Pokloni za bebe rođene u 2019. godini

Ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović obišla je bebe koje su rođene u porodilištima u Beogradu u novoj 2019. godini i poručila da će država nastaviti da podstiče rađanje. Gradonačelnik Beograda uručio prvorođenim bebama po 300.000 dinara, a gradonačelnik Novog Sada prvorođenoj bebi uručio je 200.000 dinara.

"Novorođene bebe daju lepu nadu za 2019. godinu. Očekujemo da će pronatalitetna politika naići na veće razumevanje svih koji mogu da podstaknu rađanje", rekla je Slavica Đukić Dejanović nakon obilaska porodilišta u Beogradu i dodala da joj je zadovoljstvo što nova godina počinje vestima da se rađaju zdrave bebe i da su mame zadovoljne i srećne.

Đukić Dejanović je obišla porodilišta u KBC Zvezdara, GAK-u u Višegradskoj, Narodnom frontu, bolnici "Dragiša Mišević" i KBC Zemun i kratko razgovarala sa mamama koje su se porodile posle ponoći.

"Porođaji su protekli u najboljem redu i bebe su dobile odlične ocene. Tako da su prve ocene za Srbiju iz porodilišta takođe odlične", kazala je Đukić Dejanović.

Govoreći o populacionoj politici, Đukić Dejanović je kazala da će izmene Zakona o finansijskoj podrči porodicama sa decom, koji je oštetio pojedine porodilje i trudnice, biti u skupštinskoj proceduri početkom godine.

Navodeći da je zakon, čija je primena počela od 1. jula 2018, predvideo neuporedivo veća davanja države porodicama sa decom i obuhvatio najveći broj žena, Đukić Dejanović je rekla da je komisija analizirala svaki pojedinačni slučaj i da je ocenjeno da ipak postoji prostor da se neka rešenja poboljšaju.

Predloženo je da zakon bude izmenjen u tri segmenta i da se porodiljska nadoknada obračunava drugačije kod žena koje imaju velike plate, zatim onih koje su radile manje od šest meseci i kod žena koje su tek počele da rade i morale su na bolovanje.

"Ocenili smo da žene koje imaju velika primanja kad odu na trudničko bolovanje ili na bolovanje zbog nege deteta treba da dobijaju više od tri prosečne plate. Žene koje su radile manje od šest meseci, u prva četiri meseca imaju nešto manja primanja i to se mora ispraviti. I treća kategorija su one žene koje su se zaposlile, u istom mesecu zatrudnele i iz zdravstvenih razloga morale otvoriti bolovanje. Sva davanja se inače računaju na prethodni mesec, a one ga nemaju, pa smo predložile da i one imaju određena primanja", kaže ministarka.

Dodaje da o tim izmenama treba da raspravlja i vlada, te da će nakon toga predlog zakona otići pred poslanike u Skupštinu Srbije.

Đukić Dejanović kaže da zakon ne predviđa mogućnost retroaktivne primene, tako da već oštećene porodilje neće moći da dobiju naknadu za to, ali da postoji sugestija poslodavcima i lokalnim sredinama da u budžetima planiraju davanja za svako novorođeno dete i za svaku trudnicu.

Kaže i da će država raditi na što većem usklađivanju rada i roditeljstva.

"Mi u Srbiji vidimo roditelje kao nekoga ko radi, zarađuje, obezbeđuje egzistenciju svojoj porodici, deci i sebi i mislimo da usklađenost roditeljske obaveze i radnih obaveza, a u dogovoru sa poslodavcima, treba da bude na višem nivou", ističe ministarka.

U GAK-u u Višegradskoj posle ponoći je rođeno sedam beba, prva se rodila devojčica Iskra, dok je tokom poslednjeg dana u 2019. i posle ponoći rođeno ukupno 13 beba.

Direktor Ginekološko akušerske klinike u Višegradskoj Aleksandar Stefanović kaže da su dežurne ekipe tokom novogodišnje noći imale pune ruke posla.

Klinika je tokom prethodne godine imala veliki broj porođaja, ali, kaže Stefanović, mora još da se radi na pronatalitetnoj politici.

"Ne možemo da očekujemo efekte preko noći, ali važno je da smo počeli da radimo na pronatalitetnoj politici", poručuje direktor GAK-a.

Direktor kaže i da je GAK u prethodnoj godini imala i više od 7.000 operacija, 80.000 pregledanih pacijenata i 5.000 malih intervencija. 

Šef dežurne ekipe u novogodišnjoj noći u KBC Zvezdara doktor Boris Vraneš kaže da je novogodišnja noć za njih bila zanimljiva i radna.

Posle ponoći su rođene dve bebe, dok je poslednjeg dana prošle i prvog dana nove godine rođeno ukupno 11 beba.

Pokloni i za prvo kragujevačko dete 

Prva beba u Kragujevcu je dečak, rođen 15 minuta posle ponoći.

To je treće dete 21-godišnje Milenije Jelić, a dečaak je težak oko 4,5 kilograma, dugačak 51 centimetar

Bebu i njenu mamu posetila je dr Gordana Damnjanović, član Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu i uručila joj poklon paket.

Prvoj bebi grad Kragujevac poklonio je nosiljku sedište za bebu, komplet bebi kozmetike i korpu sa voćem za mamu.

U porodilištu Kliničkog centra u Kragujevcu u novogodišnjoj noći rođene su u još dve devojčice, a u 2018. godini ukupno 2.153 bebe.

Dečaci su bili brži u Leskovcu, Pančevu, Nišu, i Loznici. Nažalost ima i gradova poput Vranja i Prokuplja u kojima je noć prošla bez prinova. 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 02. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом