Još bez jedinstvenog stava o minimalcu

Kolegijum Socijalno-ekonomskog saveta održan je u Uniji poslodavaca Srbije, uz učešće ministara za rad i finansije, Zorana Đorđevića i Siniše Malog, a glavna tema je bila povećanje minimalne cene rada.

Nakon kolegijuma SES-a, koji je bio zatvoren za javnost, predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić rekao je Tanjugu da još nije utvrđen predlog za sednicu SES-a koliko će biti povećan minimalac, ali da je sastanak bio vrlo konstruktivan i da je pozitivan signal dat prisustvom ministra finansija.

Nenezić je naveo da su svi izneli svoje stavove i dodao da je uveren da će doći do njihovog približavanja do 15. septembra, kada je zakonski rok do kada SES treba da iznese vladi svoj predlog za povećanje minimalca.

"Kolegijum je prošao u dobrom tonu iako je osetljiva tema minimalna cena rada, koju smo danas razmatrali. Razgovrali smo i o drugim temama, kao što su socijalno - ekonomsko delovanje u Srbiji. Postoji izuzetna volja svih socijalnih partnera da se dođe do konsenzusa kako bi se postigao pozitivan cilj i za privredu i građane i vladu", rekao je Nenezić.

Ističe da je Mali na kolegijumu izneo vrlo konstruktivne predloge.

"Ministar Mali je izašao sa nekoliko stvari koje dovode do toga da ćemo u narednom periodu doći do pravog privrednog ambijenta u Srbiji", dodao je Nenezić.

Sastanku su prisustvovali i predsednik Saveza samostalnih sidikata Srbije Ljubisav Orbović i predsednik Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" Zoran Stojiljković.

Stojiljković: Nastavak razgovora do 15. septembra 

Stojiljković je rekao i da je sastanak bio konstruktivan, da se razgovaralo sa puno argumenata, te da će se razgovori nastaviti do 15. septembra, kada je rok za usvajanje minimalne cene rada.

Neophodno je, kako kaže, da se u nekom kratkom vremenskom roku, od recimo tri godine, izjednače minimalna zarada i minimalna potrošačka korpa od 36.000 dinara.

"Nastavićemo da razgovaramo i da se nađemo na nekom tom prostoru između ponuđenih predloga koji su dati, a koji se razlikuju tu negde od pet, šest do 15 odsto. Mada, mogu da ponovim, nama je sve što je jednocifren rezultat neprihvatljivo", ponovio je Stojiljković.

Napominje i da više nije u igri samo procenat minimalne zarade, već i koliko tih minimalnih zarada ima, a Stojiljković kaže da na minimalcu u Srbiji živi svaki pet zaposleni, odnosno 350.000 ljudi. 

Mediji su preneli da bi umesto 143 dinara, koliko sada iznosi minimalna cena rada, radnicima ubuduće radni sat mogao da bude plaćen oko 10 odsto više, odnosno 157,3 dinara.

Sindikati su, prema nezvaničnim informacijama, tražili 209 dinara. Poslednja korekcija najniže cene rada bila je u januaru ove godine, kada je minimalac sa 130 povećan na 143 dinara.

Nova minimalna cena rada trebalo bi da bude određena do 15. septembra, do kada bi stavove morali da usaglase država, sindikati i poslodavci.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 09. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом