Kako povećati svest roditelja o bezbednoj vožnji dece
U saobraćajnoj nesreći na auto-putu Beograd–Niš, blizu Velike Plane, juče su poginuli jedanaestogodišnji dečak i vozač kombija. I pored stalnih upozorenja nadležnih, dečak je spavao – nevezan, na zadnjem sedištu. Majka i otac bili su vezani i preživeli su ovaj udes.
U Srbiji samo 20 odsto roditelja koristi sedište ili korpu za prevoz dece u vozilu, kažu statistike. Deca, naročito van urbanih sredina, prevoze se nebezbedno čak i bez upotrebe pojasa koji postoje.
Prošle godine na srpskim putevima poginule su i dve bebe koje su možda mogle i da prežive, kažu stručnjaci, da su vožene u odgovarajućim sigurnosnim korpama
"Već godinama unazad deca nam najviše stradaju ne kao pešaci već kao putnici u vozilu. Konkretno, prošle godine poginulo je 14 dece, od čega devetoro kao putnici u vozilu, troje kao pešaci, dvoje kao biciklisti. Stepen upotrebe dečijeg sedišta odnosno vezivanja dece na zadnjem sedištu je poražavajuće mali. Svest roditelja o posledicama nebezbedne vožnje je na izuzetno niskom nivou, i potrebno je sprovesti ozbiljne sistemske mere kako bi se deca zaštitila kao putnici u vozilu", navodi Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.
Zabluda je da će prisustvo majke i držanje deteta u rukama biti jače od sile inercije prilikom sudara. Sva deca do 36 kilograma i do 150 centimetara treba da imaju sigurnosna sedišta ili korpe, kažu stručnjaci.
"Pri sudaru koji ima za posledicu promenu brzine od nekih 50 do 60 kilometara na sat dolazi do pojave da sve stvari u automobilu postaju 20 puta teže. Upotreba sigurnosnog pojasa, kako na prednjim tako i na zadnjim sedištima je nešto što najviše doprinosi bezbednosti saobraćaja, odnosno mnogo više nego bilo koji drugi elektronski sistemi koji se koriste na automobilima", objašnjava Boris Antić sa Saobraćajnog fakulteta u Beogradu.
Za poslednjih pet godina u Srbiji je u saobraćaju poginulo 63 dece, a njih 380 je povređeno.
Deca nastradala u udesima najčešće ostaju trajni invalidi, a ona su i najnezaštićenija kategorija, jer sama nisu dovoljno svesna ni opasnosti ni mogućnosti da primene odgovarajuće mere zašitite.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар