Oboleli od multiple skleroze nadaju se novim lekovima

U svetu od multipla skleroze boluje više od dva miliona ljudi, dok je u Srbiji registrovano više od 7.000 obolelih. Napada centralni nervni sistem – mozak i kičmenu moždinu. Bolest je nepredvidiva, promenljivog toka, izaziva mnoštvo simptoma, a najčešće se javlja u najproduktivnijem periodu života, između 20. i 40. godine. Češće pogađa žene nego muškarce.

Svakodnevna ograničenja obolelih na trenutak je i ekipa RTS-a osetila kroz virtuelnu MS sobu sa specijanim naočarima i tehnikom. 

"Uđi u moj svet ", naziv je kampanje koja je počela u Srbiji, a simboličnim ulaskom u telo obolelih, ekipa RTS-a osetila je samo neka njihova opterećenja – od problema sa vidom, pomeranjem ili drhtanjem ruku i nogu, sa čulima, koordinacijom, ravnotežom i mnogih drugih. 

"Iz mog ugla, ovako izgleda što bi se reklo lajt varijanta bolesti. Desi se da imam napad na šest meseci ili na godinu dana, primim terapiju i nakon toga se vraćam svojim redovnim dužnostima, tako da nije toliko strašno kao kod nekih drugih obolelih koji ne mogu da hodaju, koriste štap, šetalicu", objašnjava Igor Pavlović.

Tamara Kamenica navodi da se oboleli u Srbiji nadaju da će dobiti lekove druge, treće i četvrte generacije.

"Mi se u Srbiji nadamo da ćemo dobiti lekove druge, treće, sad i četvrte generacije, koji u Srbiji ne postoje na listi tih pozitivnih lekova, ima samo Interferon, ali ja sam taj lek ostavila da bih rodila dete, i sada je ona moj jedini lek", ističe Kamenica.

Kada se dijagnoza postavi, sa odgovarajućom terapijom treba početi što pre.

"Mi na žalost u Srbiji još uvek nemamo inovativne lekove – lekove druge generacije, jer postoji određen broj ljudi koji ne reaguje na ovu imuno-modelatornu terapiju. I pokušavamo da utičemo na zdravstveni, socijalni sistem, RFZO, da nekako zajednički pronađemo način i da poboljšamo kvalitet života obolelih", navodi Vesna Savić iz Društva multipla skleroza Srbije.

Pored zdravstvene i socijalne, pacijentima, ali i njihovim porodicama neophodna je i psihološka podrška.

"Oko dve trećine pacijenata ima neke od simptoma – akncioznosti, depresivnog poremećaja, probleme bračnog, porodičnog i profesionalnog funkcionisanja, probleme sa kolegama, sa prilagođavanjem životu sa bolešću", objašnjava Aleksndra Parojičić, neuropsiholog iz Savetovališta za multiplu sklerozu KCS-a.

U okviru kampanje "Uđi u moj svet ", planirano je da se od 18. maja MS preseli u Skupštinu Srbije, kako bi oni koji odlučuju o sudbini obolelih, na trenutak osetili simptome te teške bolesti.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 14. мај 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом