Kakva je budućnost univerziteta?
Tema Kultura univerziteta i filologija okupila je u Beogradu profesore vodećih svetskih univerziteta. Na pitanje da li je univerzitet u krizi i kakva je njegova budućnost odgovaraju da je pred akademskim građanima zadatak da osmisle budućnost univerziteta u tehnološkom dobu.
Profesori dolaze sa različitih kontinenata, sa univerziteta koji postoje nekoliko vekova. Univerzitet Kobe na primer ima 16 hiljada studenata, dok u Japanu studira njih milion. Sa univerzitetom u Beogradu ga veže, između ostalog, i zajedničko izdanje udžbenika "Kanđi" na engleksom jeziku.
"Moje izlaganje govori o Univerzitetu u Japanu, posebno o potrebi da se menja. Japanski sistem obrzovanja je most između visokoškolskih ustanova na zapadu i azijskih univerziteta. Sa vašim univerzitetom imamo odličnu saradnju", ističe profesor Kijomuci Jui sa Kobe univerziteta.
"Imali smo divan izveštaj mejlom, iz njihove službe za međunarodnu saradnju gde nas obaveštavaju da su njihovi profesori presrećni što koriste taj udžbenik u nastavi japanskog jezika kao stranog, kao L2 stranim studentima Univerziteta u Kobeu", kaže prof. Ljiljana Marković, dekan Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Profesori Emporiuo univerziteta doveli su i deset studenata i trenutno borave u Nišu.
"I neki od njih su već naši stalni učesnici,i stalni gosti, ali ono što je nama posebno drago je što se pojavljuju sve mlađi učesnici, neki od njih dolaze iz inostranstva i žele da budu viđeni i da ih čujemo na našim konferencijama", ističe prof. Aleksandra Vraneš, predsednica Organizacionog odbora konferencije.
"Sa Filološkim fakultetom sarađujemo šest godina. Imamo brojne programe na lokacijama širom sveta. I ove godine imamo dva učesnika sa Univerziteta u Beogradu", navodi Delia Ungueranu sa Instituta za svetsku književnost Harvarda.
Konferencija im je važna, kažu profesori, zato što mogu da uporede iskustva u nastavi i sprovedene reforme. A gosti iz inostranstva, pored brojnih ustanova kulture, posetiće i Muzej srpske pravoslavne crkve.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар