, Vlada Vojvodine izdvojila je za kapitalna ulaganja. Rečeno je da će biti investirano rekrdnih 2,5 milijardi dinara u poboljšanje kvaliteta zdravstvene usluge.

Novi Sad ove godine postaje omladinska prestonica Evrope, zvanično 26. januara. U vojvođanskoj prestonici planira se završetak Naučno-tehnološkog parka, izgradnja Vatrogasnog doma na Telepu, garaže u Šafarikovoj i podzemne garaže pored Banovine.

Posle nekoliko decenija Pančevo će dobiti prvog stranog investitora. U industrijskoj zoni nemačka kompanija ZTF završava izgradnju pogona auto-delova.U prvoj fazi biće zaposleno 540 radnika.

Rafinerija nafte do jeseni treba da završi postrojenje Duboke prerade, vredne 300 miliona evra, što će doprineti zapošljavanju, ali i kvalitetnijem gorivu.

Kad je o zdravlju reč, nakon nekoliko decenija, treba da počne temeljna rekonstrukcija Opšte bolnice u Subotici. Država će investirati više od 20 miliona evra za obnovu subotičke bolnice.

Nastavlja se ulaganje svih nivoa vlasti u izgradnju Narodnog pozorišta u Subotici koje treba da bude završeno do 2020. godine, a 1,4 milijarde dinara izdvojeno je za završetak zapadne obilaznice oko Subotice koja će spojiti granični prelaz Kelebija sa Koridorom 10.

Šampioni stranih ulaganja treba da budu Zrenjaninci. Tokom godine treba da počne realizacija sa kineskom komapnijom koja u pogon za automobilske gume treba da uloži više od milijardu evra i zaposli 1.500 radnika. Ipak, Zrenjaninci su srećni što mogu da piju ispravnu vodu. 

Kao i svuda uostalom, za jedne je prošla godina bila uspešna, za druge manje uspešna ili čak neuspešna.

Izneverena očekivanja malinara 

Za hiljade malinara u Zapadnoj Srbiji, 2018. je kažu, bila godina izneverenih očekivanja jer je, uprkos obećanjima, njihov proizvod plaćen daleko ispod proizvodne cene, pa se mnogi pitaju ima li smisla i dalje ulagati u ovu proizvodnju.

Zbog lošeg kvaliteta vazduha, iznevereno je i gotovo 80 hiljada Užičana ali i isto toliko Valjevaca koji su i tokom ove grejne sezone, najčešće udisali nezdrav ili vazduh opasan po zdravlje ljudi.

I mada smatraju da je odgovornost na drugima, žitelji ovih gradova i sami će morati da se uključe u rešavanje problema jer su, osim geografskog položaja, upravo njihove kotlarnice, najveći krivac za loš kvalitet vazduha u ovim sredinama.

I dok Užičani i Valjevci priželjkuju čistiji vazduh, komšije Čačani, nadaju se skorom završetku auto-puta, kojim će brže i lakše stizati do prestonice.

Za više od 500 Pribojaca ovo je bila uspešna jer su dobili nova radna mesta. Smanjenje broja nezaposlenosti beleži se i u ostalim opštinma zlatiborskog okruga.

Najlepša vest za Užičane je da će posle pet godina ponovo piti vodu sa Vrutaka. Za mesec dana počeće probni rad.

Više ne važi "što južnije to tužnije"

Za građane juga i jugoistoka Srbije najznačajnija investicija je izgradnja oba kraka Koridora 10.

Koridor 10 važan je za celu Srbiju, naročito za gradove kroz koji prolaze oba kraka istočni ka Bugarskoj i južni ka makedonskoj granici. Radovi su pri kraju, saniraju se kosine u Grdeličkoj klisuru, osvetljavaju se tuneli na istočnom kraku - ne samo zbog lagodnijeg putovanja nego i zbog potencijalnih investitora u ovaj kraj, a tome u prilog sledi najavljena izgradnja auto-puta Niš-Mrdare-Priština.

Značajna investicija u Nišu je izgradnja Naučno-tehnološkog parka, investicija je vredna više od 15 miliona evra i trebalo bi da bude gotov krajem godine.

Što se novih fabrika tiče, najavljena je fabrika "Džonson elektrik" u Nišu, a treću fabriku "Jura", posle Niša i Kragujevca otvara u Leskovcu.

U Leskovcu će britanski "Delfi" otvariće svoju fabriku za auto-kablove i biće posla kažu za 2.000 ljudi. 

U Toplici najviše očekuju od preduzeća "Planinka" jer su jedini zainteresovani za Krušumlijsku Banju ali i zbog upošljavanja mladih ljudi iz ovog kraja u fabrici vode i najavljenih zapošljavanja u Lukovskoj Banji.

Za Vranjance je najvažnije što je konačno posle 12 godina završen hirurški bloka, a u radove je uloženo više od pet miliona evra.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 29. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом